19.02.2021

Innowacyjne buty biegowe The North Face Vectiv – rewolucja w bieganiu

The North Face ogłasza prawdziwą rewolucję w bieganiu górskim. Seria butów trailowych Vectiv to innowacyjne podejście do biegania: mniej kontuzji, więcej mocy.

                       

The North Face to jedna z bardziej rozpoznawalnych na świecie marek branży outdoorowej. Używamy nie tylko stworzonych przez tę firmę butów, plecaków czy odzieży. Każdy rozpozna charakterystyczny, sferyczny kształt najpopularniejszego namiotu wyprawowego na świecie. 

Lecz outdoor to nie tylko wędrówki górskie czy wspinanie, ale także biegi trailowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom sportowców, pracownicy The North Face od niemal trzech lat zbierali dane, przeprowadzali testy i konsultacje, a także korzystali z badań naukowych. Wysiłki te miały na celu stworzenie innowacyjnych butów biegowych. Nie chodziło o to, by doścignąć konkurencję, lecz by ją bezapelacyjnie pokonać. Dlatego stworzono kolekcję innowacyjnych butów biegowych The North Face Vectiv. 

Z powodu odwołanych przez pandemię zawodów biegacze współpracujący przy tworzeniu butów nastawili się na bicie indywidualnych rekordów FKT (fastest known time). W samym 2020 roku trzynastu czołowych biegaczy pobiło 16 rekordów FKT w butach TNF Vectiv. Ta liczba mówi sama za siebie.

 

innowacyjne buty biegowe The North Face
Łatwiej być skutecznym w dobrych butach biegowych (fot. The North Face)

Buty biegowe The North Face Vectiv: stworzone przez biegaczy dla biegaczy

Technolodzy The North Face nawiązali współpracę z czołowymi biegaczami górskimi. Przeanalizowano nie tylko ich uwagi i potrzeby, ale także raporty dotyczące najczęstszych kontuzji. W efekcie zaobserwowano, iż urazy powstają przede wszystkim na skutek:

  • słabej przyczepności buta w wymagającym, górskim terenie
  • kumulacji uderzeń stopy o podłoże
  • niedokładnego dopasowania buta do stopy
  • otarć, wynikających z naturalnego puchnięcia stopy podczas długiego biegu.

Okazało się, że niemal połowa biegaczy boryka się z problemem, jakim są urazy przeciążeniowe stopy.

Znając “wroga” można było go skutecznie wyeliminować. Skupiono się zatem na opracowaniu na nowo trzech najważniejszych aspektów buta: podeszwy zewnętrznej, podeszwy środkowej oraz cholewki. Odpowiadają one za przyczepność, amortyzację oraz dopasowanie buta do stopy.

innowacyjne buty biegowe The North Face wygoda
Trzy aspekty buta biegowego: przyczepność, dopasowanie, sprężystość (fot. The North Face)

Elementy konstrukcji butów The North Face Vectiv

Podeszwa zewnętrzna SurfaceCTRL

Podeszwa zewnętrzna SurfaceCTRL odpowiada za dobrą przyczepność w wymagającym terenie. Wymagającym, czyli urozmaiconym. Jeśli biegasz po górach, raz stawiasz stopę na śliskim kamieniu, raz na drobnym szutrze, innym razem na wyślizganych, odsłoniętych korzeniach. Zdarza się także wilgotny mech, warstwa śniegu czy lokalnych oblodzeń. W butach The North Face Vectiv zastosowano podeszwę SurfaceCTRL, która zapewnia optymalną trakcję w każdym terenie. Zadbano także o to, by but był lekki i zapewniał dobre czucie podłoża. Dlatego warstwa podeszwy zewnętrznej jest odpowiednio cienka.

SurfaceCTRL składa się z pojedynczej mieszanki miękkiej gumy, która w 40% jest pochodzenia biologicznego. Co istotne, system wypustek na podeszwie zewnętrznej koreluje z podeszwą wewnętrzną, a ta z kolei – z fizjologią procesu biegania. Brzmi zawile? Mówiąc prościej: chodzi o to, że konstrukcja wypustek zewnętrznych zapewnia największą trakcję na przodostopiu oraz na pięcie. Dzięki temu zyskujemy optymalną przyczepność zarówno na podbiegach jak i podczas zbiegania.

