04.02.2019

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Jak prawidłowo dobrać długość nart do wzrostu? Jaka długość nart będzie dla mnie odpowiednia? - to pytania przed którymi prędzej czy później stanie każdy początkujący narciarz. Z pewnością nie jest to wartość, którą najbardziej zapamiętaliśmy z pierwszych lekcji z instruktorem. Niezależnie od tego czy będą to twoje pierwsze narty, czy kolejna już para, istnieje kilka podstawowych zasad ułatwiających prawidłowy dobór nart do wzrostu.

                       

Jak dobrać długość nart skiturowych? – cały proces nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przed przystąpieniem do poszukiwania odpowiedniej dla siebie długości nart warto zdać sobie sprawę, że teorii traktujących o tym zagadnieniu jest bardzo dużo. Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło „jaka długość nart” otrzymamy setki wyników, które spróbują odpowiedzieć jednoznacznie na to zagadnienie. Jeśli jednak dokładnie przyjrzymy się poszczególnym propozycjom i poradom, okaże się, że nazbyt często nie są one ze sobą w pełni zgodne, a czasami nawet sobie zaprzeczają. W wielu poradnikach pojawiają się jednak cechy wspólne. To właśnie na ich podstawie przedstawiamy krótkie podsumowanie tego, jak dobrać długość nart do wzrostu. Bierzemy pod lupę głównie narty skiturowe, zarówno tych ultralekkich, w których szybko zdobędziesz kolejny szczyt, jak i na długich deskach freeride’owych, w których pomkniesz w dół po świeżym puchu. Jeśli poszukujesz krótkiej charakterystyki wspomnianych grup nart skiturowych, z pomocą przyjdzie artykuł Jak dobrać narty skiturowe?.

Narty skiturowe

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak prawidłowo dobrać narty do swojego wzrostu
 • Jaka powinna być optymalna wysokość nart
 • Wysokość nart wg kryterium doświadczenia narciarza
 • Jak waga narciarza wpływa na wybór długości nart
 • Jak ukształtowanie terenu zjazdowego wpływa na wybór długości nart
 • Czy rodzaj śniegu na stoku ma znaczenie przy wyborze długości nart
 • Jak dobrać długość nart do stylu chodzenia i jazdy na nartach
 • Czy wybór nart dla kobiet różni się od wyboru nart męskich
 • Jak szerokość narty wpływa na dobór jej długości
 • Długość narty a długość skrętu
 • Jak dobrać długość nart zjazdowych
 • Jak dobrać długość nart skiturowych

Spis treści:

 1. Dobór długości nart – od czego zacząć?
 2. Czynniki wpływające na dobór nart do wzrostu
 3. Doświadczenie narciarza
 4. Waga narciarza
 5. Ukształtowanie terenu
 6. Rodzaj śniegu
 7. Styl chodzenia i jazdy na nartach
 8. Jak dobrać długość nart dla kobiet?
 9. Czy szerokość nart wpływa na wybór ich długości?
 10. Co to jest promień skrętu i jakie może mieć znaczenie przy doborze wysokości nart
 11. Jak dobrać długość nart zjazdowych do wzrostu?
 12. Jak dobrać długość nart skiturowych do wzrostu? – podsumowanie
Jak dobrać długość nart do wzrostu?
Jak dobrać długość nart? Kilka centymetrów różnicy może znacząco przełożyć się na komfort jazdy. (fot. 8a.pl)

Dobór długości nart – od czego zacząć

Najczęściej za punkt wyjściowy, przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “Jak dobrać długość nart?”, przyjmowana jest wysokość sięgająca obszaru pomiędzy nosem a oczami. Zazwyczaj oznacza to wysokość o około 10 cm mniejszą niż wzrost użytkownika. Narty o takiej długości najczęściej charakteryzują się największą wszechstronnością, przez co są chętnie wybierane przez osoby początkujące. Najprawdopodobniej takie właśnie narty najczęściej otrzymamy w wypożyczalni. Jeśli decydujemy się jednak na zakup własnego sprzętu, powinniśmy prześledzić kilka czynników, które mogą znacząco zmodyfikować tę wysokość.

