top

Buty wspinaczkowe męskie

Buty wspinaczkowe męskie to podstawowy element, który pomoże Ci dotrzeć do ostatniego przechwytu, niezależnie czy wspinasz się w skałach, na sztucznej ścianie, wolisz drogi z liną czy krótkie, ale treściwe buldery.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Technologia producenta
    OCÚN CAT rubber μ 1.5
Zobacz jako Siatka Lista

16 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

16 Produkty

na stronę
Wyczyść

Buty wspinaczkowe męskie to de facto najczęściej najbardziej uniwersalne, czy wręcz unisex’owe modele które w miarę zyskiwania popularności doczekują się węższych i lżejszych wersji dla Pań. Różnią się wówczas nie tylko wyglądem, ale i cechami technicznymi, które czynią je lepszymi na normalne, a czasem wręcz szerokie stopy, a także trwalszymi przy solidnym obciążeniu.

Męskie czyli jakie?

Różnice mogą być dosyć znaczące, a czasem jedynie subtelne i do wyczytania w specyfikacji technicznej modelu, jednak nie tylko o kolor tu chodzi (trudno jakikolwiek zresztą uznać za „męski”). Kwestie te zależne są od danego producenta i jego podejścia do tematu różnicowania modeli ze względu na płeć. Męskie buty wspinaczkowe zazwyczaj mają inny kształt, co najbardziej widoczne jest w przypadku tęgości całej cholewki i objętości pięty. Szersza, nieco wyższa, lepiej pasuje na większe stopy. Często też buty z oznaczeniem „Men’s” są bardziej sztywne aniżeli ich damski odpowiednik. Wynikać to może z nieco grubszej warstwy gumy na podeszwie, albo z doboru innej jej mieszanki (np. twardszej Vibram® XS Edge zamiast XS Edge 2), czy też z doboru innej śródpodeszwy skrytej wewnątrz buta. Wybór mocniejszych i ciut sztywniejszych materiałów sprawie, że męskie buty do wspinaczki są mniej elastyczne i lepiej wytrzymują duży, punktowy nacisk. Zapewnia to ważną korzyść w kategoriach wsparcia, ale i trwałości, jako, że poszczególne elementy konstrukcyjne buta są lepiej przygotowane na potencjalnie większe (nawet i o kilkadziesiąt kilogramów) obciążenie.

Męskie buty wspinaczkowe - na szeroką stopę i nie tylko

Tęgość stóp nie zawsze idzie w parze ze wzrostem czy wagą. Może i Adam Ondra ma tak wąskie stopy, że wybiera Miury w wersji dla kobiet, ale inny wspinacz, o identycznej posturze może mieć problem z wbiciem się w większość standardowych modeli. Dlatego też, producenci w swej szerokiej ofercie przewidzieli zarówno męskie buty wspinaczkowe na szeroką stopę, jak i na zupełnie standardową oraz całkiem wąską. Nie zawsze chodzić musi tylko o tęgość, czasem powodem będzie charakterystyczne ustawienie palców. Tak zwana stopa rzymska czy grecka, gdzie to nie paluch jest najbardziej wysuniętym do przodu lecz mniejsze palce, zdecydowanie lepiej czuć się będzie w cholewce poszerzonej.