top

Bielizna merino męska

Męska bielizna merino świetnie sprawdzi się w czasie wielu aktywności outdoorowych i sportów. Wykonana z naturalnej wełny merino bielizna dla mężczyzn zapewnia doskonałe właściwości oraz wysoki komfort użytkowania w górach i nie tylko.
Zobacz jako Siatka Lista

300 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

300 Produkty

na stronę
Wyczyść

Dlaczego męska bielizna merino jest taka ważna?

Wybór odpowiedniego stroju do aktywności fizycznej w terenie zawsze zaczyna się od dopasowania bielizny. To pierwsza warstwa ubioru, która przez cały czas aktywności ma ścisły kontakt ze skórą. To właśnie dlatego wybór odpowiedniego modelu jest kluczową kwestią. Największy pływ na to, jak bielizna spisze się na wycieczce, wyprawie, czy podczas uprawiania sportu, ma zastosowany do jej wyprodukowania materiał. Musi ona bowiem spełniać kilka cech, które sprawią, że wszystkie warstwy odzieży będą ze sobą współpracowały. Bez wątpienia najważniejszą z nich jest zapewnienie wysokiej oddychalności. Jest to zdolność do przepuszczania pary wodnej na zewnątrz. W trakcie wysiłku organizm produkuje bardzo dużą ilość wilgoci, która w postaci pary wodnej musi być odprowadzana z dala od skóry. Oczywiście taką zdolność posiada męska bielizna wykonana z wełny merino. Dzięki temu świetnie sprawdza się zakładana pod kurtki membranowe, softshelle i pozostałą odzież wykonaną z technicznych materiałów. Ponadto całość jest bardzo przyjemna w dotyku, co gwarantuje wysoki komfort w czasie każdego wyjścia w teren, a także podczas użytkowania bielizny na co dzień.

Jeszcze do niedawna w bieliźnie outdoorowej niezmiennie panowały modele wykonane z syntetycznych włókien, dla których nie było rozsądnej alternatywy. Wszystko to zmieniło się za sprawą wełny merino, która szturmem wdarła się na rynek outdoorowy. Jej popularność cały czas rośnie i stanowi ona świetną alternatywę dla modeli syntetycznych, szczególnie do aktywności niewymagających maksymalnego wysiłku. To optymalny wybór na wycieczki i wyprawy trekkingowe, na wyjazdy pod namioty, do wędrowania po górach, ale także na wyjazdy rekreacyjne, do podróżowania, a także codziennego użytkowania. Naturalna wełna jest także często wybierana przez osoby, które poszukują odzieży przyjemniejszej w dotyku niż ta wykonana z włókien syntetycznych.

Gdzie męska bielizna z merynosa sprawdzi się najlepiej?

Z naturalnej bielizny wykonanej z wełny merynosów najchętniej korzystają turyści i miłośnicy aktywności outdoorowych, w których mamy do czynienia z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym. Pomimo tego, że wełna tego typu oferuje wysoką oddychalność, to jednak nie schnie tak szybko, jak włókna syntetyczne. Z tego powodu najlepiej sprawdza się przy umiarkowanych i średnio intensywnych aktywnościach, chociaż w ofercie firm outdoorowych nie brak również modeli przygotowanych z myślą o biegaczach, rowerzystach czy narciarzach, którzy z pewnością nie unikają dużego wysiłku. Zdecydowanie największą popularność wełna z merynosów zdobyła w bieliźnie użytkowanej w czasie długich wędrówek i trekkingów. Wyjątkowe właściwości antybakteryjne włókien sprawiają, że zachowuje ona świeżość zdecydowanie dłużej niż modele z materiałów syntetycznych. To nieoceniona zaleta w czasie kilkutygodniowych trekkingów, kiedy możemy ze sobą zabrać tylko ograniczoną ilość bagażu.