Profilowana podeszwa środkowa Rocker Midsole VECTIV™

To ten właśnie element jest odpowiedzialny za ograniczenie oderzenia stopy o podłoże. O co dokładnie chodzi? Biegnąc, przez moment znajdujemy się w powietrzu – tym bieg różni się do chodu sportowego. Następnie stopa spada na podłoże. Na skutek tarcia statycznego zyskujemy energię potrzebną do wykonania kolejnego kroku. Newralgicznym momentem w całym procesie jest właśnie chwila, gdy stopa dotyka podłoża. Wówczas na powierzchnię kilkunastu centymetrów kwadratowych spada cały ciężar ciała oraz energia kinetyczna naszego ruchu. Im bardziej dynamiczny i szybszy krok biegowy, z tym większym impetem opadamy na podłoże. Biegnąc w średnim tempie na górskim odcinku 10 km stawiamy średnio od 8 do 12 tysięcy kroków. Już sama liczba kumulujących się uderzeń stwarza ryzyko przeciążeń. O tym, że nasilają się one z każdym kolejnym kilometrem wie doskonale każdy biegacz górski.

buty trailowe The North Face
Dobra amortyzacja, jaką daje innowacyjna podeszwa butów Vectiv to podstawa komfortu biegowego (fot. The North Face)

Badania niezależnych specjalistów wykazały, iż podeszwa środkowa „Rocker Midsole” VECTIV™ innowacyjnych butów biegowych TNF zmniejsza udar o 10% bez żadnego wpływu na dynamikę i efektywność wybicia. To oznacza policzalnie mniejsze przeciążenia stóp. Pianka podeszwy środkowej VECTIV™ jest lżejsza, bardziej miękka i bardziej dostosowuje się do pracy stopy niż jakakolwiek z pianek stosowanych dotychczas w butach biegowych The North Face. Postawiono tu na kombinację dwóch gęstości. Większa odpowiada za lepsze podparcie i ochronę, mniejsza zaś za lekkość i sprężystość podczas biegu.

Wkładka 3D VECTIV™

Miękka i elastyczna wkładka wewnętrzna 3D VECTIV™ dodatkowo podnosi komfort użytkowania, zmniejszając obciążenia i rozkładając je równomiernie na całą stopę. Dzięki temu nasze nogi mniej się męczą. “Skutkiem ubocznym” jest zminimalizowane ryzyko otarć i odcisków. Natomiast prawdziwą zaletą innowacyjnych butów biegowych The North Face Vectiv jest zabezpieczenie przed kontuzjami wynikającymi z powtarzających się przeciążeń. Korzyści te odczuwamy na własnej skórze szczególnie podczas długich wybiegań.

Cholewka z materiału Matryx oraz dzianiny

Buty z serii Vectiv zaskakują już na poziomie wizualnym. Wyglądają jak połączenie buta ze skarpetą. Język jest zintegrowany z cholewką. Znamy już to rozwiązanie z butów innych marek – tu jednak producent poszedł o krok dalej. Gwoli ścisłości należałoby więc powiedzieć, że język jest całkowicie zintegrowany z cholewką. Dzięki temu nie ma możliwości przesunięcia się, ugniatania czy uwierania podczas biegu. Co więcej, zastosowano połączenie bezszwowe. But można nosić zupełnie bez skarpetki, co znacznie podnosi komfort jego użytkowania. Cholewka wykonana z materiału Matryx cholewki VECTIV™ stanowi świetne oparcie i zapewnia stabilizację stopy.

Matryx – co to takiego?

Materiał Matryx używany jest w różnych sportach. Między innymi tworzy się z niego cholewkę butów do gry w piłkę nożną, rugby, piłki nożnej czy tenisa. Co ciekawe, ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość materiał ten jest używany także w produkcji butów roboczych, na przykład do robót wysokościowych. Matryx to mieszanka Kevlaru i wysokiej klasy poliamidu, uzyskiwanego z materiałów pochodzących z recyklingu. Unikalna technologia produkcji sprawia, że siateczka jest lekka, wytrzymała i ma świetne parametry oddychalności. Co więcej, jest ona elastyczna i odpowiada na naturalne powiększenie się stopy (puchnięcie) w trakcie długiego biegu.

innowacyjne buty biegowe TNF przyczepność
Damskie modele serii Vectiv uwzględniają specyfikę kobiecej stopy (fot. The North Face)

“O co biega” w rewolucji The North Face?

Jeśli przyjrzymy się nowej kolekcji modeli butów z serii Vectiv, łatwo zauważymy, że żaden z elementów podeszwy czy cholewki nie jest sam w sobie przełomem. Amerykańska firma skorzystała z doświadczeń innych producentów w zakresie kołyskowej konstrukcji podeszwy czy zastosowania gumy o odpowiednich parametrach oraz amortyzującej wkładki wewnętrznej. Także materiał Matryx, z którego wykonano cholewkę butów jest już powszechnie używany w innych sportach. Rewolucja w opracowaniu innowacyjnych butów biegowych polega na:

  • umiejętnym łączeniu nowoczesnych rozwiązań oraz
  • opracowaniu trzech modeli butów do różnych zastosowań, w zależności od stylu biegania użytkowników.

