Outdoor a ekologia - Część druga | 8academy – Najciekawsze ekologiczne produkty
23.12.2020

Outdoor a ekologia część druga – najciekawsze produkty

Myśląc o aktywnościach outdoorowych, jednocześnie zastanawiamy się nad kwestią ekologii. Outdoor i ekologia istnieją obok siebie w sposób naturalny: kochamy naturę, dlatego chcemy spędzać wolny, aktywny czas w jej otoczeniu. Żeby zaś móc się cieszyć pięknem natury, musimy ją chronić.

                       

Producenci odzieży, butów i sprzętu outdoorowego doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego większość z nich stara się maksymalnie ograniczyć negatywny wpływ produkcji, użytkowania i utylizacji swoich produktów na środowisko naturalne. W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy kilka firm, które wyróżniają się pod tym względem. Dzisiaj prezentujemy kilka najciekawszych produktów, łączących outdoor i ekologię.

Jak stworzyć produkt ekologiczny?

To oczywiste, że większość materiałów używanych w przemyśle outdoorowym to materiały syntetyczne. Nie jest jednak tak, że są one automatycznie szkodliwe. Można przecież pozyskiwać je drogą recyklingu. Na przykład nowoczesny poliester często produkuje się z recyklingu butelek PET. Zaś inne materiały, jak na przykład poliamid czy GORE-TEX, produkuje się z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju dla ochrony przyrody. Podobnie sprawa się ma z materiałami naturalnymi, zarówno pochodzenia roślinnego, jak zwierzęcego. Organiczna uprawa bawełny, lnu czy konopi zakłada rezygnację ze stosowania szkodliwych pestycydów. Zaś hodowla zwierząt na wełnę, skórę czy puch odbywa się z poszanowaniem dobrostanu zwierzęcia, o czym świadczą stosowne certyfikaty (np. RDS czy certyfikat organizacji New Zealand Merino Company).

Czy jest świadomość ekologiczna?

Świadomość ekologiczna dotyczy nas wszystkich: nie tylko producentów, ale także konsumentów. Nie wystarczy kupić produktu stworzonego z uwzględnieniem troski o środowisko naturalne. Powinniśmy także odpowiednio dbać o nasze produkty, by służyły nam jak najdłużej (o tym, jak przedłużyć życie sprzętu outdoorowego piszemy w naszym poradniku) . A kiedy już ich żywot definitywnie dobiegnie końca, zwróćmy uwagę na właściwą segregację śmieci. Znając zasady ochrony przyrody i stosując je w życiu codziennym, stajemy się świadomymi konsumentami. Kupujemy to, czego nam naprawdę potrzeba w naszych aktywnościach. Dbamy o zakupione rzeczy, by maksymalnie odwlec w czasie moment, gdy trafią one na wysypisko. Zwracamy uwagę na etyczność i ekologiczność technik i praktyk producentów. Warto sprawdzać przed zakupem, czy dany produkt posiada certyfikat, na przykład certyfikat bluesign®. Jest to określany przez niezależną organizację BLUESIGN standard gwarantujący, iż wszystkie etapy produkcji i efekt końcowy jest przyjazny ludziom i środowisku naturalnemu. 

Najciekawsze ekologiczne produkty outdoorowe – przegląd

Karabinek osobisty HMS Edelrid

Wszystkie produkty marki Edelrid posiadają certyfikat bluesign®. Zatem kupując ten karabinek możemy być pewni, że jego użytkowanie jest bezpieczne. Co więcej, karabinek w swej górnej części, najbardziej narażonej na ścieranie, wzmocniono dodatkową wstawką ze stali. Dzięki temu później się zużyje, więc jego wpływ na środowisko będzie mniejszy. 

karabinek hms edelrid bulletproof
Karabinek zakręcany Edelrid Bulletproof jest wzmocniony stalą w najbardziej newralgicznej części (fot. 8academy)

Ciekawostką od firmy Edelrid jest karabinek z serii Bulletproof sygnowany ECO. Producent całkowicie zrezygnował z anodyzowania karabinka. Anodyzowanie to proces chemiczny, zapobiegający korozji metalu, szczególnie stopów aluminium. W procesie elektrolizy (poddawaniu dwóch substancji naładowanych przeciwstawnie działaniu prądu elektrycznego) na powierzchni produktu tworzy się ochronny tlenek aluminium. Można go także barwić na różne kolory. Rezygnacja ze stosowania zapobiegającej korozji kąpieli w chemikaliach to nowatorski pomysł, który wymaga jeszcze dokładnego przetestowania. Dlatego Bulletproof Eco będzie dostępny w sprzedaży dopiero w przyszłym roku. 

