top

Akcesoria do czekanów

Akcesoria do czekanów to kategoria bogata w te wszystkie dodatki, które pozwolą bezpieczniej używać, przechowywać i transportować czekany . W naszej ofercie znajdziesz pętle nadgarstkowe, wymienne ostrza, a także osłony do czekanów różnego typu.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Typ produktu
    Młotek
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

na stronę
Wyczyść

Popularne i przydatne akcesoria do czekanów

Akcesoria do czekanów pod postacią pętli nadgarstkowych odgrywają podobną rolę do lonż. Ograniczają bowiem ryzyko utraty czekana, gdy przypadkiem go puścisz. Jednak głównym zadaniem tego akcesorium jest zapewnienie pewniejszego chwytu czekana. Dzięki temu możesz go skuteczniej osadzać w lodzie, śniegu lub skale, co pozytywnie wpłynie na efektywność wspinaczki. Jednocześnie akcesoria do czekanów, którymi są pętle nadgarstkowe, odciążają mięśnie, więc łatwiej unikniesz bólu związanego z długim operowaniem tym rodzajem sprzętu.

Pętle nadgarstkowe są niezwykle popularne w przypadku czekanów do klasycznego alpinizmu i turystyki lodowcowej. W przypadku bardziej technicznych zastosowań, w stromym terenie - dodatkowo zagrożonym lawinami - poleca się użycie czekanów połączonych z uprzężą za pomocą lonży. Rozwiązanie takie daje pełną swobodę ruchów, opcję łatwego przekładania rąk itp.

Ostrz, ostrz, wymieniaj

Ręczne ostrzenie czekana, dla bardziej zaawansowanych użytkowników, powinno stać się normalną i regularnie powtarzaną procedurą. Tylko odpowiednio przygotowane ostrza gwarantują skuteczną penetrację lodu, bez odbijania i konieczności wielokrotnego powtarzania zamachu. Każde, nawet najlepsze ostrze, ma jednak swoja ograniczoną żywotność - liczoną w tym przypadku w startych centymetrach. Za krótkie ostrze zmienia ergonomię użycia sprzętu (i jego parametry), wołając o wymianę na nowy egzemplarz. Wymienne ostrza do czekanów, które znajdziesz w sklepie 8a.pl, to wyłącznie oryginalne produkty, wykonane z najwyższej jakości materiałów, zgodnie ze specyfikacją techniczną producenta i wymaganiami normy EN 13089:2011 dla ostrzy typu 1 lub 2. Dzięki temu nie musisz obawiać się o ich przedwczesne zużycie, uszkodzenie czy brak zgodności z dedykowanym modelem czekana. Proces ich projektowania, produkcji i testów podlega ścisłej kontroli, a wytrzymałość czy wpływ na wyważenie czekana nie są elementem przypadku.

W naszej ofercie znajdziesz także młotki do technicznych czekanów o modułowej konstrukcji (pozwalających na użycie młotka lub łopatki). Ułatwią one wbijanie haków (dzięki czemu nie musisz zabierać ze sobą dodatkowego młotka skalnego, którego waga jedynie dociąża ekwipunek), a także same w sobie stanowią lżejszą alternatywę dla czekana z łopatką. Warto dodać, że młotki są tak zaprojektowane, by nie wpływały negatywnie na wyważenie czekana. Sprawia to, że czekanomłotek jest równie wygodny i efektywny w użyciu jak standardowy czekan.

Osłona na czekan

Nakładki na czekan są niezbędne w trakcie transportowania sprzętu przytroczonego na zewnątrz plecaka. Nałożenie ich na ostrze, łopatkę czy grot zabezpieczy Cię przed przypadkowym uszkodzeniem innych elementów ekwipunku i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek jak rozdarta kurtki czy dziura w plecaku - tym bardziej, gdy miałby to się okazać sprzęt współtowarzysza podróży. Elastyczne, gumowe osłonki na najostrzejsze elementy czekana nie sa wyposażeniem obowiązkowym (możesz się bez nich obyć), ale stanowią praktyczne akcesorium, które sprawdzi się w podróży pociągiem, podczas transportu plecaka w bagażniku samochodowym czy też w domowym schowku, gdzie czekan spocznie na długie tygodnie po sezonie. Ostrzejsze elementy czekana stanowią realne zagrożenie dla karimat, mat samopompujących czy odzieży z którymi mogą się w pewnych sytuacjach zetknąć. Wybierz kompletną osłonę na głowicę czekana (na ostrze i łopatkę), albo też dobierz te elementy osobno. Pamiętaj, aby przed dłuższym użyciem osłony odpowiednio wysuszyć sprzęt! Odcięcie powietrza od mokrej stali, może znacząco przyspieszyć korozję.