Wczytuję galerię

Jak dobrać długość nart – czynniki wpływające na dobór nart do wzrostu

Wszystkie cechy i preferencje, które wpływają na to, jakie narty dobrać do wzrostu, można podzielić na dwa główne typy. Po pierwsze są to cechy które sprawiają, że narty powinny być dłuższe. Po drugie te, które sugerują skrócenie nart. Aby ułatwić dobór właściwej wysokości można przyjąć, że każda z cech zmienia optymalną długość nart o około 5 cm. W przypadku umiarkowanego wzrostu (poniżej 165 cm) można przyjąć, że każda cecha zmienia długość nart o ok. 3-4 cm. Należy przy tym pamiętać, że nie powinno się wykraczać poza pewne ramy. Najlepiej kiedy długość nart zawiera się w zakresie od brody do wysokości wzrostu. O wybór nart spoza tego przedziału mogą pokusić się tylko najbardziej zaawansowani narciarze, którzy potrzebują specyficznych nart skiturowych.

Jak dobrać długość nart skiturowych do wzrostu?
Wzrost narciarza (cm)Min. długość nart (cm)Średnia długość nart – okolice nosa (cm)Maks. długość nart (cm)
150135139150
155140144155
160145149160
165150155165
170155160170
175160165175
180165170180
185170175185
190175180190
195180185195

Doświadczenie narciarza – duże / małe

W zależności od umiejętności użytkownika narty mogą być krótsze lub dłuższe. Krótsze wersje umożliwiają szybsze inicjowanie skrętów i lepszą kontrolę nart, przez co są zdecydowanie łatwiejsze w opanowaniu. Przekłada się to na pewniejsze poruszanie w lesie między drzewami czy w nieco trudniejszym terenie. To zdecydowany plus dla początkujących i osób sporadycznie jeżdżących na nartach skiturowych, choć zdarza się, że po krótkie narty sięgają również doświadczeni skialpiniści, szukający maksymalnej manewrowości oraz niskiej wagi. Z kolei dłuższe narty nie sprawią problemów bardziej doświadczonym narciarzom, a dodatkowo pozwolą na zachowanie pełnej kontroli nad nartami przy większych prędkościach.

Wczytuję galerię

Waga narciarza – wyższa / niższa

To jeden z czynników, który często bywa niesłusznie pomijany, choć ma duży wpływ na dobór długości nart. Osoby o tym samym wzroście mogą diametralnie różnić się się między sobą wagą. W przypadku kiedy dość mocno odbiegamy od przeciętnej wagi dla danego wzrostu, powinniśmy odpowiednio skorygować długość nart. Dla osób nieco cięższych niezbędne będą narty dłuższe, aby oferowały odpowiednie trzymanie na krawędzi. Z kolei osoby lżejsze mogą wybierać narty nieco krótsze, żeby zachować ich optymalną elastyczność.

Ukształtowanie terenu – szerokie stoki / wąskie żleby, las

Zazwyczaj przy wyborze nart nie zastanawiamy się zbytnio nad tym, gdzie tak naprawdę będziemy jeździli. Ma to jednak spore znacznie przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “Jak dobrać długość nart do wzrostu?” Dużo jeździsz po lesie i potrzebujesz maksymalnie skrętnych nart? A może zapuszczasz się w wąskie żleby, gdzie trzeba skręcać niemal w miejscu? To właśnie wtedy najlepiej jest wybrać krótsze narty, które pozwolą na łatwiejsze manewrowanie nimi w wymagającym terenie. Jeśli z kolei pokonujesz tylko szerokie stoki, gdzie skupiasz się na osiąganiu wysokich prędkości, to bezsprzecznie sprawdzą się narty nieco dłuższe. Zapewnią one niezbędną stabilność i pozwolą na kreślenie na świeżym śniegu łuków o bardzo dużym promieniu.