Buty Salomon

Projektanci firmy Salomon wiedzą, iż but to produkt, który składa się z kilku materiałów syntetycznych: pianki EVA, gumy, poliestru, poliamidu czy poliuretanu. Aby próbować pogodzić outdoor i ekologię, firma kładzie przy tym nacisk na jakość produkowanego obuwia, jak na przykład w butach Wildcross GTX

buty trailowe Salomon Wildcross GTX
Buty trailowe Salomon Wildcross GTX (fot. 8academy)

Zupełną nowością jest model Salomon Index.01. Wykonano go z dwóch komponentów, możliwych do rozdzielenia w warunkach laboratoryjnych. Są to poliester oraz termoplastyczny poliuretan (TPU). Sam poliester, użyty w produkcji, pochodzi z recyklingu. Aby but był jeszcze bardziej ekologicznym produktem outdoorowym, zadbano także o jego “drugie życie”. Gdy but się zużyje i trafi do recyklingu, zostanie zmielony i wykorzystany po raz kolejny – w produkcji butów narciarskich Salomon Alpine. Aby przekazać buty do recyklingu, wystarczy pobrać etykietę wysyłkową z oficjalnej strony Salomona. Wysyłka jest darmowa. Testy wykazały, że ta kompozycja w niczym nie ustępuje trwałością i jakością innym butom biegowym Salomon. Index.01 będzie dostępny w sprzedaży już w lutym 2021 roku. 

Kurtki puchowe Patagonia

Jak wiecie, Patagonia jest pionierem i jednocześnie mistrzem proekologicznych rozwiązań produkcyjnych. Na przykład model Grade VII Down Parka został wyprodukowany częściowo z materiałów pochodzących z recyklingu (panele boczne i tylny). Produkt posiada certyfikat Fair Trade Certified™, czyli certyfikat Sprawiedliwego Handlu, poświadczający uczciwe warunki pracy na każdym etapie produkcji. Co więcej, Patagonia uzyskała certyfikat NFS, czyli pozyskuje puch i pierze stanowiące wypełnienie kurtki w sposób bezpieczny dla zwierząt. 

 

kurtka puchowa Patagonia grade VII down
Wypełnienie puchowe kurtki Patagonia Grade VII Down pozyskano zgodnie ze standardem RDS (fot. 8academy)

Jeszcze lepszym połączeniem outdooru z ekologią jest kurtka Isthmus Parka, wykonana niemal w całości z materiałów pochodzących z recyklingu. Syntetyczne wypełnienie Thermogreen® w 90% jest z recyklingu. Ciekawą opcją jest także przeciwdeszczowa kurtka Torrentshell 3L, w której zewnętrzna warstwa została wykonana z materiału w 100% pochodzącego z recyklingu. Kontynuując ideę założyciela firmy, znakomitego wspinacza Yvona Chuinarda, firma nie będzie ustawać w wysiłkach, by oferowane przez nią produkty łączyły wysoką jakość i funkcjonalność z szacunkiem wobec pracowników i natury.