Efektem są cztery modele obuwia z serii Vectiv: Flight, Infinite, Escape oraz Enduris.

The North Face Flight Vectiv

Model dedykowany przede wszystkim biegaczom trailowym poszukującym butów lekkich i dynamicznych. Cholewkę z siateczki Matryx oraz kombinację materiałów podeszwy oparto o unikatową konstrukcję. But jest w części palcowej mocno uniesiony do przodu. Dzięki temu jego użytkownik zyskuje większą dynamikę kroku. Ponadto w samej podeszwie umieszczono płytkę z włókna węglowego wokół stopy, by zapewnić lepszą stabilizację. Do tego mamy w pełni zintegrowany z cholewką, miękko wyściełany język, “skarpetowe” wykończenie wokół kostki oraz płaski, klasyczny system sznurowania. To wszystko sprawia, że but naprawdę stabilnie trzyma się stopy.

Dzięki stabilności i przyleganiu buty idealnie sprawdzą się podczas długich, intensywnych biegów trailowych po trasach o niewielkiej sumie przewyższeń.

The North Face Infinite Vectiv

Świetny model dla biegaczy vertical. Wyeliminowano w nim płytkę węglową, a zamiast niej zastosowano elastyczne tworzywo 3D Pebax®. Celem tego rozwiązania jest zapewnienie dynamiki kroku oraz elastyczności na różnym rodzaju podłoża. Równie dobrze sprawdzą się na stromych podbiegach co na intensywnych zbiegach, które pozwalają “uciąć” nieco z całościowego czasu. Podeszwa jest nieco twardsza na pięcie i bardziej miękka na palcach, co przekłada się na dobre czucie podłoża. But z wyglądu jest bardziej klasyczny niż model Flight. Język nie jest w pełni zintegrowany z cholewką, za to jest miękko wyściełany – to rozwiązanie docenimy w pełni podczas zbiegu.

The North Face Enduris Vectiv

Model Enduris sprawdza się podczas długich biegów, kiedy szczególnie liczy się komfort. Dzięki wyjątkowo miękkiej i amortyzującej podeszwie przyda się nam zarówno w biegach górskich, co ulicznych. Buty są mniej dynamiczne niż modele Flight czy Infinite, za to jeszcze lepiej zapobiegają urazom przeciążeniowym. Grubość podeszwy pod piętą to aż 31 mm przy 6mm dropu w kierunku palców. Za stabilizację i komfort odpowiada nie tylko elastyczna wkładka, ale także płytka TPU, umieszczona między środkową a wewnętrzną częścią podeszwy.

The North Face Vectiv Escape

Model idealny do intensywnych treningów na urozmaiconym podłożu, lekki i dynamiczny. Gruba podeszwa z 6mm dropem odpowiada za miękkość i dynamikę kroku, zaś “skarpetkowe” wykończenie cholewki i w pełni zintegrowany język- za dopasowanie buta. Od modelu Flight różni się nieco pełniejszym gumowym otokiem, zabezpieczającym przód i boki stopy przed uderzeniem w kamień czy korzeń. Idealne na trening w ciepłe dni dzięki świetnej wentylacji oraz odprowadzaniu wilgoci (za co odpowiada wewnętrzna wkładka OrthoLite®.

Przyjemność na każdym kroku

Seria Vectiv to buty biegowe, w pełni dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. A przede wszystkim to naszego stylu biegania. Jedni biegacze celują w biegi typu vertical, inni oczekują wszechstronnego wsparcia stopy na różnych rodzajach naturalnego podłoża. Są spośród nas tacy, którzy pragną przede wszystkim zapobiegać kontuzjom, niweczącym makrocykl biegowy. Wreszcie niektórzy poszukują przede wszystkim komfortu w codziennych treningach. Rewolucja w projektowaniu i produkcji butów biegowych The North Face jest odpowiedzią na te wszystkie potrzeby. Bieganie w nich jest nie tylko efektywne i bezpieczne, ale także – zwyczajnie przyjemne!

Marka The North Face wprowadziła je także w sektor obuwia trekkingowego. Rezultatem jest model Exploris Mid FUTURELIGHT™ o świetnych parametrach przyczepności i amortyzacji oraz charakterystycznym wyglądzie.

                   

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.