Wystarczą: smartfon oraz słuchawki i można poznawać świat, przyswajać nowe umiejętności czy korzystać z rozrywki. Podcasty pojawiły się stosunkowo niedawno i przebojem wkroczyły do naszego życia.
Z czym związana jest ich popularność? Podcasty stanowią idealną odpowiedź na wyzwania naszego świata. Wybierane są przez osoby będące w ciągłym biegu, które nie miałyby czasu na przyswajanie treści wymagających pełnego skupienia. To także doskonała propozycja dla osób ceniących sobie niezależność. W końcu z podcastów korzysta się na własnych warunkach: począwszy od wyboru kanału i konkretnej audycji, a skończywszy na dopasowaniu czasu oraz miejsca. Jest to więc alternatywa dla tradycyjnych mediów, które serwują nam nie do końca dopasowane do naszych potrzeb treści. Wśród tego typu programów, znaleźć można i takie, które zaciekawią miłośników outdooru. W niniejszym artykule przedstawimy polskie podcasty o górach,…
Ale zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych kwestii. Rzeczony podcast (znany też pod spolszczoną nazwą “podkast”) jest rodzajem internetowej publikacji. Może on zarówno przybierać formę słuchowiska, jak i materiału wideo. Co ciekawe, jego nazwa nawiązuje do pewnego urządzenia z jabłuszkiem w logotypie, z którego często korzystali pierwsi fani takich audycji. Właśnie stąd miały zostać zaczerpnięte pierwsze trzy litery. Druga część nazwy – “cast” – to skrót od słowa “broadcast” (ang. „transmisja, przekaz”).
Historia podcastów sięga roku 2000 i związana jest z rozwojem technologii RSS, służącej do publikowania treści audio i wideo. Przełomowym okazał się rok 2004, a do wzrostu popularności tej formy przekazu medialnego przyczyniła się błyskawiczna kariera wspomnianego już urządzenia. W Kraju nad Wisłą pierwsze tego typu audycje pojawiły się w 2005 roku.
Według informacji podanych przez serwis Wirtualne Media, w roku 2018 z podcastów korzystało na świecie 800 mln osób, a prognozy mówią, że w roku 2022 liczba ta sięgnie 1,5 mld. Potencjał wspomnianego medium dostrzegły największe serwisy muzyczne, znajdując na swoich platformach miejsce dla twórców takich audycji.
W Polsce dynamika rozwoju nie jest aż tak wysoka, jak w przodujących w tym krajach anglosaskich. Jednak każdego roku pojawiają się nowe, warte naszej uwagi, programy. Przekrój tematyczny takich audycji jest spory. Znajdziemy tu zarówno kanały poruszające bardzo poważne tematy, pełne naukowych treści, jak i serwisy oferujące rozrywkę. Niektórzy twórcy nadają swoim mediom otwartą formułę, tworząc audycje “o wszystkim” inni szukają nisz – czasami zresztą bardzo zaskakujących. Dobrym tego przykładem jest podcast poświęcony temu jak robić… podcasty. 😉
Co nasi rodzimi autorzy mają do zaoferowania miłośnikom outdooru? Postanowiliśmy przygotować krótkie zestawienie, w którym znajdą się wybrane podcasty o górach oraz podcasty wspinaczkowe. Pierwsze spostrzeżenie? Podcastów stricte górskich czy poświęconych jedynie wspinaniu nie ma zbyt wiele. Interesujące nas audycje znajdziemy jednak także na kanałach o nieco szerszej tematyce.
Czas zaprezentować konkretne przykłady podcastów, które mogą zaciekawić miłośników gór. Kanały umownie podzieliliśmy na kategorie tematyczne, które odgrywają w nich wiodącą rolę.
Ta kategoria nie jest zbyt rozbudowana. Być może dlatego, że fani outdooru swą miłość do skał i gór dzielą też z innymi pasjami, o których także chcę opowiadać. Poza tym prowadzenie kanału wymaga regularności. Można mieć doskonały pomysł, ale gdy nie dysponuje się wystarczającą ilością czasu wolnego, projekt nie ma szans na powodzenie.
