Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.

OK

 • - 20 %
  Avaluator 2.0 Karta Prewencji Wypadków Lawinowych
 • - 20 %
  Avaluator 2.0 Karta Prewencji Wypadków Lawinowych

Avaluator 2.0 Karta Prewencji Wypadków Lawinowych

 • 50,00 40,00
 • Produkt dostępny, gotowy do wysyłki.

  Koszt dostawy już od 8,90

  Dostawa gratis dla zamówień powyżej 250,00

  Szczegóły

 • Wybrana opcja jest teraz niedostępna.

  Powiadom mnie, natychmiast gdy się pojawi!

  Twój rozmiar:

  Twój adres e-mail:

  Pełna treść zgody

Szczegółowe informacje o kosztach dostawy

Avaluator 2.0 Avaluator 2.0 Karta Prewencji Wypadków Lawinowych to narzędzie które wspiera podejmowanie decyzji w terenie zagrożonym lawinowo. Aby z niego skorzystać, potrzebna jest podstawowa wiedza na temat zagrożenia lawinowego.

Avaluator 2.0. powstał jako efekt prac Canadian Avalanche Centre. W wyniku przeprowadzonych badań eksperci doszli do wniosku, iż przewodnicy górscy, oceniając sytuację lawinową, opierają się na kilku podstawowych przesłankach. Zebrano i opisano czynniki, które pomagają w podjęciu racjonalnej decyzji, po czym opracowano algorytm, który pozwala szybko i efektywnie podjąć decyzję o poziomie zagrożenia. Przy czym nie jest narzędzie, które podejmie decyzję za skiturowca, wspinacza czy turystę samodzielnie. Avaluator 2.0 opiera się na zdobytej wiedzy i doświadczeniu osoby planującej trasę, pomagając w sposób efektywny podjąć prawidłową decyzję o zagrożeniu lawinowym.

Na poziomie eksperckim zagrożenie lawinowe ocenia się na postawie warunków śniegowych, ukształtowania terenu, warunków pogodowych. Ocenia się szanse wywołania lawiny, jej wielkość oraz towarzyszące jej konsekwencje. Oprócz książeczki, zawierającej podstawowe informacje na temat lawin, zestaw zawiera plastikową kartę z prostymi pytaniami, które prowadzą nas przez proces oceny zagrożenia. Uzyskany rezultat można porównać ze znajdującym się na drugiej stronie wykresem, który pokaże nam wynik, w postaci poziomu zagrożenia. Taki sposób oceny sytuacji nie jest nowością, ważne są jednak pytania, które stawiamy sobie przed podjęciem decyzji. Avaluator 2.0 robi to na poziomie aktualnej wiedzy ekspertów w tym temacie.

Zestaw zawiera również kartę planowania wycieczek, która wpasowuje się w pierwszą fazę filtrowania 3×3 i na jednej osi uwzględnia stopień zagrożenia lawinowego, a na drugiej stopień złożoności terenu, co pozwala zweryfikować powagę wycieczki przy obowiązywaniu poszczególnych stopni zagrożenia. Klasyfikacja terenu na prosty, wymagający i złożony pod kątem lawinowym do tego stopnia przyjęła się w Kanadzie, że wiele parków narodowych ocenia w ten sposób popularne zimowe wycieczki i publikuje oceny charakterystyki lawinowej terenu na swoich stronach internetowych.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż nie jest to narzędzie które zdejmie ryzyko i odpowiedzialność z osób, ruszającej zimą w góry. Ostateczna decyzja należy do człowieka.

Masz pytania odnośnie produktu?

Zapytaj o produkt

Opinii: 0 Dodaj opinię

Produkty podobne