top

Kartusze

Kartusze gazowe topowych marek to optymalne mieszanki gazów, które zapewnią bezproblemowe gotowanie na szlaku. W ofercie dostępne są różne rodzaje kartuszy, a także paliwo stałe oraz butelki na paliwo płynne.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Typ produktu
    Adapter
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

na stronę
  1. -10%
    Primus Filling Adapter
    Primus Filling Adapter
    53,99 zł 59,99 zł
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

na stronę
Wyczyść

Kartusze gazowe i inne paliwa do kuchenek turystycznych

Kuchenki turystyczne zasilane kartuszami gazowymi to najwygodniejsza forma zapewnienia sobie ciepłego posiłku w czasie wypraw i wycieczek turystycznych. Specjalnie przygotowane modele są w pełni kompatybilne z niewielkimi kartuszami, dzięki czemu ich użytkowanie jest niezwykle proste. Przygotowanie kuchenki do działania zabiera dosłownie kilkanaście sekund. Kartusze gazowe są niezwykle popularne na całym świecie, dzięki czemu w wielu miejscach można uzupełnić ich zapas. W zależności od kraju do jakiego się wybieramy, dostępność poszczególnych rozwiązań może być bardzo zróżnicowana, dlatego warto wcześniej zorientować się w sytuacji na miejscu lub zaopatrzyć w odpowiedni zapas jeszcze przed wyjazdem.

Kartusze gazowe, choć najbardziej popularne, nie są jedynym źródłem zasilania kuchenek turystycznych. Modele przygotowane do użytkowania w wysokich górach pracują na paliwie płynnym, takim jak benzyna czy oczyszczona nafta. W naszej ofercie znajdują się odpowiednie butelki na paliwo, które pozwolą na zabranie ze sobą nieco większej ilości paliwa, które wystarczy na całą wyprawę. Jeszcze innego zasilania wymagają kuchenki turystyczne na paliwo stałe. Specjalne kostki tego rodzaju paliwa są bardzo łatwe w transporcie. Choć to rozwiązanie najczęściej jest stosowane w sytuacjach awaryjnych lub przez minimalistów, to bez problemu pozwoli zagotować wodę na posiłek czy do przyrządzenia gorącego napoju.

Kartusz gazowy może się różnić wielkością oraz typem mocowania

Kartusze gazowe mogą się pomiędzy sobą różnić kilkoma cechami. Bez wątpienia już na pierwszy rzut oka można je podzielić ze względu na wielkość. Na dłuższe wyjazdy doskonale sprawdzają się największe modele. To także dobry wybór, gdy będziemy gotować dla większej grupy osób. Z kolei na weekendowe wypady, kiedy chcemy ograniczyć ilość bagażu, wyśmienicie spiszą się najmniejsze modele o wadze ok. 100 g. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że bez problemu zmieszczą się w większości nawet niewielkich garnków turystycznych, przez co możemy znacznie zminimalizować objętość bagażu. Nieduża waga sprawia też, że plecak turystyczny będzie lżejszy.

Kolejną istotną cechą, jaką różnią się poszczególne modele kartuszy, jest system ich mocowania do kuchenki. Najpopularniejszym rozwiązaniem są kartusze gazowe z gwintem (na które nakręcamy palnik). Popularnością cieszy się też system Easy Clic firmy Campingaz, w którym kuchenka jest wpinana na kartusz za pomocą specjalnego mechanizmu. Ostatnim typem kartuszy są modele przebijane. W tym rozwiązaniu po włożeniu kartusza do kuchenki nie ma możliwości ich rozłączania aż do wykorzystania zawartości kartusza aż do końca. a także modele przebijane. Pierwsza dwa rozwiązania pozwalają na wielokrotne przyłączanie i rozłączanie kartusza i kuchenki, przez co całość jest bardzo wygodna w transporcie. Te systemy są najczęściej stosowane na trekkingach. Z kolei kartusz przebijany po zamocowaniu w kuchence trzeba wykorzystać do końca, zanim go odłączymy. Te system jest najchętniej wykorzystywany w czasie dłuższego obozowania w jednym miejscu.

Kartusze na każdą porę roku

W przypadku kartusz do kuchenek turystycznych duży wpływ na ich wydajność ma temperatura otoczenia. Im jest ona niższa tym trudniej rozpręża się gaz zawarty w kartuszu, a co za tym idzie zmniejsza się moc kuchenki. W ekstremalnym przypadku, przy bardzo niskiej temperaturze nie będziemy nawet w stanie zagotować wody na kuchence. To właśnie dlatego w przypadku niskich temperatur wielu doświadczonych turystów przed porannym uruchomieniem palnika rozgrzewa kartusz w śpiworze. Aby zmniejszyć ten problem czołowi producenci kartuszy od jakiegoś czasu produkują modele zawierające specjalną, „zimową” mieszankę gazów. Dzięki dobraniu odpowiednich proporcji poszczególnych składników gaz rozpręża się znacznie szybciej, pomimo niskiej temperatury. Zimowe kartusze gazowe do kuchenek turystycznych świetnie sprawdzą się w zimniejszej części roku.

Szeroki wybór kartuszy oraz innego paliwa do kuchenek turystycznych w sklepie 8a.pl

W sklepie 8a.pl oferujemy zasilanie do kuchenek gazowych, które sprawdzi się przez cały rok. Czołowe marki outdoorowe to gwarancja najwyższej jakości gazów, które zapewnią wygodne gotowanie podczas wyjazdów turystycznych na szlaku, na campingach i polach namiotowych, czy też w czasie wymagających ekspedycji górskich. Oprócz kartuszy posiadamy w ofercie również butelki na paliwo płynne, a także paliwo stałe. Dzięki temu niezależnie od tego jaką kuchenką turystyczną dysponujesz, z pewnością znajdziesz i nas odpowiednie do niej paliwo.