Po jednej stronie autor podcastu – Jerzy Rostafiński, po drugiej ludzie związani ze wspinaczką, opowiadający o swojej pasji, życiowych perypetiach czy zdradzający szczegóły własnego treningu i sposoby na unikanie kontuzji. Kanał kryjących się pod przewrotną nazwą “Wasza Wysokość” zadebiutował w serwisie YouTube w listopadzie 2018. Od tego czasu do dziś (stan na 07.08.2020) ukazało się 19 odcinków podcastu, a gościli w nim tacy wspinacze, jak Olga Niemiec, Łukasz Dudek czy Stanisław Kieniewicz. Prezentowane tu wywiady z pewnością zainteresują pasjonatów pokonywania dróg w pionie.
“Góry to tysiące szczytów i tyle samo tematów, o których można rozmawiać” – taka idea przyświecała pomysłodawcom “Górskiego Podcastu 8a.pl“. Pierwszy odcinek audycji pojawił się w sieci 21 listopada 2019 roku. Od tego czasu powstało 26 części (stan na 07.08.2020) i ciągle rodzą się pomysły na nowe.
Podcast ma formę wywiadów z ludźmi gór, reprezentującymi różne aktywności (od wspinaczki przez trekking po biegi) oraz odmienne spojrzenia na świat. Goście opowiadają o swoim życiu, wykonywanym zawodzie i pasji, ale też dzielą się cenną wiedzą. Podcast oglądać można na kanale YouTube oraz słuchać w serwisach:
Z gór można korzystać na różne sposoby. Tego typu tereny są także areną zmagań pasjonatów aktywności typu ultra. Z myślą o takich słuchaczach powstał podcast Black Hat Ultra. Jego autor – Kamil Dąbkowski – tak przedstawia zawartość swojego kanału: “Interesują mnie wszelkie aktywności gdzie wymagany jest specjalistyczny trening, odpowiednia regeneracja i dieta oraz niezłomny hart ducha.” Mocnym punktem podcastu są rozmowy z biegaczami górskimi, dietetykami czy fizjoterapeutami.
W naszym zestawieniu kategoria “Podcasty podróżnicze” jest dużo liczniej obsadzona. Być może dlatego, że pasjonaci gór najczęściej podchodzą nieco szerzej do swoich zamiłowań, a w audycji chcą też pokazać całą podróżniczą otoczkę.
Znajdziemy tu, na przykład, cykle realizowane przez rozgłośnie radiowe – wyemitowane uprzednio na antenie stacji. Dzięki temu, że trafiają one na platformę podcastową, możemy ich słuchać w dogodnym dla siebie momencie i miejscu, co jest dużym atutem, gdy weźmiemy pod uwagę naszą codzienną gonitwę i stały deficyt wolnego czasu.
“Program o podróżach, przygodach, wyjątkowych miejscach, wyczynach i ludziach ciekawych świata. Są też newsy, rankingi, wydarzenia i wszystko, co każdy podróżnik wiedzieć powinien” – tak reklamuje się cykl programów prowadzonych przez dziennikarza PR 3 – Marcina Pośpiecha. W “Audycji pod-różnej” jest sporo treści, które przypadną do gustu miłośnikom trekkingu.
“Mapa Świata” to autorska audycja podróżnika i dziennikarza – Tomasza Michniewicza. Oprócz tego, że można ją usłyszeć na antenie Radia Zet, jest również dostępna w formie podcastu. Autor oraz jego goście zabierają słuchaczy w najdalsze zakątki świata. W programie nie brak też porad dla początkujących podróżników.
