Dynafit Feline Up Pro – test butów startowych | 8academy
06.03.2020

Dynafit Feline Up Pro – test butów startowych

Jeśli weźmiemy pod uwagę flagowe modele najbardziej znanych firm produkujących buty trailowe, możemy mieć wrażenie, że wszystko co miało poprawić szybkość i dynamikę oraz zapewnić lekkość, zostało już zrobione. Jednak weryfikacja cech, które są tak ważne dla każdego biegacza, następuje dopiero w górskim terenie.

                       

Już pierwszy stromy zbieg czy mokre skały są bezwzględnym sprawdzianem dla właściwości, o których dowiedzieliśmy się z opisu produktu. Niniejszy artykuł poświęcony został modelowi Dynafit Feline Up Pro – test butów startowych renomowanej austriackiej marki, przeprowadzony w wymagającym, górskim terenie, powinien dać odpowiedzi na kilka pytań, które zwykle pojawiają się tuż przed zakupem. Zachęcam do lektury!

Dynafit Feline Up Pro – test
Buty Dynafit Feline Up Pro testowane były m.in. na trasach Beskidu Śląskiego. (fot. archiwum autora)

Dynafit Feline Up Pro – ogólna charakterystyka

Pierwsze wrażenia

Jeden rzut oka i staje się jasne, że mam do czynienia z szybkim butem startowym. Od razu zwróciłem też uwagę, że jest to konstrukcja o wyjątkowo niskiej wadze (230 g).

Wzmocniony przód

Częstą praktyką, spotykaną w przypadku tego typu obuwia, jest wzmacnianie przodu cienką warstwą gumy. Zabieg taki ma raczej symboliczne znaczenie, gdyż i tak nie ochroni nas przed spotkaniem z ostrymi korzeniami czy kamieniami. W butach Dynafit Feline Up Pro jest inaczej. Pomimo niewielkiej wagi, producent wzmocnił przód solidnym otokiem (Ballastic Bumper).

Cholewka i język

Cholewka buta Feline Up Pro to konstrukcja znana z innych modeli Dynafita: Feline SL i Alpine Pro. Całość jest dobrze dopasowana, a więc – jak przystało na obuwie startowe – dość wąska. Wybrany przez producenta krój Minimal Fit (cholewka ściśle otacza stopę, by zminimalizować ilość wolnej przestrzeni) ma poprawić czucie buta. Osoby, które mają dość szeroką stopę, muszą zwrócić na to szczególną uwagę!

Dynafit Feline Up Pro
W butach Dynafit Feline Up Pro znajdziemy takie systemy, jak: Minimal Fit czy Heel Preloader. (fot. archiwum autora)

W dolnej części cholewki zastosowanie znalazła specjalna guma, która ma chronić przed szybkim dostaniem się do środka wody czy piasku. Resztę wykonano z przewiewnego materiału, który zadba o dobrą wentylację.

Tylna część buta posiada tzw. Heel Preloader. Jest to kolejny system, stosowany w butach marki Dynafit, zaczerpnięty z obuwia wspinaczkowego. Ma on trzymać piętę tak, aby ta podczas biegu pozostawała na swoim miejscu.

Język buta został złączony z podeszwą i ma formę tzw. wewnętrznej skarpety. Takie rozwiązanie w ostatnich latach jest chętnie stosowane przez producentów obuwia trailowego. Ma ono na celu lepsze dopasowanie buta do stopy.

System wiązania

Wiązanie buta – Quick Lancing – zastępuje klasyczne sznurowadło. Jak w poprzednich modelach, także tutaj nie ma problemów z samoczynnym luzowaniem. Jest ono chronione przez Invisible Lancing, czyli warstwę materiału z kieszenią znajdująca się nad wiązaniem, w której możemy ukryć nadmiar linki. System ten chroni przed zahaczeniem o gałęzie oraz dodatkowo zabezpiecza przed dostaniem się do środka małych kamyczków.

Wkładki do butów

Wkładki do butów to – używane przez markę Dynafit – Ortholite®. Dobrze odprowadzają one wilgoć oraz świetnie dopasowują się do stopy.

podeszwa butów Dynafit Feline Up Pro
O dobrą przyczepność w terenie dbają podeszwy Vibram® Megagrip – każda wyposażona w 36 kołków! (fot. archiwum autora)

Podeszwa

O przyczepność dba tu podeszwa Vibram® Megagrip. Tej mieszanki gum chyba nie muszę specjalnie przedstawiać. Od lat jest ona kojarzona z najlepszą przyczepnością i cenią ją użytkownicy obuwia podejściowego, ale też butów dla biegaczy. Wszystko to łączy się w lekkiej konstrukcji Litebase. Zamysł polega na przyklejeniu cienkiego plastra podeszwy bezpośrednio do pianki amortyzującej. Technologia ta pozwala zredukować wagę, co ma szczególnie znaczenie w butach stworzonych do ścigania.

