27.03.2019

Jaki plecak turystyczny w góry?

To jeden z podstawowych elementów sprzętu w góry. Pozwala w bezpieczny i wygodny sposób przenosić najpotrzebniejsze rzeczy. Plecak turystyczny warto mieć ze sobą, niezależnie od tego czy wybieramy się na szybką wycieczkę czy dłuższy trekking.

                       

Wędrujesz, biegasz, jeździsz na rowerze lub wspinasz się? Obcowanie z górską przyrodą zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania, a niezbędny ekwipunek najlepiej jest spakować do plecaka. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci przemierzyć kilometry szlaków. Jaki plecak turystyczny w góry? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, spróbujemy rozwiać przynajmniej niektóre z Twoich wątpliwości.

Lekki plecak jednodniowy marki Dynafit

Na krótkie wypady znaczenia nabiera waga plecaka. (fot. Dynafit)

Jak zbudowany jest plecak turystyczny w góry?

Zastanawiając się jaki plecak turystyczny w góry będzie odpowiedni warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów jego budowy. Być może niektóre z nich okażą się zupełnie nieprzydatne, a inne jak najbardziej konieczne. We współczesnych plecakach najczęściej wyróżnić można następujące elementy:

Komora

To wnętrze każdego plecaka i miejsce, gdzie znaleźć się powinna największa część ekwipunku. Mniejsze modele zwykle wyposażone są w jedną komorę. Wersje średnie i duże mogą posiadać dwie komory, oddzielone od siebie rozpinaną przegrodą. Za wygodny dostęp do rzeczy schowanych na dnie odpowiada dodatkowy zamek, umieszczony w dolnej części plecaka. Popularnym rozwiązaniem jest dedykowana komora na śpiwór, która pozwala na przygotowanie biwaku bez rozpakowywania całego plecaka.

Jak zbudowany jest plecak turystyczny?

Plecak turystyczny jest zbudowany tak, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby aktywnych użytkowników. (fot. Deuter)

Komin

Plecaki trekkingowe o dużej pojemności często posiadają komin, czyli dodatkową część materiału zabezpieczoną ściągaczem. Umożliwia ona przedłużenie komory i zwiększenie pojemności plecaka. Ile litrów zyskujemy, można dowiedzieć się ze specyfikacji, zwykle określają ją cyfry umieszczone po znaku plus np. 65 + 10.

Klapa

Klapa, która ma za zadanie chronić od góry zawartość plecaka, może być przytwierdzona na dwa sposoby: na stałe lub z możliwością jej całkowitego wypięcia. Regulowana klapa to możliwość dopasowania rozmiaru plecaka do przenoszonej zawartości. Można pod nią schować także namiot czy linę, nie martwiąc się o ich zgubienie. Coraz bardziej popularna staje się wypinana klapa, która pozwala na redukcję wagi całości. Producenci sprzętu outdoorowego często umieszczają w niej kieszenie na mniejsze przedmioty, które warto mieć pod ręką.

Boczne kieszenie

Boczne kieszenie umożliwiają łatwiejszy dostęp do akcesoriów, które warto mieć w zasięgu ręki. Zazwyczaj są one nieco elastyczne, pozwalając na bezpieczne i pewne przenoszenie bidonu lub butelki wielorazowej. Najczęściej występują w plecakach turystycznych, rzadko można spotkać je w tych dedykowanych do wspinaczki. To zazwyczaj modele o prostej i opływowej konstrukcji.

system nośny plecaka turystycznego

Jak zbudowany jest system nośny plecaka turystycznego? (fot. Deuter)

Troki / mocowania

Te niepozorne pętelki i taśmy rozmieszczone w różnych częściach plecaka potrafią znacznie podnieść jego funkcjonalność. Za pomocą troków przymocujesz sprzęt taki jak kijki trekkingowe czy czekan na zimową wyprawę. Niekiedy możliwe jest także przytroczenie w dolnej części plecaka karimaty lub materaca, które zajmują więcej miejsca w środku.

System nośny

Jaki plecak turystyczny w góry? Najlepiej zdecydować się na model wyposażony w wentylowany system nośny. Składa się na niego tylni panel, który powinien charakteryzować się niezbędną wentylacją oraz pasy ramienne i pas biodrowy. Niekiedy tylni panel występuje w postaci siatki dystansującej, co pozwala na stworzenie niezbędnej przestrzeni między plecakiem a plecami użytkownika. Pas biodrowy przenosi nawet 70% ciężaru. W skład systemu nośnego wchodzą też elementy służące do stabilizacji pasów oraz umożliwiające regulację jego długości, pas piersiowy, a także stelaż. Pas piersiowy wspomaga właściwe rozłożenie ciężaru, a stelaż stanowi wzmocnienie konstrukcji. Idea jest prosta: plecak musi dobrze przylegać do ciała, ale jednocześnie nie powodować otarć.

