01.08.2018

Jakie buty do biegania po górach?

To chyba najprostsza i najtańsza z aktywności, jakie dotąd wymyślono. By zacząć trenować, potrzebne jest jedynie właściwe obuwie oraz odrobina... samozaparcia. Reszta to dodatki, bez których można się obejść. Nic więc dziwnego, że bieganie w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością.

                       

W tym artykule poszukamy odpowiedzi na pytanie: jakie buty do biegania po górach wybrać? Zastanowimy się też nad tym, jakie buty trailowe sprawdzą się w lesie, a jakie na twardych kamieniach. Niektórzy twierdzą bowiem, że przygodę z biegami zacząć można niejako “z marszu”. Wystarczy zajrzeć głębiej do szafy, by znaleźć odpowiedni strój oraz jakieś sportowe buty. Tak po prostu, bez wizyty w sklepie i wydawania pieniędzy. Niby tak; na próbę może, ale niestety, na dłuższą metę ten system się nie sprawdzi. Zwykła bawełniana koszulka czy źle dopasowany dres będą jedynie źródłem dyskomfortu. Ale już stare trampki zabrane na wymagającą trasę mogą przyczynić się do poważnej kontuzji. Jeśli więc o swojej nowej pasji myślisz w kategoriach związku długofalowego, treningi poprzedź “przebieżką” do sklepu. Jeszcze wcześniej zaczerpnij kilku podstawowych informacji, które wyznaczą kierunki twoich poszukiwań.

[W innym z naszych tekstów odpowiadamy na pytanie: jakie buty do biegania na szeroką stopę?]

Jakie buty do biegania po górach?
Jakie buty do biegania po górach wybrać? To zależy od nawierzchni, na jakiej chcemy trenować. (fot. Piotr Deska)

Buty do biegania – jakie jest ich zadanie?

Buty wymyślone zostały po to, aby chronić stopy. Są one naturalnie narażone w trakcie przemieszczania się na urazy mechaniczne, działanie niskich temperatur, czy przemoczenie. Bieg jest jednak bardzo specyficzną formą ruchu, dlatego od sprzętu dedykowanego tej aktywności oczekiwać należy więcej. Obuwie biegowe powinno dodatkowo zapewnić odpowiedni poziom amortyzacji, która będzie odpowiedzią na większe przeciążenia. Z takimi podczas wysiłku mają do czynienia stawy, mięśnie i kości.

Jakie buty do biegania po górach?

Buty do biegania, żeby spełniały pokładane w nich nadzieje, muszą być dobrze dopasowane zarówno do predyspozycji użytkownika, jak i terenu, w którym odbywać się będą treningi. Jeśli areną twoich zmagań mają być góry, poprzeczka jest ustawiona jeszcze wyżej. Tak samo powinny wzrosnąć twoje wymagania co do obuwia. Przede wszystkim zakres poszukiwań powinieneś (powinnaś) ograniczyć do dedykowanych lasom, szczytom, przełęczom i graniom butów trailowych. Najlepiej wybrać z renomowanych marek takich jak Salomon, Dynafit, La Sportiva czy On  Running. Od popularnych w mieście wersji szosowych różnią się przede wszystkim bardziej rozbudowanym bieżnikiem. Jak podejść do zakupu? Mamy kilka sugestii, które pozwolą ci wybrać ten właściwy model.

Jakie buty trailowe
Jakie buty trailowe kupić? W tej kategorii wybór jest spory! (fot. Piotr Deska)

Jakie buty trailowe? Dopasowanie obuwia do nawierzchni.

Jakie buty do biegania po górach wybrać? Zanim odpowiesz sobie na tak postawione pytanie, zastanów się gdzie konkretnie będziesz ich używać. Buty trailowe (a w zasadzie ich podeszwy) muszą w nieco trudniejszym terenie zapewnić ci dobrą przyczepność. Od tego zależą nie tylko twoje wyniki na zawodach, ale także bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się obuwiu dedykowanemu dwóm rożnym typom nawierzchni oraz butom z bieżnikiem uniwersalnym.

Nawierzchnie miękkie (np. leśne ścieżki, drogi szutrowe, nawierzchnia trawiasta)

Gdy myślisz o trenowaniu za miastem i zamierzasz korzystać z nieskażonych asfaltem dróżek i ścieżek (niekiedy pokrytych warstwą błota, innym razem porośniętych trawą), zainwestuj w dobre buty trailowe z przeznaczeniem do nawierzchni miękkich. Przedstawicieli tej grupy poznasz już na pierwszy rzut oka po “agresywnym” bieżniku, pełnym wysokich wypustek z miękkiej gumy. Takim, który na mniej spójnym podłożu potrafi głęboko “wgryźć” się w grunt, zapewniając odpowiednią przyczepność.