Bieżnik posiada aż 36 kołków (każdy o wysokości 4 mm), które kształtem przypominają trójkąt. Taka ilość gwarantuje bardzo dobre tarcie, co oznacza dobrą przyczepność na skale. Dzięki odpowiedniemu ich rozstawieniu, buty równie stabilnie zachowują się na błocie i trawie. To zapewnia dużą uniwersalność!

Dynafit Feline Up Pro – test w… strumieniu

Najpoważniejszym sprawdzianem dla moich nowych butów Dynafit Feline Up Pro, był zeszłoroczny Speed Leśnik Jesień, zorganizowany w Korbielowie. Szczególnie odcinek liczący prawie kilometr, który prowadził… korytem strumienia. Test w takich warunkach dał mi jednoznaczną odpowiedź na pytanie o przyczepność na mokrej skale (mokrych kamieniach). Buty spisały się doskonale!

Buty Dynafit Feline Up Pro – jak spisywały się w trakcie biegów?

Od butów startowych wymagać należy dużej dynamiki. W modelu Dynafit Feline Up Pro odpowiada za to (a także za amortyzację) pianka EVA o optymalnie dobranej gęstości. Podczas biegu, każdy kontakt z podłożem powoduje zwrot siły, co przekładało się na szybsze tempo.

Buty biegowe Dynafit Feline Up Pro
Dynafit Feline Up Pro to szybkie buty startowe o lekkiej konstrukcji. (fot. archiwum autora)

W testowanym modelu szczególnie przypadło mi do gustu rozwiązanie, polegające na rozszerzeniu buta na śródstopiu (w części znajdującej się na wysokości podeszwy). Dzięki takiej budowie, zyskujemy bardzo dobrą stabilność, zwłaszcza podczas zbiegów, które wymagają tempa poniżej 4 minut na kilometr.

Kolejną właściwością, na którą zwróciłem uwagę podczas testów w terenie, jest elastyczność podeszwy. Kiedy pierwszy raz przyglądałem się butom Feline Up Pro, zastanawiałem się czy nie będą one zbyt sztywne. Dopiero górski trening rozwiał moje wątpliwości. Buty, choć sztywne, są na tyle elastyczne, że moje stopy nie odczuwały z tego powodu żadnego dyskomfortu.

Podczas testów w terenie, zwróciłem uwagę na jeszcze jedną prawidłowość: wspomniana sztywność, wraz z carbonową wkładką (Carbon Shield), dawały mi przewagę podczas zbiegów, gdy trasa obfitowała w dużą ilość luźnych, ostrych kamieni. To ważne, gdyż nadepnięcie na taki kamulec w miękkich butach zwykle powoduje ból i przekłada się na spadek tempa biegu, o czym doskonale wiedzą osoby trenujące w Beskidzie Śląskim.

W utrzymaniu prawidłowej techniki biegu pomaga – często spotykany w butach startowych – drop 4 mm.

Charakterystyka butów Dynafit Feline Up Pro
Konstrukcja butów Dynafit Feline Up Pro daje przewagę podczas zbiegów. (fot. archiwum autora)

Dla kogo buty Dynafit Feline Up Pro?

Dynafit Feline Up Pro to nie jest model dla każdego biegacza. Pisząc tak, nie mam zamiaru zabronić komuś zakupu takich właśnie butów startowych. Chcę tylko zaznaczyć, że każdy fan trail runningu, dążący do osiągnięcia najwyższego komfortu podczas pokonywania górskich kilometrów, będzie potrzebował czegoś innego. Przykładem niech będzie początkujący biegacz, albo ultramaratończyk – tacy sportowcy celować powinni w buty oferujące wyższy poziom amortyzacji.

Dla kogo zatem są buty Dynafit Feline Up Pro? Sam producent określa je jako model startowy, dedykowany biegom alpejskim na dystansie do 10 kilometrów.

Jednak jeśli staniemy na starcie biegu górskiego liczącego więcej niż 20 kilometrów, zobaczymy, jak dużo osób biegnie w podobnym obuwiu. I nie jest to przypadek! O wyborze decydują tu zarówno cechy indywidualne, jaki i poziom wytrenowania oraz przygotowanie do startu w takim właśnie obuwiu.

W moim przypadku, buty Dynafit Feline Up Pro idealnie sprawdzają się na trasach o długości do 30 km. Osoba, która biegnie w butach startowych na dystansie dłuższym niż ten sugerowany przez producenta, nie znalazła się w górach przypadkowo i doskonale wie czego potrzebuje.