Jak dobrać długość nart?
Jak dobrać długość nart jeśli jeździmy przeważnie w lesie? Krótszy narty zapewnią większą skrętność i szybszą reakcję na każdy manewr. (fot. Black Diamond)

Rodzaj śniegu – świeży puch / mocno zmrożony, ubity

Nie bez znaczenia podczas doboru nart pozostaje śnieg, w jakim będziemy się najczęściej poruszać. Jeśli w sezonie czekamy tylko na dni ze świeżym puchem, najlepiej będzie zastanowić się nad dłuższymi nartami. Większa powierzchnia zapewnia zdecydowanie lepszą „nośność” nart, dzięki czemu jazda będzie płynniejsza i przyjemniejsza. Z kolei narty o umiarkowanej długości zapewnią większą wszechstronność, przez co dobrze sprawdzają się na zróżnicowanym śniegu.

Styl chodzenia i jazdy na nartach – freeride / wycieczki skiturowe

Wbrew pozorom to, w jaki sposób poruszamy się na nartach, również przekłada się na dobór długości nart do wzrostu. Dla osób gustujących w osiąganiu wysokich prędkości niezbędne będą narty dłuższe, oferujące wyższą stabilność i łatwiejsze utrzymanie kierunku. Jeśli poruszasz się w dół wykonując ciasne skręty i preferujesz raczej slalom między drzewami lub skałami, z pewnością lepiej sprawdzą się narty trochę krótsze. Zapewnią łatwiejszą inicjację skrętu i pozwolą na komfortową jazdę w trudnym terenie.

Duże znacznie ma również to, w jaki sposób dostajesz się z nartami na górę. W przypadku gdy bardziej ciągnie nas freeride, korzystamy częściej z wyciągów, a podchodzenie na nartach to tylko dodatek do aktywności, zdecydowanie trzeba się zastanowić nad dłuższymi nartami, które zapewnią jeszcze lepszą zabawę. Jak dobrać długość nart, jeśli jesteśmy fanami długich wypraw skiturowych, podczas których więcej czasu spędzamy na podchodzeniu? Krótsze narty z pewnością zapewnią niższą wagę całego zestawu, a dodatkowo łatwiejsze będzie manewrowanie na stromym stoku.

Wczytuję galerię

Jak dobrać długość nart dla kobiet?

W przypadku damskich nart wytyczne co do doboru długości są takie same, jak zaprezentowane powyżej. Warto jednak zwrócić uwagę, że panie są zazwyczaj lżejsze od mężczyzn. To właśnie dlatego najczęściej damskie wersje nart są nieco bardziej elastyczne niż męskie, dzięki czemu zapewniają optymalną pracę na zjazdach. W przypadku zakupu przez panie nart męskich lub unisex musimy wziąć pod uwagę, że są one nieco sztywniejsze niż damskie odpowiedniki. Warto zastanowić się w takim wypadku nad nieco krótszymi nartami.

Czy szerokość wpływa na wybór długości nart?

Podczas wyboru nart długość jest tylko jednym z licznych parametrów na które musimy zwracać uwagę. Duży wpływ na zachowanie narty ma również jej szerokość. Im jest szersza, tym łatwiejsza będzie do prowadzenia w głębokim puchu. Bardzo szeroka narta (mająca np. ponad 100 mm pod butem np. Black Crows Corvus Freebird) z łatwością „płynie” w świeżym śniegu, przez co utrzymanie dziobów na powierzchni nie stanowi żadnego problemu. Szeroka, ale krótsza narta może posiadać znacznie większą powierzchnię, niż nieco dłuższa, ale znacznie węższa.