Wśród zróżnicowanych produktów merino możemy wyróżnić wiele różnych elementów bielizny. Z pewnością największą popularnością cieszą się koszulki i bluzy. Wiele z nich świetnie sprawdza się bowiem nie tylko w outdoorze, ale również na co dzień. Duże znaczenie mają w tym przypadku zastosowane wygodne kroje czy też umieszczane na koszulkach grafiki. Najlżejsze modele wybierane są również do codziennych treningów na jogę czy jogging. Podczas sezonu zimowego bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wełniane getry. To optymalne rozwiązanie pod spodnie membranowe lub softshellowe, kiedy temperatura na zewnątrz mocno spadnie. Zapewnią odpowiednią izolację i jednocześnie wysoką swobodę ruchów. Ale koszulki i getry to nie wszystkie produkty wykonywane z wełny merynosów. Wśród dostępnych modeli znajdują się bowiem również majtki czy biustonosze, w w których zastosowano ten naturalny materiał. Świetnie sprawdzają się one jako podstawa każdego outdoorowego zestawu odzieży. Wełna merino to nie tylko bielizna termoaktywna, ale również wiele innych elementów odzieży, takich jak kurtki, bluzy, spodenki czy skarpety. Wszystkie one świetnie sprawdzają się aktywnym osobom, które poszukują alternatywy dla syntetycznych materiałów.

Jakie właściwości posiada męska bielizna termoaktywna z wełny merino

Wełna merino posiada świetne właściwości użytkowe, często unikalne, które są charakterystyczne tylko dla tego materiału. Po pierwsze tkaniny i dzianiny wykonane z merynosów cechują się bardzo przyjemną w dotyku strukturą, Wynika to z budowy samego włókna, które znacząco różni się od tradycyjnej wełny. Jest znacznie cieńsze i gładsze, przez co oferuje znacznie wyższy komfort użytkowania. Sama odzież merino nie ma tendencji do "gryzienia" w skórę, jak dziej się to w przypadku klasycznych wyrobów wełnianych. Dzięki temu może być bez przeszkód noszona jako pierwsza warstwa ubrania. Wszystkim użytkownikom doskonale znane są również termiczne właściwości tego typu wełny. Zapewnia ona skuteczną izolację od niskich temperatur, świetnie sprawdzając się w czasie chłodniejszej części roku. Ciepłe bluzy merino to doskonałe rozwiązanie na zimowy okres roku, w czasie którego z powodzeniem zastąpią dobrze znane bluzy polarowe. Dzięki niewielkiej grubości, bielizna termoaktywna z wełny merino doskonale wpasowuje się pod softshella, kurtkę membranową czy spodnie. Nie ogranicza przez to ruchów, oferując pełną swobodę poruszania się w terenie.

Wśród wielu właściwości wełny merino często wymieniane są również jej naturalne właściwości antybakteryjne. Specjalna budowa włókien utrudnia i spowalnia rozwój bakterii odpowiedzialnych za szybkie powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Dzięki temu odzież wykonana z tego materiału znacznie dłużej utrzymuje świeżość. Często nawet po kilkugodzinnym użytkowaniu, bielizna termoaktywna z wełny merynosów nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Ta cecha pozwala korzystać z niej znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku syntetycznych materiałów. Do zalet produktów merino możemy z pewnością zaliczyć również jej naturalne pochodzenie. Pozyskuje się ją bowiem z owiec merino, dzięki czemu jej produkcja jest znacznie bardziej przyjazna środowisku. Dodatkowo czołowi producenci pozyskują wełnę tylko ze sprawdzonych hodowli, gdzie duża waga jest przykładana do zachowania dobrostanu zwierząt. Nie bez znaczenia jest również dalsza obróbka wełny. Od procesu produkcji włókien po ich farbowanie. Czołowe marki, takie jak na przykład wywodzący się z Nowej Zelandii Icebreaker, dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były jeszcze bardziej ekologiczne.

