W czym biegać zimą? - kolekcja biegowa marki Dynafit | 8academy
29.12.2021

W czym biegać zimą? – kolekcja biegowa marki Dynafit

To, co założymy na siebie przed biegiem, zaczyna mieć największe znaczenie, kiedy znajdujemy się w górach, szczególnie w okresie zimowym. Odzież ta powinna zagwarantować nam bezpieczeństwo i komfort w bardzo zmiennych warunkach, kiedy wiatr oraz wysokość mają duży wpływ na wychłodzenie organizmu.

                       

Podczas treningów codziennych na ulicy, czy w parku w słoneczny zimowy dzień, możemy pozwolić sobie na lekki ubiór taki, jak w porach przejściowych. Jednak w górach pogoda może nas zaskoczyć. Wystarczy, że szlak, który mamy pokonać będzie zalodzony lub będziemy brodzić w głębokim śniegu. Czynniki te mogą znacząco wydłużyć nasz pobyt w górach. Podczas mocnego podbiegu nasz strój powinien zapewnić nam wysoką oddychalność oraz nie pozwolić nam się przegrzać i przepocić. Po osiągnieciu pewnej wysokości to właśnie ubrania, które mamy na sobie są pierwszą linią ochrony naszego ciała przed czynnikami zewnętrznymi takim jak niska temperatura, wychładzający wiatr czy śnieg. W czym biegać zimą? W tym tekście chciałbym opisać odzież, którą sam używam i którą sprawdziłem podczas biegania w górach zimą. Są to produkty z zimowej kolekcji marki Dynafit. Zaprojektowano ją specjalnie dla biegaczy górskich.

Dynafit Alpine Longsleeve

W bluzie tej biegałem już podczas chłodniejszych dni w październiku. Jest to produkt uniwersalny pod względem zastosowania. Termikę bluzy można regulować za pomocą tego, co założymy jako pierwszą warstwę. W październiku wystarczył dobrze oddychający krótki rękaw. Później, podczas ujemnych temperatur, dobrze sprawdziła się bielizna termoaktywna. Dynafit Alpine Longsleeve posiada elastyczny materiał, bardzo dobrze dopasowany do ciała. Jego największym atutem jest wysoka oddychalność oraz właściwości szybkoschnące. Podczas niskich temperatur dobrze sprawdza się podczas szybkich treningów, kiedy pogoda jest raczej stabilna.

To, co wyróżnia ten produkt to na pewno sposób, w jaki producent zaprojektował kaptur. Po założeniu może pełnić on funkcję kominiarki. Jest bardzo dobrze dopasowany do głowy, jego górna część może zastąpi czapkę. Dolną częścią materiału możemy ochronić twarz. W celu ochrony przed wilgocią w okolicach ust bluza została wyposażona w odpowiednią perforacje. Te rozwiązania dobrze sprawdzają się w górach, kiedy na otwartej przestrzeni potrzebuję ochronić się przed mocnymi podmuchami wiatru. Dynafit Alpine Longsleeve posiada płaskie szwy, co wpływa na komfort noszenia. Dodatkowym atutem jest kieszeń zamykana na zamek znajdująca się na wysokości prawego biodra. Możemy schować do niej klucze, żel energetyczny lub telefon. Część materiału, z którego bluza została zrobiona pochodzi z recyklingu, co sprzyja ochronie środowiska.

W czym biegać zimą
W czym biegać zimą? Idealny zestaw na szybkie treningi bluza Dynafit Alpine Longsleeve razem z spodniami Dynafit Alpine Warm (fot. Michał Ożgo)

W czym biegać zimą? – Dynafit Mezzalama

Jest to kurtka skiturowo – biegowa, której wypełnieniem jest jedna z moich ulubionych ocieplin – Polartec Alpha. Przez długi okres czasu omijałem tę kurtkę szerokim łukiem. Co było powodem? Na pewno z jednej strony stosunkowo wysoka cena, a z drugiej myśl, że w okresie zimowym bardziej będę potrzebował czegoś wodoodpornego. Oczywiście okazało się całkiem inaczej niż sądziłem. Możliwość przetestowania kurtki Dynafit Mezzalama na własnej skórze sprawiła, że już po pierwszym treningu przekonałem się do właściwości tego materiału. Pierwszy trening odbył się na Babiej Górze w temperaturze –10 stopni i jak zwykle bywa w tym rejonie – przy mocnym wietrze. Kurtka ta bardzo dobrze sprawdziła się w takich warunkach pogodowych. Jednak w temperaturze dodatniej wolę unikać możliwości przegrzania i raczej zakładam opisany powyżej Alpine L/S.