Możliwość zamocowania systemu nawadniającego

Kieszeń na bukłak to praktyczne rozwiązanie. (fot. Gregory)

Kieszeń na bukłak

Turyści coraz częściej zamiast napojów z plastikowych butelek PET decydują się na wodę prosto z bukłaka. O tym, że taki sposób nawadniania organizmu jest wygodniejszy, nie trzeba nikogo przekonywać. Producenci oferują dziś plecaki doskonale współpracujące z bukłakami. Posiadają one specjalną kieszeń oraz możliwość wyprowadzenia z wnętrza specjalnej rurki, która biegnie wzdłuż jednego z pasów ramiennych.

Pokrowiec przeciwdeszczowy

Jeśli na szlaku spotka Cię nagła zmiana pogody, dobrze jest mieć świadomość, że w plecaku czeka zapas suchej odzieży. W dużej części turystycznych modeli o większej pojemności umieszczono przeciwdeszczowe pokrowce, które zapewniają dodatkową ochronę jego zawartości przed wilgocią. Pozwalają one także osłonić przed deszczem przytroczony na zewnątrz sprzęt.

Jaki plecak turystyczny w góry?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań to cel, do jakiego plecaka będziemy używać. Czy stawiamy raczej na weekendowe wycieczki czy zakładamy wyjazdy ze spaniem pod namiotem, a może liczymy na nocowanie w schroniskach? Czy będziemy planować wycieczki wiosną lub latem, czy bierzemy pod uwagę też przemierzanie szlaków zimą. To kilka z pozoru prostych pytań, które w znacznym stopniu mogą ułatwić nam podjęcie właściwej decyzji. Chyba trudno wyobrazić sobie górskie wędrówki bez plecaka.

Jednodniowy plecak Gregory Maya

Jednodniowy plecak Gregory Maya świetnie sprawdzi się w terenie. (fot. Gregory)

Jaki plecak turystyczny w góry na jeden dzień?

Jaki plecak turystyczny w góry na szybkie wypady? Warto pomyśleć nad modelem o mniejszej pojemności, tutaj wystarczy 10-25 litrów. Jest on nie tylko lżejszy i bardziej kompaktowy, nie jest tu konieczne także zastosowanie rozbudowanego systemu nośnego. Najważniejsze, by móc zabrać ze sobą podstawowe rzeczy. Na krótkie wypady na pewno konieczna będzie kurtka przeciwdeszczowa czy dodatkowa warstwa w postaci bluzy, odpowiednia ilość wody lub termos, przekąski, mapa, czołówka. Do tego naładowany telefon i dokumenty oraz apteczka i mamy wszystko, co może okazać się przydatne. Tego typu plecaki świetnie sprawdzą się zarówno w górach jak i w mieście.

Przykładowe modele

Wśród nieco mniejszych propozycji wyposażonych w system nośny, odpowiednio dopasowany do sylwetki warto zwrócić uwagę na model Gregory Maya 10, a także jego wersję z większą pojemnością czyli Maya 16. Męskim odpowiednikiem tej serii jest Gregory Miwok 24,  który również powrócił do tegorocznej kolekcji w odświeżonej konstrukcji. Miłośnicy dopracowanych rozwiązań docenią także plecak Salomon Out Day 20 + 4 wyposażony w gwarantujący stabilność i swobodę ruchów system nośny. To model, który posłuży Ci na każdej szybkiej wycieczce. podobnie jak Dynafit Transalper 18.

Jaki plecak na weekend?

Na weekend dobrym wyborem może okazać się nieco większy plecak. (fot. Gregory)

Plecak na wyjazdy weekendowe

Jeżeli weekendy poświęcasz najczęściej na ładowanie akumulatorów na górskich ścieżkach, wybierz plecak o średniej pojemności około 30-50 litrów. Być może zastanawiasz się jaki plecak turystyczny w góry będzie odpowiedni? Wszystko zależy od tego, jaki styl weekendowego chodzenia preferujesz. Jeśli wybierasz trasy z założeniem posiłku oraz noclegu w schronisku, a własny śpiwór chętnie zamieniasz na wkładkę i schroniskową pościel, dobrym wyborem może być mniejszy rozmiar plecaka. Dobrym rozwiązaniem może okazać się Gregory Zulu 35 z zapewniającym wyjątkową wygodę i znakomitą wentylację systemem nośnym Free Float, praktyczną kieszonką na bukłak i przydatnym pokrowcem przeciwdeszczowym. Dla kobiet bardziej odpowiedni może okazać się model Jade 33 dopasowany do damskiej sylwetki.

Jaki plecak turystyczny w góry z założeniem biwaku w terenie?

