top

Kurtki przeciwdeszczowe

Kurtki przeciwdeszczowe to niezbędny element odzieży w trakcie załamania pogody. Kurtka membranowa stanowi zewnętrzną warstwę ubioru turystycznego i górskiego, która ochroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem.
Nie znaleźliśmy produktów pasujących do zapytania.
Wyczyść

Kurtki przeciwdeszczowe – idealne na niepogodę

Choć kurtki przeciwdeszczowe kojarzone są głównie z przejściowymi porami roku, ich właściwości są nieocenione przez cały rok. Kurtki membranowe, czyli tak zwane hardshelle to element odzieży, który powinien znaleźć się w zestawie każdego miłośnika górskich aktywności. Tylko kurtki membranowe sprawdzą się w czasie silnego deszczu lub opadu śniegu, zabezpieczając pozostałe warstwy odzieży przed łatwym przemoknięciem. Dzięki temu chronią nas nie tylko przed wodą, ale również przed wyziębieniem, do którego może szybko dojść kiedy przemoknie nam całe ubranie. Kurtki przeciwdeszczowe są ubierane jako zewnętrzna warstwa. Mogą być używane samodzielnie, jak i w połączeniu z bluzami, czy kamizelkami. W lecie, w przypadku lekkich opadów, kurtkę membranową można założyć bezpośrednio na koszulkę. W zimie z pewnością założymy pod nią ciepłą bluzę, a w przypadku bardzo niskich temperatur nawet sweter puchowy.

Jak zbudowane są kurtki przeciwdeszczowe?

Podstawą większości kurtek przeciwdeszczowych jest wodoodporna membrana. To warstwa umieszczana najczęściej pomiędzy materiałem zewnętrznym a podszewką. Jej podstawową funkcją jest nieprzepuszczanie wody do środka kurtki, jednak nie jedyną. Membrana musi bowiem przepuszczać cząsteczki pary wodnej. To niezbędny warunek do tego, aby zachować optymalny klimat w czasie wysiłku, kiedy ciało wytwarza sporą ilość wilgoci. Wysoka zdolność do odprowadzania pary wodnej jest elementem, który wyróżnia kurtki przeciwdeszczowe renomowanych producentów od pozostałych modeli. Jeśli wszystkie trzy warstwy (materiał zewnętrzny, membrana i podszewka) są ze sobą połączone na stałe, mamy do czynienia z trójwarstwowym laminatem (3L). Takie rozwiązanie zapewnia wysoką wytrzymałość oraz świetną oddychalność. Jeśli membrana jest połączona tylko z materiałem zewnętrznym, a podszewka jest luźna, oznacza to że kurtka została wykonana z laminatu dwuwarstwowego (2L). Taka konstrukcja jest najczęściej stosowana we wszechstronnych modelach turystycznych, a także w kurtkach, które zaopatrzono w dodatkową warstwę ociepliny. Istnieje również rozwiązanie pośrednie, nazywane często laminatem 2,5-warstwowym (2,5L). W takich kurtkach materiał zewnętrzny połączony jest na stałe z membraną. Od środka, zamiast podszewki, stosuje się natomiast specjalny nadruk na membranie, który ma ją chronić przed łatwym uszkodzeniem. Ten typ kurtek pozwala znacznie zredukować wagę kurtki oraz jej wymiary po spakowaniu. Kurtki przeciwdeszczowe 2,5L to zazwyczaj ultralekkie modele biegowe, kurtki awaryjne, a także modele dla doświadczonych użytkowników, którzy poszukują odzieży o minimalnej wadze. Oprócz tradycyjnych konstrukcji na rynku dostępne jest też innowacyjne rozwiązanie, w którym nie zastosowano materiału zewnętrznego. Membrana jest umieszczana na zewnątrz kurtki, dzięki czemu wyeliminowano konieczność impregnacji takich modeli, a woda może jeszcze łatwiej spływać po powierzchni kurtki. Kurtki wykonane w technologii GORE-TEX® SHAKEDRY to najlżejsze kurtki biegowe zapewniające maksymalną oddychalność. Z kolei kurtki Columbia OutDry™ EXTREME to modele turystyczne, charakteryzujące się wyjątkowym wyglądem i wysoką funkcjonalnością.

Rodzaje membran w kurtkach przeciwdeszczowych

W kurtkach na deszcz możemy spotkać wiele rodzajów membran, które skutecznie chronią przed wodą. Najbardziej znaną z nich jest GORE-TEX®. Jest ona stosowana zarówno w topowych modelach kurtek przeciwdeszczowych do wspinaczki, jak i w kurtkach turystycznych czy biegowych. Różne wersje laminatów zapewniają optymalne dostosowanie właściwości kurtek do uprawianej aktywności. Oprócz membrany GTX większość producentów posiada w ofercie kurtki z samodzielnie opracowanymi membranami. Wśród nich znajdziemy między innymi membranę DryVent marki The North Face, Omni Tech marki Columbia, PreCip marki Marmot, BD.dry Black Diamond czy Powertex Salewa. To sprawdzone konstrukcje, które wymienicie spisują się w turystycznej i górskiej odzieży przeciwdeszczowej.

Zróżnicowane kurtki przeciwdeszczowe do wielu aktywności

Niezależnie od tego czy biegasz, pokonujesz szlak szybkim krokiem, czy się wspinasz, potrzebujesz niezawodnej ochrony przed deszczem. To właśnie dlatego dostępne są zróżnicowane kurtki przeciwdeszczowe, które optymalnie dostosowano do określonych aktywności. Najbardziej wszechstronnymi modelami są membranowe kurtki turystyczne. Wygodne kroje, spora ilość kieszeni i kaptur z możliwością idealnego dopasowania do głowy, oferują komfort w czasie pieszego przemierzania szlaków. Modele te są również chętnie użytkowane na co dzień, kiedy pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. Kurtki przeciwdeszczowe projektowane z myślą o wspinaczce górskiej posiadają z kolei taki krój, aby nie krępował swobody ruchów podczas wyciągania ramion do góry. Ponadto kaptury są dostosowywane do użytkowania z kaskami wspinaczkowymi. To idealny wybór dla doświadczonych użytkowników, którzy poszukują maksymalnej wytrzymałości. Osobną kategorię stanowią przeciwdeszczowe kurtki biegowe. To z reguły najcieńsze modele, dzięki czemu charakteryzują bardzo niską wagą. To idealne uzupełnienie stroju podczas treningu w najgorszej pogodzie.

Kurtki przeciwdeszczowe – sklep 8a.pl to szeroki wybór modeli

Zapewniamy szeroki wybór kurtek przeciwdeszczowych dla wszystkich miłośników aktywności outdoorowych. W ofercie damskie i męskie kurtki membranowe topowych marek – Arcteryx, Salewa, The North Face, Columbia, Patagonia, Marmot i wielu innych. To pewna ochrona przed deszczem, śniegiem i wiatrem, zarówno na górskim szlaku, leśnej ścieżce, jak i w mieście. W połączeniu ze spodniami wodoodpornymi oraz butami z membraną otrzymujemy zestaw odzieży, która pozwoli wyruszyć w drogę bez względu na pogodę.