Tym, co daje kurtce Dynafit Mezzalama przewagę nad innymi ocieplinami, a tym bardziej nad kurtkami wodoodpornymi, jest wysoka oddychalność. Dlatego dobrze sprawdza się w zimowych sportach wytrzymałościowych, takich jak bieganie, czy skitury. Co ciekawe, początkowo firma Polartec stworzyła ten materiał z myślą o amerykańskich jednostkach sił specjalnych. Kolejną zaletą Polartecu Alpha jest to, że nawet jeśli materiał przemoknie, to i tak dalej zapewnia izolację i nie odczuwam dyskomfortu z powodu zimna. Dlatego w porównaniu z wspomnianą kurtką wodoodporną unikamy tutaj w pierwszej kolejności przegrzania, a w drugiej wyziębienia naszego ciała. Konsekwencją przegrzania jest to, że kurtka wodoodporna staje się wilgotna. A kiedy warunki zmienią się na niekorzystne po prostu będzie nam zimno.

Zastosowany w kurtce materiał zewnętrzny – Dynashell Ultra Light jest hydrofobowy, a więc ochroni nas przed szybkim namoknięciem. Pełni on również funkcję ochrony przed wiatrem. Poza tym niewiele waży i, choć jest bardzo cienki, ma dużą wytrzymałość, co sprawdziłem podczas użytkowania z plecakiem i kamizelką biegową. Podsumowując, kurtka Dynafit Mezzalama to idealny produkt na zimowe treningi w górach. Nawet jeśli zdarzyło mi się ubrać za ciepło, zastosowany materiał zapewnił mi regulację ciepła ze względu na swoją wysoką oddychalność. W momencie, kiedy robi się zimno materiał zapewnia odpowiednią termikę oraz ochronę przed wiatrem.

Na zimniejsze dni odpowiednia będzie kurtka Dynafit Mezzalama i Winter Running Tights (fot. Piotrek Deska)

W czym biegać zimą? – Dynafit Winter Running Tights

Prawie każdy biegacz ma w swojej szafie leginsy i używa ich do biegania w chłodniejszych porach roku. Pamiętam, że zaczynając swoją przygodę z bieganiem, swoją pierwszą parę leginsów kupiłem ze sporą niechęcią. Nie pasował mi bardzo obcisły krój, do którego nie byłem przyzwyczajony. Bardzo szybko przekonałem się, że pomimo obcisłego kroju leginsy są bardzo rozciągliwe, a materiał przylegający do ciała zapewnia mi dobrą termikę. Dynafit Winter Running Tights używam już od kilku dobrych lat. Leginsy te posiadają dodatkową warstwę materiału od zewnątrz, która zapewnia im odpowiednią izolację w chłodne dni. Cały materiał jest odporny na przetarcia, a przy tym jest elastyczny i rozciągliwy. Dlatego w ogóle nie ogranicza ruchów w czasie biegu.

Najważniejszy w tych getrach jest zastosowany kompromis. Z jednej strony posiadają one przyjemna ocieplenie, które odczujemy zaraz po założeniu. Z drugiej strony cechuje je wysoka oddychalność, którą sprawdziłem już na niejednym podbiegu. Alternatywą do tego produktu na szybkie treningi lub cieplejsze dni są getry Dynafit Ultra Tights. Są one wykonane z tego samego materiału (Carvico), jednak bez warstwy ocieplającej. Producent wyposażył produkt w trzy kieszenie otwarte, w których spokojnie zmieścimy żele energetyczne, rękawice czy czapkę. Jest też większą kieszeń zamykana na zamek, w której najczęściej przechowuję klucze. Produkt posiada również odblaski, które poprawiają bezpieczeństwo po zmroku.

