top

Czekany turystyczne

Czekany turystyczne stanowią niezbędne wsparcie podczas trekkingów w zimowych Tatrach, Alpach czy na lodowcach. Obok raków, stanowią podstawowy sprzęt który chroni przed upadkiem i wspiera stabilną pozycję w pokrytym śniegiem i lodem terenie.
Filtry (2)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    szary
  2. Typ ostrza
    Typ 2
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

  1. -27%
    Czekan Petzl Sumtec Hammer
    Czekan Petzl Sumtec Hammer
    w tym VAT 699,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 709,99 zł (-1%)
    Rekomendowana cena producenta 959,99 zł (-27%)
  2. -23%
    Czekan Petzl Sumtec Adze
    Czekan Petzl Sumtec Adze
    w tym VAT 729,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 709,49 zł (+3%)
    Rekomendowana cena producenta 959,99 zł (-23%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

Wyczyść

Czekany do turystyki górskiej

Czekany turystyczne zawierają w sobie szeroką grupę modeli, przeznaczonych do klasycznego alpinizmu, lodowcowej turystyki oraz skituringu. W potocznym znaczeniu, stanowią po prostu gamę modeli gdzie użytkownik wyklucza trudniejszą wspinaczkę jako zimową aktywność w górach czy na lodospadach. Taki prosty podział na czekany do turystyki i te do wspinaczki szybko pozwala "odsiać" modele lodowe i drytoolowe, o mocno powyginanych styliskach, przeznaczone do bardzo specjalistycznych i zaawansowanych zadań. Nie zmienia to faktu, że pośród modeli turystycznych wciąż znajdziemy mocno zróżnicowaną ofertę, zarówno pod kątem przeznaczenia (dominującego charakteru aktywności), jak i wytrzymałości oraz powiązanych z nią standardów bezpieczeństwa. Poznaj czym różni się czekan techniczny od klasycznego i wybierz "ten jedyny" świadomie!

Czekan turystyczny... czyli co?

Czekany turystyczne składają się z kilku elementów. Dokładniej rzecz biorąc, wg aktualnej normy EN 13089:2015, czekan to trzymane w dłoni narzędzie przeznaczone do poruszania się w śniegu lub/i lodzie, które może być również używane do kotwiczenia albo hamowania w śniegu, złożone z co najmniej styliska i ostrza. To właśnie te dwa kluczowe elementy czekana stanowią o jego charakterze i wytrzymałości.
Podstawę stanowi stylisko: w przeszłości drewniane, dzisiaj praktycznie zawsze wykonywane z lekkich stopów o dużej wytrzymałości. W czekanach turystycznych często jest całkowicie proste lub tylko lekko wygięte. Taki kształt ułatwia użycie sprzętu na wzór "kijka" trekkingowego, gdzie trzymany od góry stanowi podporę wbijaną przed stopami użytkownika. Całkowicie prosty czekan turystyczny jest wystarczającym wyborem podczas skituringu, turystyki lodowcowej czy ogólnie w terenie niezbyt stromym i raczej łatwym. Już lekkie wygięcie styliska poprawia ergonomię użytkowania czekana na znacznie bardziej nachylonych stokach, gdzie czekan może być aktywnie wbijany ostrzem w podłoże, a powstała wówczas przestrzeń pomiędzy styliskiem a śniegiem/ lodem z łatwością zmieści dłoń i ułatwi operacje.

Głowica, ostrze i łopatka w czekanie turystycznym

Stylisko czekana połączone jest w górnej części z głowicą, której najważniejszym elementem jest ostrze (a wspomagającym - łopatka). Ostrze przydaje się na trudniejszych fragmentach szlaku, a także jest niezbędne w przypadku awaryjnego hamowania przy ześlizgiwaniu się ze stoku. Łopatka z kolei, posłużyć może do wykuwania stopni czy oczyszczania ich ze śniegu (stanowi też podporę dla dłoni podczas marszu). Czekany turystyczne wyposażone są w stale osadzone głowice, a zamontowane ostrza są niewymienne. Niepozorne nity łączące ostrze ze styliskiem to jeden z kluczowych elementów na który działać mogą bardzo duże siły podczas bardziej technicznych zastosowań czekana (wytrzymałość tego elementu stanowi jedno z kryteriów przy ocenie typu czekana, o czym przeczytasz za chwilę).
Dół czekana większości modeli posiada ostry grot, który ułatwia wbijanie się nawet przez zmrożony śnieg. Czekany turystyczne mogą też być też wyposażane w elementy dodatkowe, zwiększające wygodę. Pętla nadgarstkowa stanowi dobre zabezpieczenie przed przypadkowym zgubieniem czekana. Jeśli w komplecie jej brak, to w przypadku modeli z odpowiednim otworem w głowicy, bez problemu zamontujesz pętlę lub lonżę do czekana, kupowaną osobno. Wybrane czekany posiadają profilowane uchwyty na dłoń, które szczególnie przydają się na bardziej wymagających odcinkach szlaków.