Gdy jednak cenisz sobie niezależność i stawiasz na własny prowiant oraz nosisz ze sobą śpiwór lub namiot, szykując się do biwakowania w terenie pojemność 30-35 litrów może okazać się niewystarczająca. Dobrym rozwiązaniem może być plecak Gregory Paragon 48. Więcej informacji na temat tego modelu znajdziesz w artykule Sławka Siedzińskiego Gregory Paragon 48, czyli połączenie wygody z lekkością – test plecaka. Jak sugeruje nazwa, ten model również świetnie spełni swoją funkcję na weekendowych wypadach. To Salomon Out Week 38 + 6 pozwalający na właściwą stabilizację obciążenia za sprawą Load Lifter Straps. Na pasie ramiennym umieszczono specjalną kieszeń na flask, dzięki której szybko uzupełnisz płyny. W przypadku tej kategorii, warto z większą starannością przyjrzeć się elementom wpływającym na komfort, takim jak system nośny. Należy też pamiętać o tym, by przed wyruszeniem dopasować plecak do własnej sylwetki. Jak dopasować plecak doradza w osobnym artykule Łukasz Czubak

plecak dla górskiego wędrowcy

Na dłuższe górskie wojaże przyda się plecak wyprawowy. (fot. Deuter)

Plecak na wyprawy wielodniowe

Chcesz przejść Sudety lub Główny Szlak Beskidzki? A może trasę wokół Mont Blanc? Jaki plecak turystyczny w góry na dłuższe wyprawy? Na początek zastanów się nad wielkością. Tej formie aktywności dedykowane są duże plecaki wyprawowe, o pojemności ok. 50-90 litrów. Z wyborem łączy się jedno podstawowe ryzyko. Być może mając do dyspozycji większą przestrzeń wewnątrz, zdecydujesz się zabrać ze sobą więcej ekwipunku. Pojawi się także pytanie o ilość niezbędnych kieszonek i dodatkowych usprawnień. Z jednej strony decydując się na dużą pojemność plecaka, przydatne może okazać się właściwe zorganizowanie jego zawartości. Z drugiej, każdego rodzaju kieszeń czy trok to dodatkowe gramy przekładające się na wagę całej konstrukcji.

Jaki plecak na dłuższe wyprawy?

Większy plecak to także pokusa, by zabrać ze sobą więcej sprzętu. (fot. Gregory)

Pamiętaj o tym, że wymagająca trasa na pewno zweryfikuje Twój sprzęt. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania warto zastanowić się nad Gregory Maven 55 lub Jade 53 z damskimi systemami nośnymi lub pojemnym Gregory Optic 58. Każdy z nich został wyposażony w szereg przydatnych elementów. Optic to przede wszystkim udane połączenie niskiej wagi i oddychalności, które udało się zastosować w systemie nośnym AeroSpan. Projektanci zadbali także o elastyczną kieszeń z przodu oraz po bokach. Podczas dłuższych wyjść w góry można pomyśleć nad większą pojemnością, wtedy warto rozważyć Deuter Aircontact 75 + 10 lub Gregory Zulu 65. Wśród propozycji dla kobiet należy wymienić Deva 70, panów ucieszy jego męska wersja Baltoro 75. Popularne są także modele 2 w 1 wyposażone w dodatkowy mniejszy plecak, który może posłużyć także jako jedna z kieszeni.

Jaki plecak na kilkudniowy trekking

Plecak na wielodniowe wyprawy musi pomieścić większą ilość sprzętu. (fot. Deuter)

Plecak wspinaczkowy

Zastanawiając się jaki plecak turystyczny w góry warto przemyśleć, do czego będzie on nam potrzebny. Być może stawiamy jednak bardziej na górską działalność wspinaczkową. Wtedy bardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się plecak wspinaczkowy. Charakteryzuje się on zwartą konstrukcją, co jest dla niego kluczowe. Tutaj zbędne okażą się wszystkie dodatkowe, wystające kieszenie czy nadmierna ilość troków. Plecak powinien spełniać swoją funkcję w trakcie podejścia jak i działalności w ścianie. Dobrą ilustracją dla tej kategorii może być model Salewa Apex Wall 32 o minimalistycznej formie. Często można spotkać się także z plecakami przypominającymi wyglądem wory sprzętowe, należy do nich np. Black Diamond Crag 40 czy Gravity Haul 50.

Jaki plecak wspinaczkowy?

Plecak wspinaczkowy to minimalistyczna forma i możliwość przenoszenia sprzętu. (fot. Salewa)

Plecak na rower

Rowerzyści są dla producentów plecaków grupą coraz ważniejszą, o czym świadczą próby ścisłego dopasowania wyrobów do specyfiki tej aktywności. Zostały skonstruowane w taki sposób, żeby zapewnić miłośnikom dwóch kółek, pokonującym bardzo długie dystanse i strome podjazdy, maksimum wygody. Dużą wagę przykłada się tu do systemu nośnego, a podstawą są wygodne pasy ramienne z niezawodnym systemem regulacji.

Jaki plecak rowerowy

Plecak rowerowy powinien dobrze przylegać do ciała, ale i oferować cyrkulację powietrza. (fot. Deuter)

Umożliwia dokładne dopasowanie do własnej sylwetki. Plecaki na rower wyróżniają się wyżej umieszczonym pasem biodrowym. To zabieg celowy związany  z  ułożeniem ciała w trakcie jazdy na rowerze. Niezbędna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewniana przez system wentylacyjny taki jak Deuter Airstripes, który można znaleźć w modelach Deuter Race czy Compact EXP 12.

Szukasz plecaka turystycznego? Sprawdź nasz poradnik wideo:

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.