Wczytuję galerię

Nie jest to jednak typ, który sprawdzi się wszędzie. Butów trailowych na miękką nawierzchnię na pewno nie powinno się używać w przestrzeni miejskiej czy na trasach, gdzie królują skały. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że na zwartym podłożu dobrą przyczepność uzyskuje się w nieco inny sposób. Piszę o tym w następnej części. Po drugie ze względu na niezwykle szorstkie traktowanie wysokich wypustek bieżnika przez kamienie lub asfalt – które prowadzi do szybszego zużywania się podeszwy.

Przykładami butów trailowych do nawierzchni miękkich są: Salomon Speedcross (w wersji 4 lub 5), czy La Sportiva Mutant. W tej grupie znajdziemy również modele dedykowane warunkom zimowym – nieco wyższe i przygotowane na obecność na trasie śniegu (w odrebnym artykule skupiamy się na butach biegowych na chłodniejsze okresy).

Nawierzchnie twarde (skały, kamienie, asfalt)

Fani skalistych traktów sięgają po buty o nieco innej charakterystyce. Od wersji, które dedykowane są nawierzchniom miękkim, różnią się one przede wszystkim konstrukcją podeszwy, która posiada bieżnik z płytszymi, ale gęściej rozmieszczonymi wypustkami. Dlaczego właśnie taka konstrukcja? Chodzi o to, że aby uzyskać odpowiednią przyczepności na gładkiej, twardej skale, musimy jak najlepiej wykorzystać siłę tarcia gumy i podłoża. Tu liczy się odpowiednio dobrana mieszanka gum (która będzie “kleiła” się do skał) oraz większa powierzchnia styku pomiędzy podeszwą a gruntem.

Wczytuję galerię

Producenci oferujący swoje wyroby biegaczom, gustującym w trasach o twardszym podłożu, muszą też brać pod uwagę obecność przeszkód w postaci mniejszych, bądź większych kamieni. Obuwie trailowe na twardą nawierzchnię powinno więc wyróżniać się podwyższoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Od cholewki wymaga się także zwiększonej odporności na otarcia. Buty trailowe dedykowane skałom, często posiadają wzmocnienia w okolicach palców, a także na pięcie. Istotne znaczenie ma też system wiązania, który ma zagwarantować pewne trzymanie stopy i śródstopia.

Jakie buty do biegania po górach wybrać, gdy na trasie spodziewamy się głównie kamieni i skał? Za przykłady modeli świetnie spisujących się się w takich warunkach, posłużyć mogą buty: Salomon Speedcross Vario 2 GTX oraz specjalistyczne buty Salomon Sense Pro 2.

Wczytuję galerię

Nawierzchnie mieszane

Producenci obuwia sportowego pomyśleli również o tych sportowcach, którzy preferują bieganie w urozmaiconym terenie. Kompromis ma jednak swoją cenę. Uniwersalne buty trailowe na skałach czy kamieniach mogą nieco ustępować pola butom dedykowanym nawierzchniom twardym, a na ścieżkach i szutrach ich parametry zostają zwykle w tyle za parametrami obuwia dedykowanego trasom o podłożu miękkim. Perspektywa posiadania butów o większej wszechstronności jest jednak bardzo kusząca. Taki sprzęt cieszy się szczególnym uznaniem wśród osób początkujących, które do końca jeszcze nie wiedzą, jaki rodzaj aktywności ostatecznie wybiorą. Z butów trailowych dedykowanych nawierzchniom mieszanym chętnie korzystają też uczestnicy długodystansowych biegów górskich, podczas których charakter trasy zmienia się jak w kalejdoskopie.

Do grupy butów uniwersalnych zaliczyć można model Dynafit Feline Ultra, czy zaawansowane buty startowe Salomon S/Lab Sense Ultra 2.

Wczytuję galerię

Jakie buty trailowe? Wybieramy DROP.

Jeśli uważnie przyjrzysz się obuwiu do biegania, zauważysz, że w większości modeli pięta znajduje się nieco wyżej niż palce. Nie jest to, bynajmniej, wymysł designerów, szukających form, które przyciągną wzrok potencjalnych klientów. Wspomniana różnica poziomów ma istotny wpływ na komfort biegania. Prawidłowa technika, polega na tym, że kontakt z podłożem ma jedynie śródstopie, a pięta jest lekko uniesiona nad ziemią. W praktyce nie jest to łatwe i wiele osób po prostu z tym sobie nie radzi. Podwyższenie pięty, to ułatwienie dla mniej wprawionych biegaczy.

Co to jest DROP w butach?

Termin DROP, z którym spotkasz się przy butach do biegania, oznacza po prostu “SPADEK”, czyli różnicę między wysokościami podeszwy z okolic pięty do palców. Wartość ta podawana jest w milimetrach. Całkiem płaska podeszwa to drop 0mm, a gdy tylko pięta uniesiona jest powyżej palców, to drop przyjmuje wartość dodatnią. Inaczej ujmując, drop to dodatkowa warstwa amortyzacji jaką otrzymujesz pod pietą, względem tej pod palcami (nie znaczy to, że palce nie są amortyzowane – warstwa pianki może być pod nimi całkiem pokaźna – drop 8mm oznacza tyle, że pod piętą jest jej dokładnie o 8mm więcej).

