top

Plecaki lawinowe

Zyskujące coraz większą popularność plecaki lawinowe to niemal niezbędny dodatek do wyposażenia każdego świadomego zagrożeń miłośnika skitouringu. Plecak lawinowy zwiększa szanse na przeżycie w czasie zejścia lawiny.
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

na stronę

Narciarskie plecaki lawinowe – maksymalne bezpieczeństwo

Plecaki lawinowe to wręcz niezbędny dodatek do sprzętu w rejonach zagrożonych zejściem lawiny. Są one wyposażane w specjalne poduszki wypełniane powietrzem lub inną mieszanką gazów. Aktywacja plecaka przeprowadzana jest ręcznie przez pociągnięcie rączki. Użycie plecaka lawinowego sprawia, że porwany przez lawinę zazwyczaj znajduje się na jej powierzchni lub tuż przy niej, rzadko natomiast jest zasypywany bardzo grubą warstwą śniegu. Duże nadmuchane poduszki znacznie zwiększają wyporność porwanego przez śnieg użytkownika i kierują go w górne warstwy lawiny, pozwalając nawet często uniknąć zasypania. Oczywiście oprócz swojej funkcji awaryjnej, plecaki narciarskie z systemem lawinowym zapewniają świetny układ kieszeni oraz miejsce do przenoszenia niezbędnych w trakcie wypadów skiturowych rzeczy.

Plecaki lawinowe – różne rodzaje

Na rynku funkcjonuje obecnie kilka rozwiązań plecaków z systemem lawinowym. Najpopularniejsze z nich pracują w oparciu o specjalne naboje ze sprężonym gazem. Po każdorazowym użyciu należy wymienić butlę z gazem, a także często rączkę aktywacyjną. Równie popularny jest system oparty o niezwykle wydajny wentylator zasilany akumulatorem. Pozwala on na wielokrotne używanie poduszki, wymagane jest tylko zapewnienie odpowiedniego naładowania akumulatora. Niezależnie od wybranego systemu, plecaki lawinowe zapewniają znaczne podniesienie poziomu bezpieczeństwa w terenie zagrożonym lawinami. To właśnie dlatego są tak chętnie wybierane przez ratowników górskich, przewodników oraz miłośników jazdy poza trasami. Stanowią doskonały dodatek do lawinowego ABC.

Plecak lawinowy już wybrany? Czas na pozostały sprzęt skitourowy:

Narty skiturowe Buty skiturowe Wiązania skiturowe Kije skiturowe Foki do nart
Kurtki skiturowe Spodnie skiturowe Skarpety skiturowe Rękawice na skitury Bielizna szybkoschnąca
Plecaki skiturowe Raki skiturowe Czekany skiturowe Uprzęże skiturowe Kaski skiturowe
Czołówki i latarki Liny Kominiarki narciarskie Gogle narciarskie Akcesoria skiturowe

Popularne kategorie górskiego sprzętu zimowego:

Raki Czekany Sondy lawinowe Łopaty lawinowe Detektory lawinowe