“Brzmienie Świata z lotu Drozda” jest projektem dziennikarza Pawła Drozda, który po odejściu z Polskiego Radia założył własny podcast. Autor skupia się na podróżach oraz na tym, co dzieje się na świecie. Podkreśla przy tym, że trzyma się z dala od polityki. To program dla ludzi ciekawych świata, w którym niektóre wątki dotyczyć mogą także gór. Paweł Drozd zaprasza ciekawych gości i – co w podcastach nieczęsto się zdarza – serwuje dużą porcję muzyki.
“Będziemy skakać z kontynentu na kontynent, przepływać oceany, wspinać się, ale także nosić, organizować wyprawę albo szukać skarbów.” – tak swój podcast “Inna strona podróży” opisuje podróżnik, kierownik wypraw i ratownik TOPR – Sławomir Makaruk. Jak dotąd ukazało się 18 odcinków cyklu rozmów z podróżnikami, którzy odsłaniają przed nami swój świat.
Polskie podcasty podróżnicze to też kanały prowadzone przez pasjonatów podróży, niezwiązanych z żadnymi redakcjami, a realizujących swoje dziennikarskie marzenia na własną rękę. W tym przypadku autorom nie zawsze wystarcza czasu bądź zapału, by przez dłuższy czas prowadzić kanał. Dlatego w tej kategorii nie brak podcastów, które pomimo obiecujących początków, nie są kontynuowane.
Do ciekawszych podcastów prowadzonych przez pasjonatów podróży należy “Rozmowa podróżnicza”. Na kanale Marcela Gawrona nie brak tematów, które zainteresują również miłośników gór. Nowe odcinki pojawiają się tam regularnie.
Prowadzący Mateusz “Rudy” Kubiak zaprasza gości, którzy oprowadzają słuchaczy po świecie. W “Krętych ścieżkach” znajdziemy coś o Koronie Gór Polski, skituringu oraz ciekawych rejonach, w których nie brakuje wzniesień.
Treści, które mogą zainteresować ludzi gór, obecne są także na kanałach przyrodniczych i poświęconych ekologii. Oto dwa ciekawe przykłady.
„Z miłości do gór” – tak nazywa się podcast prowadzony przez TPN. Wspólnym mianownikiem zamieszczanych tam audycji, jest przyroda najwyższego polskiego pasma, dlatego kanał umieściliśmy w tej właśnie kategorii. Chociaż dla autorów programu priorytetem jest edukacja przyrodnicza, jego zakres tematyczny jest dużo szerszy.
Znajdziemy tu także materiały poświęcone szeroko pojętej turystyce czy łyk historii i trochę anegdot związanych z regionem. Podcast “z miłości do gór” to pozycja obowiązkowa na playliście każdego miłośnika Tatr!
Swój podcast mają też Lasy Państwowe. Każdy kto z plecakiem przemierza leśne ścieżki, a chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o odwiedzanych terenach, może włączyć kanał “Między drzewami” i zdobyć informacje z pierwszej ręki, bo pochodzące od leśników. To baza cennej wiedzy i źródło pasjonujących ciekawostek.
“Góry” to kategoria bardzo szeroka. Fani opisywanych tu aktywności, chcący poszerzać swą wiedzę przy pomocy podcastów, nie mają więc łatwego zadania. Problemem jest to, że interesujące ich treści bywają bardzo rozproszone. Trzeba ich szukać także wśród audycji zamieszczanych na kanałach podróżniczych czy przyrodniczych. Podcastów poświęconych stricte aktywnościom górskim oraz wspinaczce – póki co – jest jak na lekarstwo.
Należy jednak pamiętać, że ta przestrzeń medialna jest w ciągłym ruchu. Niektórzy autorzy zawieszają swoją redakcyjną działalność. Cały czas pojawiają się też nowe kanały, w tym takie, które mają potencjał, by zaistnieć na dłużej. Polskie podcasty o górach, podróżach i przyrodzie to kategorie, którym na pewno warto poświęcić więcej uwagi. Autorom należy życzyć wytrwałości, bo ich praca pomaga nam poznać i zrozumieć pasjonujący nas wycinek świata.
[W innym wpisie na naszym blogu polecamy najlepsze filmy o górach]
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.