Czekan techniczny czy klasyczny? Czyli o 2 typach słów kilka

Mając na uwadze te różnice w aktywnościach i ich charakterach - gdzie użytkownik może ograniczać się do spokojniejszego marszu po śniegu/ lodzie, albo też bardziej aktywnie działać w trudniejszym i bardziej stromym terenie (czasem i w zmrożonej skale), norma EN dzieli czekany na dwa typy: klasyczne (typu 1) i techniczne (typu 2). Ocenie podlega stylisko, ostrze, jak i łączenie tych elementów, a norma precyzyjnie wskazuje rodzaje testów jakim musi zostać poddany produkt. W największym uproszczeniu, techniczne czekany turystyczne (typu 2) postawione ma wymagania co do sił jakie musi wytrzymać o ok. 30- 50% wyżej względem tych określonych dla modeli typu 1. Ponadto, jego ostrze musi podołać nie tylko na śniegu i lodzie, ale również w kontakcie ze skałą. Turystyczny czekan techniczny poznasz po oznakowaniu T (litera w kółku) na stylisku (uwaga: inaczej ma się sprawa z czekanami wspinaczkowymi/ lodowymi o wymiennych ostrzach, gdzie oznakowania należy szukać osobno na obydwu elementach).
Litera T naniesiona jest na stylisko tylko w przypadku gdy zarówno stylisko jak i ostrze są typu 2. W innych przypadkach, symbol nie jest umieszczany (wciąż znajdziesz oznaczenie CE i numer jednostki notyfikowanej odpowiedzialnej za przetestowanie produktu). Sumując, czekan turystyczny ze stałym ostrzem, w przypadku gdy ma stylisko typu 2 + ostrze typu 2 to uznany jest za techniczny typu 2, a symbol T znajdziesz na stylisku. Brak symbolu, oznacza że czekan jest typu 1, powszechnie określany jako klasyczny. 

Wybierz czekan turystyczny w sklepie 8a.pl

Czekany turystyczne umożliwiają uprawianie turystyki wysokogórskiej w warunkach zimowych. To właśnie one, po odpowiednim przeszkoleniu, zapewnią podstawowe bezpieczeństwo na eksponowanych stokach. W naszym sklepie oferujemy tylko czekany turystyczne najbardziej uznanych producentów sprzętu wspinaczkowego i zimowego, posiadające CE i spełniające odpowiednie normy EN. Kupując w sklepie 8a.pl masz pewność, że sprzęt nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie i będzie służyły podczas licznych wyjazdów. Wybierz model o odporwiedniem kształcie, wadze i wytrzymałości, najlepiej dostosowany do planowanej aktywności.
Jeśli planujesz wycieczkę na nietechniczne szlaki w śniegu i lodzie, a czekan ma stanowić skuteczne wsparcie podczas kroczenia w twardym śniegu, wybierz prostą lub bardzo delikatnie zakrzywioną konstrukcję o niskiej wadze. Lekkie czekany turystyczne o przeznaczeniu "turystyka lodowcowa" lub "alpinizm klasyczny" będzie doskonałym wyborem - niezwykle uniwersalny, w rozsądnej cenie i o wytrzymałości konstrukcji do warunków. Pamiętaj, że nie powinien być zbyt długi. Dobierz długość czekana do wzrostu - czekan trzymany w prostej ręce (luźno zwieszonej wzdłuż ciała) powinien kończyć się w okolicach połowy łydki. Dla zdecydowanej większości dorosłych użytkowników oznacza to czekan 60 cm lub 65 cm.
Jeśli chcesz wziąć czekan turystyczny na wycieczki skiturowe, możesz wybrać pośród najlżejszych modeli o minimalistycznej konstrukcji. Wykonane z lekkich stopów, krótsze, idealnie sprawdzają się jako czekan "na wszelki wypadek" (przez większość czasu przytroczony do plecaka). Tutaj, najczęstszym wyborem będzie czekan 50 cm lub 55 cm.
Jeśli planujesz bardziej techniczne przejścia po trudniejszych szlakach, wybierz bardziej wszechstronne i mocniejsze narzędzie, które sprawdzi się podczas różnych technik podejścia i zejścia, gdzie czekan wbijany jest (i chwytany) w rozmaitych pozycjach. Czekany do alpinizmu technicznego są nieco cięższe, ale i bardziej wytrzymałe.