top

Narty skiturowe

Narty skiturowe umożliwiają podchodzenie nieratrakowane zboczem, po to, by po zdjęciu na szczycie fok, móc cieszyć się zjazdem z dala od tłumów narciarzy i wyjeżdżonych tras. Wspinaj się metr po metrze, rozkoszuj wysiłkiem i naturą, a potem wytyczaj własną linię i czerp radość ze zjazdu!
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Długość
    max. 175 cm (uniwersalne)
Nie znaleźliśmy produktów pasujących do zapytania.
Wyczyść

Męczy Cię podchodzenie zimą po kolana w śniegu? Chcesz w górach dotrzeć dalej, wyżej i szybciej pomimo śniegu? Być może rozwiązaniem są rakiety, ale jeśli chcesz czerpać radość również ze zjazdów po dziewiczych stokach, poczuć prawdziwą satysfakcję gdy po męczącym podejściu można wreszcie odkleić foki i pomknąć w dół, to narty skiturowe są dla Ciebie! Narty do skitouringu to prawdziwa wolność na stoku.

Narty skiturowe - taliowanie i twardość 

Narty skiturowe pojawiły się już praktycznie w ofercie każdego producenta zimowych dwóch desek. Marki wyspecjalizowane z zjazdówkach proponują zazwyczaj 2, 3 najbardziej uniwersalne modele, zaś firmy specjalizujące się w skitouringu - takie jak np. Dynafit - oferują ich nawet kilkanaście. Czym tak naprawdę różnią się narty skiturowe między sobą?

Najłatwiej zwrócić uwagę na taliowanie (zróżnicowanie szerokości na długości narty) i szerokość narty pod butem. Jak to zazwyczaj bywa, skrajne wartości dedykowane są specjalistom i osobom poszukującym produktu pod bardzo konkretne potrzeby i warunki. I tak, bardzo wąskie narty skiturowe, schodzące pod butem nawet do 64 mm, to modele z grupy RACE. Stworzone dla zawodników, zimowych "biegaczy" na nartach skiturowych. Najlżejsze, dające przewagę na podbiegach, wymagają sporo doświadczenia aby dać się prowadzić na zjeździe (są wąskie, ale zazwyczaj niespecjalnie wytaliowane - tak więc ich manewrowanie nimi wymaga zupełnie innej techniki aniżeli w modelach mocniej profilowanych). Narty o szerokości pod butem ok. 76 mm czy 80 mm dają już znaczenie lepszą kontrolę podczas zjazdów, pozostając przy tym bardzo lekkie (szczególnie w połączeniu z minimalistycznymi wiązaniami). Zazwyczaj modele takie opisane będą jako SPEED czy UPHILL PERFORMANCE. Praktycznie dla każdego - choć raczej doświadczonego narciarza - ceniącego sobie niską wagę sprzętu.

Narty do skituringu o szerokości pod butem 80 - 90 mm stanowią największą kategorię, dla najszerszej grupy użytkowników. Określane jako TOUR czy ALLROUND przeznaczone są zarówno do najbardziej rekreacyjnej formy skituringu (za którą uznamy super przyjemne wycieczki skiturowe), jak i do bardziej zaawansowanego skialpinizmu, z elementami wspinaczki w końcowej fazie podejścia. To z tej grupy wybierane są zazwyczaj narty dla początkujących, ale także dla znacznie bardziej doświadczonych narciarzy. Wygodne na podejściu, skuteczne na zjeździe - dobre na wycieczki zarówno przy mocnym nastromieniu terenu, jak i w bardziej "beskidzkich" okolicznościach przyrody. Znajdziesz tu gamę modeli z różnych materiałów, o rozmaitym taliowaniu (i promieniu skrętu), z wachlarzem rdzeni  - to one wpływają na zróżnicowanie twardości, trwałości, wagi i ceny.
Najszersze narty skiturowe dedykowane są jeździe w głębokim śniegu. Modele te znacznie mniej zapadają się, "niosąc" cię na powierzchni świeżego puchu. Dedykowane miłośnikom FREERIDE'u - pozatrasowej jazdy po dziwacznych stokach. Choć dają niesamowity komfort zjazdu tuż po opadzie, siłą rzeczy będą cięższe (co poczujesz z każdym stawianym krokiem w górę). Narty skiturowe 95 mm - 99 mm stanowią raczej górną, rozsądną granicę szerokości która da bonus na zjeździe, a nie będzie stanowić utrapienia na podejściu. Najszersze modele są rzadziej spotykane z wyżej wymienionych powodów (małe skuteczne na podejściach).