 

kurtka patagonia isthmus parka
Kurtka Patagonia Isthmus Parka jest produktem wysoce ekologicznym (fot. 8academy)

[Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź test kurtki wykonanej z rewolucyjnego materiału Patagonia Netplus]

Bielizna Ice Breaker

Bieliznę termoaktywną Icebreaker szyje się z wełny merino oraz z materiałów syntetycznych, jak poliester i poliamid. W najnowszym raporcie przejrzystości (Transparency Report) zarząd firmy deklaruje oraz uzasadnia te deklaracje liczbami, iż 77% poliestru pochodzi z recyklingu. Cały poliester to zresztą jedynie 16% wszystkich tkanin — pozostałe są pochodzenia naturalnego. Zatem w ofercie przeważa bielizna i odzież z wełny merino. Na przykład materiałem bluzy 175 Everyday L/S Half Zip jest wyłącznie ta unikalna wełna. Gramatura 175 g/m2 zapewnia ciepło, a specyfika merino odpowiada za wysoką oddychalność odzieży.

Bluza Icebreaker everyday
Bluza Icebreaker jest w 100% uszyta z wysokiej jakości wełny merino (fot. 8academy)

Firma uczciwe przyznaje, że w 1997 roku znalazła się na skraju bankructwa z powodu kiepskiej jakości wełny, z której szyto bieliznę. Z kolei marna jakość brała się stąd, iż owce, z których pozyskiwano wełnę, traktowano bardzo niewłaściwie. Jak się okazuje, marka potrafiła wyciągnąć wnioski z tej gorzkiej lekcji. Obecnie wełna pozyskiwana jest w oparciu o standardy Fair Trade (uczciwego handlu) oraz na zasadach akredytacji Health&Safety. Dowodem na to jest choćby złota nagroda Ispo 2020 w kategorii Outdoor, którą przyznano firmie za model bluzy Nature Dye 200 Oasis LS Anniversary. W procesie barwienia zastosowano wyłącznie barwniki pochodzenia naturalnego, co znacząco ogranicza skażenie środowiska oraz zużycie wody. Ciekawostką jest, że Icebreaker wdraża stosowanie wyłącznie ekologicznych, w pełni rozpuszczalnych w wodzie opakowań swoich produktów.

bluza Icebreaker nature dye
Bluza Icebreaker Nature Dye swoje kolory zawdzięcza wyłącznie naturalnym barwnikom (fot. 8academy)

Kurtki North Face

O licznych akcjach The North Face, których celem jest pogłębianie świadomości ekologicznej oraz ochrona przyrody, pisaliśmy w pierwszej części artykułu. Teraz przyglądamy się konkretnym produktom, takim jak kurtka Thermoball Eco. Wszystkie zastosowane w niej materiały, czyli syntetyczne wypełnienie Thermoball™ Eco oraz wyściółka zewnętrzna i podszewka pochodzą  100% z materiałów z recyklingu. Jesienna kurtka Thermoball Eco po złożeniu mieści się w kieszeni. Warto pamiętać, że materiał syntetyczny jest bardziej niż naturalny puch odporny nawet na silną kompresję. Oznacza to, że kurtka nie straci szybko swoich właściwości i będzie nam służyła przez wiele sezonów. 

 

kurtka the norht face thermoball eco
Kurtka The North Face Thermoball Eco w całości powstała z materiałów z recyklingu (fot. 8academy)

Outdoor a ekologia – podsumowanie

Nowoczesna zachodnia kultura dokonała zaskakującego zwrotu. Rewolucja przemysłowa eksploatowała dobra naturalne ponad możliwą do wyobrażenia miarę. Jednocześnie zaś produkowano ogromne ilości śmieci. W pewnym momencie skażenie środowiska było postrzegane nie tyle jako problem, ale jako niemożliwy do wyeliminowani element produkcji przemysłowej. Na szczęście to samolubne, krótkowzroczne widzenie powoli odchodzi w przeszłość. Wracamy bowiem w naszych aktywnościach do tego, co naturalne. Rozumiemy zarazem, iż chcąc cieszyć się zaśnieżonymi górami, czystym powietrzem czy gęstym lasem, musimy sami zadbać o dobro, jakim jest przyroda. Coraz większa liczba producentów traktuje nasze starania poważnie i odpowiednio się do nich dostosowuje. Dlatego mamy nadzieję, iż w perspektywie kilku, kilkunastu najbliższych lat rozważanie, które firmy i produkty są ekologiczne, w ogóle nie będzie potrzebne. 

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.