Pośród licznych zalet produktów wykonanych z naturalnej wełny są też te mniej znaczące, ale przekładające się na wygodę użytkowania. Łatwość utrzymania wełny w czystości i prania sprawia, że nawet często użytkowana odzież nie przysparza nam dodatkowych problemów, a przywrócenie jej do pełnej świeżości wymaga tylko szybkiego prania. Ponadto włókna wełny merino bardzo trudno się palą, w przeciwieństwie do włókien syntetycznych. Najczęściej jest to pomijana zaleta wełny merino, którą odkrywa się dopiero podczas rozpalania ogniska na campingu czy biwaku. Ostatnim plusem produktów z wełny merynosów jest charakterystyczne dla tego materiału utrzymywanie znacznej części właściwości izolacyjnych nawet po całkowitym zamoknięciu odzieży. Ponadto całość nie wywołuje tak nieprzyjemnego uczucia chłodu, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych materiałów. To zaleta nie do przecenienia w bieliźnie, która cały czas ma kontakt ze skórą. Dzięki temu nawet po całkowitym przemoczeniu odzieży w ulewie, będziemy mieli zapewniony podstawowy komfort, żeby poszukać odpowiedniego schronienia i wysuszyć rzeczy.

Męska bielizna z wełny merynosów na każdą porę roku

Ważną cechą jaką posiada wełna merino jest z pewnością świetna izolacja termiczna. Nawet cienkie bluzy czy getry wykonane z tego materiału świetnie chronią przed wychłodzeniem organizmu. Z tego powodu najczęstszym skojarzeniem z bielizną wykonaną z wełny merino jest chłodniejszy okres roku, od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Rzeczywiście znacząca część modeli powstaje właśnie z myślą o użytkowaniu w niższych temperaturach. Klasyczna grubość doskonale sprawdzi się w przejściowych porach roku, doskonale spisując się na szlaku zarówno w słońcu, jak i w cieniu, gdzie temperatura można znacznie spaść. Grubsze bluzy i getry doskonale spiszą się także w zimowych mrozach. Są często wybierane na górskie wyprawy, a także do wielu odmian narciarstwa, zarówno zjazdowego, jak i skiturowego. Zimowa i jesienna kolekcja męskiej bielizny merino to jednak tylko część pełnej oferty, Materiał ten znajduje bowiem zastosowanie również w modelach przygotowywanych z myślą o cieplejszych porach roku.

Wełna merino świetnie sprawdza się również latem. Paradoksalnie, bardzo dobre właściwości izolacyjne, kojarzone głównie z zimowymi mrozami, mogą też świetnie chronić przed letnim upałem. Dzięki temu organizm może efektywnej funkcjonować w wysokich temperaturach. Oczywiście najcieńsze produkty wełniane na lato są specjalnie projektowane w taki sposób, aby zapewniały zwiększony przepływ powietrza oraz szybciej wysychały. Pomaga w tym specjalnie dobrana struktura włókien, przypominająca siateczkę. Wiele modeli łączy też naturalne włókna wełny merynosów z syntetycznymi, dzięki czemu powstaje hybrydowa bielizna doskonale sprawdzająca się w szerokim zakresie warunków pogodowych.

Merynos - co to jest?

Merynos, czyli inaczej merino to specjalny gatunek owiec, z którego pozyskuje się wełnę stosowaną do produkcji odzieży. Najbardziej znane i jednocześnie dostarczające najwyższej jakość wełny hodowle znajdują się w Nowej Zelandii. To właśnie tam zwierzęta są wypasane w naturalnym środowisku górskim. Muszą być przy tym przygotowane na skrajne warunki. Śnieżyce i niskie temperatury w zimie oraz upalne lata. Dzięki temu wytwarzają wełnę, która stanowi doskonały izolator, chroniący zarówno przed zimnem, jak i przed gorącem. Ten materiał doskonale sprawdza się później w produkcji naturalnej bielizny termicznej.

Sprawdź również męską bieliznę termoaktywną:

Bielizna termoaktywna męska Bluzy termoaktywne męskie Koszulki termoaktywne męskie Legginsy termoaktywne męskie Bokserki termoaktywne męskie
Slipy termoaktywne męskie Bielizna merino dla dzieci Bielizna merino