Jakie buty biegowe kupić?
Według producenta, Dynafit Feline Up Pro to model startowy, dedykowany biegom alpejskim na dystansie do 10 kilometrów. W praktyce zastosowanie tych butów jest dużo szersze. (fot. archiwum autora)

A może postawić na “młodszego brata”?

Buty Dynafit Up Pro mają też “młodszego brata” – mowa o modelu Feline Up, który kusi niższą ceną (jest tańszy o około 200 zł).

Różnic pomiędzy tymi modelami jest jednak więcej. Chodzi m. in. o budowę podeszwy. Feline Up nie posiada konstrukcji Litebase oraz wkładki Carbon Shield, a co tym idzie jest też nieco cięższy (tylko ok. 20 g). “Młodszy brat” wiązany jest za pomocą klasycznych sznurówek (zamiast Quick Lancing) i nie posiada również Ballastic Bumper. Pozostała cechy konstrukcyjne oraz dynamika i przyczepność pozostają jednak bez zmian.

Dynafit Feline Up Pro – bogata rozmiarówka i wersja dla pań

Na rynku biegowym często powtarza się sytuacja, że najbardziej popularne modele startowe nie posiadają odpowiedników dla pań. Ale Dynafit produkując swoją „startówkę”, nie zapomniał o kobietach! W sklepach znaleźć można damskie buty Dynafit Feline Up Pro. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że model ten produkowany jest w bardzo szerokiej palecie rozmiarów: UK 3-13. Dynafit, niezależnie od płci biegaczy, zaproponował jeden zestaw kolorów: orange/roaster.

Także, wspomniany już, “młodszy brat” testowanego modelu, produkowany jest w dwóch wersjach. Na rynku dostępne są zarówno męskie buty Dynafit Feline Up jak i damskie buty Dynafit Feline Up. Tu jednak do dyspozycji mamy dwie opcje kolorystyczne oraz rozmiarówkę w zakresie UK 3 -8.

W jakich butach biegać
Buty Dynafit Feline Up Pro umożliwiają szybkie przemieszczanie się w terenie. (fot. archiwum autora)

Inne propozycje marki Dynafit

Wspominałem już, że Feline Up Pro nie będą propozycją dla każdego. W ofercie marki Dynafit znajdziemy jednak modele, które dopasujemy do własnego poziomu i potrzeb. Z myślą o osobach początkujących, Dynafit przygotował model Trailbreaker (także buty damskie Trailbreaker). Podczas krótszych biegów w błocie sprawdzą się nowe Feline SL (także buty damskie Feline SL), a na dystansie maratonu i ultra maratonu górskiego – Alpine Pro oraz Ultra Pro (również Ultra Pro w wersji damskiej).

Wspomniane modele, chociaż stworzone zostały z myślą o wymienionych tu grupach biegaczy, często bazują na systemach i technologiach, które przybliżałem przy okazji testu butów Dynafit Feline Up Pro.

Podsumowanie testu

Obuwie startowe austriackiej marki Dynafit idealnie przyjęło się w polskim klimacie górskim. Pokazało charakter w Tatrach, ale również w bardzo zróżnicowanym terenie, charakterystycznym dla Beskidu Śląskiego, gdzie na co dzień trenuję. Feline Up Pro to buty zapewniające dużą dynamikę. Biegnąc w nich zaobserwowałem szybsze oddawanie siły przez podłoże. Szeroka i odpowiednio elastyczna podeszwa zapewniła mi stabilizację oraz dobre czucie podłoża, a sprawdzona mieszanka gumy Vibram® Megagrip zagwarantowała doskonałą przyczepność.

Szukając swojego modelu wśród butów z najwyższej półki, poprzeczkę stawiam bardzo wysoko. Mimo tego, model Dynafit Feline Up Pro sprostał moim oczekiwaniom. Oceniając tę wersję pod względem technicznym, mogę stwierdzić, że testowane buty dają możliwość szybkiego przemieszczania się w terenie górskim. Jeśli więc szukacie szybkich, topowych butów startowych, zachęcam do wypróbowania opisanego tu modelu.

Autor testu: Radek Witkowski

ZALETY WADY
– wysoka dynamika
– przyczepność w szerokim zakresie: skała, błoto, trawa
– niska waga: 230 g
– konstrukcja podeszwy zapewniająca dobrą stabilizację
– wkładka Carbon Shield chroniąca stopy oraz zapewniająca elastyczność
– guma Vibram® Megagrip nie nadaje się na asfalt (szybciej się ściera)
– rozmiarówka została zaniżona względem poprzednich modeli marki Dynafit
– buty te nie są odpowiednie dla osób z szerszymi stopami

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.