Konstrukcja

Narty przeznaczone do skituringu powinny być wykonywane z największą starannością. Muszą bowiem doskonale sprawdzać się zarówno na stromych podejściach jak i podczas wymagających zjazdów, na różnego rodzaju śniegu. Często na jednej skiturowej wycieczce przyjdzie Ci doświadczyć i świeżego puchu i zmrożonej tafli na wywianej grani. Połączenie tych dwóch, sprzecznych ze sobą, aktywności w jednej parze nart decyduje o ich wyjątkowości. Z jednej strony sprzęt skiturowy dąży do minimalnej wagi, a z drugiej wymaga nośności i sztywności która zapewni odpowiednie trzymanie krawędzi na bardziej wymagających zjazdach. Pomaga w tym stosowanie materiałów najwyższej jakości i inna budowa ślizgów i krawędzi aniżeli w standardowych nartach zjazdowych. Odpowiednią sprężystość gwarantuje stosowanie w rdzeniu nart wyselekcjonowanych gatunków drewna. W najbardziej zaawansowanych modelach stosowane są również warstwy oraz panele wykonane z włókna węglowego. Karbonowe elementy gwarantują wyjątkowe połączenie sztywności i lekkości. Jeśli szukasz narty najlepszej, nie obejdzie się bez wczytywania w parametry konstrukcyjne, dla porównania tego, czego z zewnątrz zwyczajnie nie widać. Ale wiedz, że nie będzie łatwo... Na pozór narty skiturowe za 1200 zł, 2000 zł  czy 4000 zł wyglądają niemal identycznie - różnić je może jednak wiele. Niezwykle trudno dociec co tak faktycznie stanowi wnętrze upatrzonej deski, jak ułożone są elementy drewniane czy warstwy materiałów wzmacniających. Sporo dobrego, jak i oszczędnego, można schować pod warstwą kolorowego lakieru. Ogromne znaczenie ma więc tu kwestia ogólnego zaufania do producenta i renoma jaką pośród skiturowców sobie wyrobił.
To na co na pewno możesz zwrócić uwagę to profilowanie 3D, sposób mocowania fok czy krawędzie (CAP / ABS).

Konstrukcja narty określana jako 3D dotyczy formowania rdzenia na długości narty. Przestrzenne profilowanie i pozbycie się nadmiaru drewna pozwala na obniżenie wagi całości. Zaczepy do fok - czy to w formie wcięcia na przodzie narty czy też otworu w przedniej jej części - może ułatwić ich zakładanie. Brak zaczepów oczywiście nie oznacza braku możliwości założenia fok (uniwersalnym standardem jest prostokątna obejma T-Bar nasuwana na przód), ale producenci starają się znaleźć wygodniejsze rozwiązania pod które oferują dedykowane foki. Na szczególną uwagę zasługuje patent Dynafit z wcięciem pod gumowy zaczep I-Fix (system click). Nie tylko zmienia on sposób zakładania (rozpoczynasz od tyłu narty, nakładając hak na lekkie, wycentrowane wcięcie), ale przede wszystkim daje opcję innego ściągania. Nie każdemu może okazać się to rozwiązaniem przydatnym, ale dla zawodników moment przepinki to walka o cenne sekundy, a wypinanie narty, jej podnoszenie w celu dopięcia fok i ponowne wpinanie butów to strata czasu w najczystszej postaci. Zaczep I-Fix pozwala chwycić przód foki gdy w nartę wciąż wpięty jest but - na dodatek w dość stabilnej pozycji, bez podpierania się kijkami. Wystarczy schylić się, chwycić wystający przy czubku narty skiturowej element, lekko unieść nogę i następnie pewnym, szybkim ruchem odkleić fokę od ślizgów. Sztuczka wymaga ćwiczeń i wprawy, ale zawodnicy skimo potrafią w kilkanaście sekund uwinąć się z odklejeniem obydwu fok i schowaniem ich za pazuchę.

CAP vs sidewall ABS

CAP i sidewall ABS to dwie najpopularniejsze technologie wykańczania boków nart. Konstrukcja CAP to pokrycie laminatem nart od prawej krawędzi do lewej. Wizualnie trudno więc wyodrębnić boki nart ponieważ przykrywa je warstwa płynnie przechodząca przez całą szerokość desek. Jeśli zaś chodzi o konstrukcję sidewall ABS to już na pierwszy rzut oka zauważysz „boczne ścianki” (jak też angielska nazwa bezpośrednio wskazuje) - szczególnie, że zazwyczaj mają one też wyraźnie kontrastujący kolor. Przestrzeń pomiędzy górnym laminatem a krawędziami nart (pionowe boki) wypełniana jest gęstym materiałem który sprawia, że narty są sztywniejsze poprzecznie i lepiej krawędziują. Narty z bokami sidewall ABS są stabilniejsze przy dużych prędkościach i oddają nieco więcej siły przy wychodzeniu ze skrętu. Są także trwalsze i ogólnie mocniejsze (dużo mniej podatne na skręcenia). Praktycznie każde zawodnicze narty zjazdowe wykorzystują właśnie tą technologię, choć materiały wypełniające mogą się różnić między sobą. Minusami konstrukcji sidewall ABS są wyższa cena oraz waga. Właśnie ze względu na konieczność obniżenia masy w nartach skiturowych znalazły nowe rozwiązania jak semi-sidewall czy micro sidewall. Ten pierwszy wykorzystuje warstwę usztywniającą mniej więcej na połowie długości narty, zaś drugi czyni ją o połowę niższą. Połączenie konstrukcji ABS z niską wagą całości to skiturowy majstersztyk który docenią zaawansowani narciarze.

Narty skitourowe w sklepie 8a.pl

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, zaczynasz dopiero swoją przygodę ze skituringiem, czy poszukujesz niezawodnego sprzętu na wycieczki skiturowe- u nas skompletujesz odpowiedni sprzęt. W ofercie znajdziesz narty, ale także foki oraz wiązania skiturowe. Oferujemy najlżejsze narty skiturowe na rynku, takich marek jak Dynafit czy Hagan, szersze modele freeridowego duchem Majesty, doskonałe cenowo narty Fisher i Volkl. Zapewniamy modele o zróżnicowanej budowie, w tym łatwe w prowadzeniu narty skiturowe dla początkujących. Skiturowy sklep 8a.pl zapewnia możliwość złożenia dowolnego zestawu.