I jeszcze jedna uwaga dotycząca drop’u: nie do końca da się go oszacować “na oko”. Podeszwa, którą widzimy niejako od zewnątrz, najczęściej jest mocno profilowana w miejscu gdzie układa się na niej stopa. Wrażenie wysokiej pięty może więc być złudne i nie mieć faktycznego odzwierciedlenia w dropie. Chcąc poznać wartość w mm, czytaj specyfikację obuwia, pytaj doradzców w sklepie, raczej nie staraj się zgadywać.

Jaki drop do biegania w terenie wybrać?

Osoby, które bieganie traktują jako pasję, zwykle wybierają buty z DROP`em od 12 do 6 mm. Taki drop cechuje większość obuwia codziennego i sportowego. Decydując się na ten najpopularniejszy zakres, nie zadzierasz z biomechaniką Twego ciała i nie wymuszasz zmiany techniki poruszania się do której ciało przywykło poza “trailem”. Zawodowcy o ugruntowanej technice celują w buty z DROP`em w okolicach 4, ale są też tacy, którzy korzystają z “zerówek” (czyli butów, w których palce są na poziomie pięty).

Mówi się, że minimalistyczne buty, w połączeniu z nieco inną techniką biegu (lądowaniem na śródstopiu) poprawiają czucie głębokie (procepcję) i balans ciałem, a także lepiej angażują mięśnie. Jednak szukając odpowiednich butów, należy pamiętać, by mierzyć siły na zamiary. Dobrze jest zacząć od wysokich współczynników DROP, a do niższych wartości schodzić etapami, dopiero wtedy, gdy pozwala na to technika. Zbyt wczesną wymianę butów okupić można nieprzyjemnym bólem łydek. Nagłe przejście na buty z minimalistycznym (albo wręcz zerowym) drop’em nie sprawi od razu, że staniesz się zawodowcem. Przesiadka na tak inne obuwie bez okresu przejściowego raczej przysporzy Ci trochę dyskomfortu. Może też okazać się, że wcale nie poczujesz zalet biegania na płaskiej podeszwie…

Zadbaj o dobrą wentylację

Nieodzownym towarzyszem aktywności fizycznej jest pot. Jakie buty do biegania po górach kupić, by czuć się komfortowo? Przy wyborze warto brać pod uwagę takie modele, które zapewnią odpowiednią wentylację i umożliwią odprowadzanie wilgoci. W mokrym środowisku świetnie odnajdują się zarówno bakterie, jak i grzyby, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem, a nawet prowadzić do grzybicy. Spocone stopy są też bardziej narażone na odparzenia. Biegacze, którzy niezwykli odpuszczać treningu, mimo deszczowej pogody, powinni pomyśleć o obuwiu wyposażonym w membranę.

Jakie buty do trail runningu
Na jakie buty trailowe postawić? Wybór właściwego obuwia do biegania to pierwszy krok w kierunku sportowych sukcesów. (fot. Piotr Deska)

Jak przymierzyć się do nowych butów?

To, że buty biegowe muszą być odpowiednio dopasowane, jest “oczywistą oczywistością”. Jeśli na trasie twoich zakupów znajduje się sklep stacjonarny, sytuacja jest komfortowa, bo możesz przymierzać bez ograniczeń, zastanawiać się, porównywać… Pamiętaj tylko o jednej zasadzie: na bieganie po punktach sprzedaży lepiej wybrać godziny popołudniowe. Nie chodzi tu o żadne przesądy, ale właściwości stóp, które w drugiej części dnia, pod wpływem zmęczenia puchną i potrafią nieznacznie zwiększyć swój rozmiar. Wybierając wygodne zakupy przez internet, dla pewności dokładnie zmierz długość własnej stopy. Pomocne mogą okazać się wkładki butów, w których teraz chodzisz i masz pewność, że są wygodne. Jakie buty trailowe kupić, by te zagwarantowały najwyższy komfort? Zaleca się wybieranie obuwia z niewielkim naddatkiem. Lepiej zamówić buty pół numeru, a nawet numer większe, niż przylegające zbyt ściśle do stopy.

Jeśli nadal zastanawiasz się jakie buty do biegania po górach wybrać, może nakierują cię wskazówki prawdziwego zawodowca – Piotra Hercoga? Zachęcamy do obejrzenia filmiku pt. Buty do biegania po górach – Jak wybrać buty trailowe?, na którym utytułowany ultramaratończyk dzieli się swoim doświadczeniem w tej kwestii.

 

[Sprawdź buty i odzież nowej marki NNormal]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.