W czym biegać zimą? Leginsy Dynafit Winter Running Tights zapewnią świetną termikę i komfort (fot. Piotrek Deska)

W czym biegać zimą? – Dynafit Alpine Warm Pants

Jest to kolejny ciekawy produkt, którego używam już od zeszłego sezonu. Dynafit Alpine Warm Pants to spodnie w hybrdowej konstrukcji łączącej się z leginsami. Przód spodni to cienki materiał softshellowy o nazwie Dynashell, którego zadaniem jest ochronna przed wiatrem. Pod kolanami znajdują się wywietrzniki, które uszyte zostały na zakładkę. Dolna część spodni zaczynająca się na wysokości łydki to śliski materiał odpychający wodę, który chroni przed śniegiem. Jest on zakończony gumowymi antypoślizgami oraz suwakiem, który ułatwi dopasowanie spodni do buta. Tylna część spodni to już klasyczny materiał, jaki znajdziemy w leginsach. Jest on elastyczny oraz dobrze dopasowany zapewniający dobrą oddychalność w czasie intensywnego wysiłku.

Muszę przyznać, że jak na spodnie dzieje się tu naprawdę sporo i z technicznego punktu widzenia jest o czym odpowiadać. W praktyce spodnie osiągają podobną termikę, co getry biegowe Winter Running Tights. Jednak softshellowe wstawki w miejscach najbardziej narażonych na wychłodzenie przez wiatr dają im przewagę w szczególności w czasie aktywności w górach. Nawet w czasie szybkich treningów spodnie zapewniały mi dobrą oddychalność oraz chroniły przed przegrzaniem. Podobnie jak opisane wcześniej getry, spodnie te posiadają odblaski oraz zestaw kieszeni z jedną zamykaną na zamek.

Dynafit Transapler Warm Pants

To najcieplejsze ze wszystkich spodni, które używam do biegania zimą. Sprawdzą się zarówno w czasie treningów biegowych, jak również w czasie szybkich wycieczek trekkingowych. Dynafit Transalper Warm to spodnie zrobione na wzór modelu Transapler Hybrid (letnia kolekcja Dynafita), których używam i świetnie sprawdzają się w czasie biegania wiosną oraz jesienią. Oba modele to dobra alternatywa dla tych, którzy nie czują się dobrze w obcisłych i dobrze dopasowanych leginsach. Luźny krój zapewnia swobodę ruchów i w żadnym stopniu nie przeszkadza w czasie szybkiego biegu. Przyznam szczerze, że od pewnego czasu sam chętniej zakładam te spodnie zamiast obcisłych getrów.

Dynafit Transapler Warm Pants to również konstrukcja hybrydowa leginsów oraz softshellu. W przeciwieństwie do modelu Alpine Pant to dolna część spodni zaczynająca się na wysokości łydek jest elastycznym, dopasowanym materiałem, wykorzystywanym w leginsach. Górna cześć spodni to materiał softshellowy (Dynashell). Jego zadaniem jest zapewnienie dobrej oddychalności oraz przede wszystkim ochrony przed wiatrem. Podział ten nie jest przypadkowy, ponieważ materiał softshellowy znajduje się w miejscu najbardziej narażonym na wychłodzenie. Dodatkowe wyposażenie tego modelu to dwie przednie kieszenie zamykane na zamek. Często, w czasie biegów zimowych, przechowuję tam żele energetyczne oraz poprawiające bezpieczeństwo odblaski. Spodnie te najczęściej wybieram w czasie chłodnych dni oraz długich spokojnych treningów.

Najcieplejszy zestaw to połączenie kurtki Mezzalama z spodniami Transalper Warm (fot. Michał Ożgo)

Każdy doświadczony biegacz górski wie, jak ważny jest ubiór podczas zimowego treningu. Mam nadzieję że powyższy artykuł pomógł dobrać odpowiedni strój na trening nie tylko początkującym biegaczom, ale również zapoznał zaawansowanych biegaczy z nowościami technicznymi firmy Dynafit, które znacznie mogą poprawić komfort w czasie treningów.

[W innym z naszych tekstów sprawdzisz zalety kurtki Dynafit Radical GTX w długodystansowym teście!]

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.