top

Czekany lodowe

Czekany lodowe stworzono dla entuzjastów lodospadów i technicznej wspinaczki po stromych, zimowych drogach. Czekan wspinaczkowy to nieodzowny atrybut alpinisty, symbol, który przez ostatnie lata ewoluował w kierunku ostrej, sportowej dziaby do działań w śniegu, lodzie, ale i w zmrożonej skale.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Producent
    Stubai
Nie znaleźliśmy produktów pasujących do zapytania.
Wyczyść

Czekany lodowe i wspinaczkowe

Wspinaczka w lodzie kojarzy się przede wszystkim z rakami i czekanami - koniecznie dwoma, choć niekoniecznie identycznymi. Od modeli turystycznych, nawet tych bardziej technicznych, różni je stopień zakrzywienia. Już na pierwszy rzut oka widać większe wygięcie styliska (w kształt „banana”), a w wielu przypadkach także dodatkowo cofniętą i ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść. Ten drugi kształt, początkowo powstał z myślą o najtrudniejszych wspinaczkach drytoolowych, dzisiaj jednak jest bardzo popularny również jako czekan do wspinaczki w lodzie czy mikście. Choć różnice wydają się subtelne, to pozwalają na prosto podzielić czekany wspinaczkowe: czekany bez dodatkowo giętej rękojeści uznawane są za najbardziej uniwersalne, lepiej spisujące się na drogach wspinaczkowych typu alpejskiego, w Tatrach (pionowych albo lekko połogich). Podobnie wygięte, ale z ergonomiczną rękojeścią, stanowią pierwszy wybór na lodospady. Znajdą też zastosowanie w pionowym terenie, choć w przewieszeniu czy na drogach połogich spiszą się nieco słabiej. Najmocniej zakrzywione czekany lodowe (Petzl Ergo) to propozycje bardzo specjalistyczne, zaprojektowane do użycia w mocnym przewieszeniu, raczej sportowo czy wręcz zawodniczo.
Jeśli chodzi o kształt styliska to należy skupić się na własnych preferencjach w tej kwestii, ale także trafnie ocenić teren w jakim planujemy działalność. Ogromną uwagę należy położyć na prawidłowym doborze ostrza - te bowiem w znaczący sposób wpływają na zachowanie dziaby.

Technicznie rzecz biorąc… czyli czekany wspinaczkowe 2 typów

Aktualna norma EN 13089:2015 definiuje dwa typy ostrzy do czekanów: typ 1 przeznaczony do użycia w śniegu i/lub w lodzie oraz typ 2 przeznaczony do użycia w skale i/lub w śniegu, i/lub w lodzie. W tym przypadku jasno widać, że różnica zdefiniowana jako pole użycia - gdzie ostrze typu 2 ma poradzić sobie w skale - oznacza różną wytrzymałość i odporność na zużycie. Testy określone w normie dla ostrzy typu drugiego oznaczają, w uproszczeniu, obciążenia o ok. 40% wyższe niż te wyznaczone dla ostrzy typu 1.
Drytooling, trudny mikst, siłowe wspinanie w skalnym dachu - wymagają bezwzględnie zastosowania ostrzy typu 2 (dla łatwości identyfikacji oznaczonych literą T jak techniczne). We wspinaczce po lodospadach mogą być zastosowane czekany lodowe z ostrzem typu 1. Ostrza te różnić będą się między sobą geometrią, ułożeniem zębów, ostrością czubków. Praktycznie wszystkie czekany wspinaczkowe mają wymienne ostrza, tak więc musisz pamiętać aby do danej aktywności (terenu) wybrać właściwe, a także by regularnie je ostrzyć i kontrolować stopień zużycia.
Samo stylisko, łączące się z głowicą, w przypadku czekanów wspinaczkowych / lodowych bezwzględnie musi być również typu 2. Tak samo, rozpoznasz je po literze T nadrukowanej w niewielkim kółeczku (zazwyczaj tuż obok oznakowania CE).

Na zwrócić uwagę wybierając czekan wspinaczkowy / lodowy / drytoolowy?

Poza kształtami styliska oraz typami ostrzy, czekany lodowe różnią się wspornikami, na których wygodnie oprzesz dłoń. Pozwolą one wykorzystać pełne możliwości jakie oferują czekany wspinaczkowe. Jeden, u dołu, wydaje się absolutnym minimum. Praktycznie, lepszym rozwiązaniem okaże się mieć także drugi, umieszczony powyżej rękojeści. Ułatwi on zmianę dłoni czy też „skrócenie” czekana w łatwiejszej końcówce drogi, którą szybciej przemykasz nie natrafiając na techniczne trudności.  
Równie ważnym aspektem jest młotek i łopatka. Czekan wspinaczkowy może być ich całkowicie pozbawiony (dla zminimalizowania wagi), mieć zamontowane jedną z tych opcji na stałe, albo oferować obydwie - w wersji wymiennej, do późniejszej zamiany. Możliwość demontażu tego elementu może być bardzo praktyczna, a dla początkujących... także najbezpieczniejsza (pozwala uniknąć bliskiego kontaktu łopatki z twarzą).
I w końcu - pętla nadgarstkowa. Nie znajdziesz jej dziś przy technicznym czekanie wspinaczkowym / lodowym, choć faktycznie w przeszłości były dodawane. Jeśli chodzi o ewentualne zabezpieczenie przed zgubieniem, dużo lepiej swoją rolę odegrają lonże do czekana. Lekkie, elastyczne, przypięte do łącznika uprzęży, chronią przed upuszczeniem czekana, a w przypadkach najbardziej niebezpiecznych (np. zejście lawiny) zerwą się pod obciążeniem ok. 2kN, tak by nie zamieniły się w śnieżną kotwę która zatrzyma Cię pod śniegiem.

Czekany lodowe do wspinania w sklepie 8a.pl

W ofercie naszego sklepu znajdziesz najwyższej klasy czekany wspinaczkowe, zarówno uniwersalne, odpowiednie do technicznego alpinizmu, jak i te zdecydowanie bardziej wygięte, posiadające ergonomicznie profilowaną rękojeść. Wybierz najnowsze modele topowych producentów, w rozsądnej cenie i z opcją doposażenia w rozmaite akcesoria.