Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.

OK

Sondy lawinowe

Sonda lawinowa to niezbędny element każdego lawinowego ABC. Pozwala ona bowiem na dokładne ustalenie położenia osoby zasypanej przez lawinę w ostatniej fazie poszukiwań, co znacząco zwiększa szansę na udaną akcję ratunkową. W naszym sklepie zapewniamy szeroki wybór modeli najlepszych producentów specjalizujących się w sprzęcie lawinowym, takich jak Black Diamond, Salewa czy Ortovox. Wszystkie sondy lawinowe cechuje zastosowanie najwyższej jakości materiałów oraz precyzja wykonania, co przekłada się na wysoką niezawodność w czasie akcji ratowniczych.

Wyświetl:
Producent
Cena
    od do
Twój wybór: Usuń wszystkie

Prostota działania i skuteczność – sonda lawinowa

Zasada działania sondy lawinowej jest niezwykle prosta, a polega na przebijaniu warstw śniegu w celu wyczucia położenia osoby zasypanej przez lawinę. Sondy używa się już po określeniu położenia poszkodowanej osoby przez detektor lawinowy, który nie jest jednak wystarczająco precyzyjny, aby kreślić pozycję zasypanego co do centymetra. Używanie sondy lawinowej wymaga nieco wprawy oraz powinno przebiegać według ściśle określonego schematu, dlatego warto potrenować tę czynność jeszcze przed wyruszeniem w góry, aby w razie konieczności móc skutecznie nieść pomoc osobom zasypanym przez lawinę. Oczywiście w naszym wyposażeniu nie może również zabraknąć łopaty śnieżnej oraz detektora lawinowego. Te trzy elementy to nierozłączne lawinowe ABC, które daje szansę szybkiego odkopania osób zasypanych przez lawinę.

Budowa i rodzaje sond lawinowych

Sondy lawinowe posiadają bardzo prostą budowę – składają się z kilku segmentów połączonych linką, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu blokowania można szybko usztywnić. W trakcie akcji ratunkowej liczy się każda sekunda, dlatego profesjonalna sonda lawinowa powinna być zawsze pod ręką. Dół sondy zakończony jest specjalnym grotem, który pozwala przebić się nawet przez twardy śnieg. Skiturowe sondy lawinowe są najczęściej wykonywane z aluminium lub włókna węglowego. Te pierwsze charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością i doskonale sprawdzają się podczas częstszego użytkowania. Te drugie to ultralekki modele wybierane zazwyczaj przez narciarzy, którzy liczą każdy gram ekwipunku. Sonda lawinowa ze sklepu 8a.pl to świetny dodatek, który uzupełni każdy zestaw lawinowy kompletowany z myślą o użytkowaniu na nartach skiturowych.

Oprócz sondy lawinowej warto sprawdzić również:

Raki i czekany na skitury Plecaki lawinowe Gogle narciarskie Kaski skiturowe Okulary górskie