Dlaczego zatem wszyscy nie jeżdżą na jak najszerszych nartach? Ponieważ szerokie narty dają mniejszą precyzję podczas prowadzenia ich po ubitym śniegu. Krawędzie nie są dociskane do powierzchni śniegu z taką samą siłą, jak w przypadku węższych modeli, przez co trzymanie np. na lodzie jest słabsze. Stąd też osoby poszukujące możliwie wszechstronnej narty zazwyczaj skupiają się na modelach o umiarkowanej szerokości, do około 90 mm (np. Majesty Superwolf). Fani twardego śniegu i osoby często poruszające się po zmrożonych stokach z chęcią wybierają z kolei narty dużo węższe. Często posiadają one pod butem szerokość nawet poniżej 80 mm, przez co maksymalizowany jest docisk krawędzi. Dobrym przykładem tego typu rozwiązań są narty Volkl Rise 80 przygotowane specjalnie z myślą o twardych stokach, przez co świetnie sprawdzają się również na przygotowanych trasach.

Co to jest promień skrętu i jakie może mieć znaczenie przy doborze wysokości nart

Jednym z parametrów technicznych nart jest promień skrętu. Jest to wartość określająca promień okręgu, którego naturalną częścią byłaby krawędź narty. Przedstawiając to bardziej obrazowo – jeśli położymy nartę płasko na ziemi i narysujemy okrąg, którego wycinek będzie się pokrywał z krawędzią narty, to promień tego okręgu będzie jednocześnie promieniem skrętu narty. Jakie ma to przełożenie na prowadzenie nart? Po pierwsze, modele charakteryzujące się mniejszym promieniem pozwalają łatwiej zainicjować skręt. Po drugie, umożliwiają zdecydowanie ciaśniejsze skręty. Dłuższy promień daje natomiast przewagę przy większych prędkościach, przekłada się bowiem na większą stabilność i łatwiejsze opanowanie narty. Warto zauważyć, że promień narty w danym modelu najczęściej zmienia się wraz z długością, przez co dobór długości jest tak bardzo związany ze stylem jazdy.

Jak dobrać długość nart?
Jak dobrać długość nart? Jaka długość nart w puch i na szerokie stoki? Zdecydowanie nieco większa, a dodatkowo narty powinny być szersze i posiadać duży promień skrętu. (fot. Salewa)

Jak dobrać długość nart zjazdowych do wzrostu?

Chociaż dobór nart zjazdowych może z pozoru wydawać się znacznie łatwiejszy niż w przypadku nart skiturowych i freeride’owych, to jednak wcale tak nie jest. Wpływa na to przed wszystkim duże zróżnicowanie poszczególnych konstrukcjach nart. Wśród nart przygotowanych z myślą o jeździe po stoku możemy wyróżnić podstawowe grupy, takie jak narty slalomowe, do giganta, czy tzw. all-mountain. Dokładne przedstawienie zależności pomiędzy wszystkimi grupami nart to niezwykle złożony temat na osobny artykuł, dlatego zarysujemy tu tylko ogólne różnice. W przypadku nart slalomowych dobiera się zazwyczaj narty krótsze, aby zapewniały jak najlepszą skrętność. Jeśli chodzi o narty do giganta, to powinny one być z kolei dość długie,  żeby optymalnie sprawdzały się podczas szybkiej jazdy. Modele z kategorii all-mountain są najbardziej wszechstronne, a ich długość powinna najczęściej sięgać około nosa, jednak jest mocno uzależniona od umiejętności narciarza.

Jak dobrać długość nart skiturowych do wzrostu? – podsumowanie

Pokrótce zaprezentowaliśmy najważniejsze aspekty, na jakie powinno zwrócić się uwagę w czasie zastanawiania się, jak dobrać narty do wzrostu. To ogólne wytyczne, które pomogą w prawidłowym doborze długości nart. Warto pamiętać, że każdy producent posiada własny zestaw długości, w jakich produkowane są jego narty i często może się zdarzyć, że nie dobierzemy nart co do centymetra. Z długościami nart różnych producentów można się zapoznać przeglądając ofertę nart skiturowych. Często zaprezentowane aspekty pomogą nie tyle w ścisłym określeniu konkretnej długości, ale ułatwią decyzję, czy z danego modelu wybrać narty krótsze czy jednak dłuższe.

Wczytuję galerię

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.