21.07.2017

Butelki na wodę

To, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest absolutną podstawą każdej aktywności fizycznej jest chyba oczywiste. Woda jest przecież podstawowym budulcem komórek, z których zbudowany jest każdy, nawet najmniejszy element naszego ciała. Nasz organizm nawet podczas spoczynku traci wodę. Zwiększenie wysiłku fizycznego powoduje nawet kilkunastokrotne zwiększenie zapotrzebowania na H2O, a nie uzupełnienie tego braku może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Z czego pić na górskim szlaku, żeby było najwygodniej? Poniżej przegląd najpopularniejszych patentów.

Jeśli spojrzymy na ciało człowieka z punktu czysto chemicznego, to składa się ono w większej części z wody. W 60% jesteśmy zbudowani z mieszanki wodoru i tlenu. Nic więc dziwnego, że wodzie często towarzyszy przydomek „życiodajnej”. Człowiek bez wody po prostu nie istnieje.

Jeśli spojrzymy na bilans wodny (czyli ile tracimy wody i ile jej potrzebujemy), to w naszym klimacie (umiarkowany) gdy człowiek nie wykonuje żadnych zajęć mogących wpływać na dodatkowe wydalanie wody z potem, potrzebuje około 2,5 litra płynów dziennie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wodę tracimy nie tylko pocąc się, a także z moczem, przez skórę, a nawet oddychając. Podczas wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na wodę jest oczywiście zdecydowanie większe, chociażby dlatego, że podczas aktywności organizm, aby utrzymać stałą temperaturę ciała produkuje pot, który składa się w 98% z wody. Nasze ciało nie potrafi samo produkować wody, dlatego musimy ją dostarczać z zewnątrz.

Butelki na wodę - jakie wybrać?

Podczas wysiłku fizycznego zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta (fot. Nalgene)

A co jeśli wody zabraknie? Omijając oczywiście najczarniejszy scenariusz, czyli całkowite odwodnienie, nawet nieznaczny ubytek wody w naszym organizmie może wpływać negatywnie na jego pracę. Już niewielka utrata płynów ponad normę może zmniejszyć wydajność i wytrzymałość naszego organizmu o kilkanaście procent. Więc w czym przechowywać wodę, żeby mieć ją zawsze pod ręką? Wybór jest następujący.

Butelki na wodę z metalu

Na ,,pierwszy ogień” zerknijmy na butelki wykonane ze stali nierdzewnej bądź aluminium. Omówimy je jako jedną grupę, ze względu na to, że są podobne do siebie wizualnie i mają zbliżone właściwości fizyczne, choć różnią się znacząco od siebie o czym nieco później. Pierwszym, co przychodzi na myśl, jeśli mówimy o butelkach aluminiowych/stalowych to przede wszystkim ich trwałość. Faktycznie, butelki metalowe są dość wytrzymałe, ale pamiętajmy o tym, że nie są one niezniszczalne. Upadek z dużej wysokości, bądź uderzenie o twardy element (np. kawałek skały) może spowodować, że na butelce powstanie wgięcie, którego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie naprawić. Plusem metalowych butelek jest szczelne zamknięcie, dzięki czemu, możemy pozwolić sobie na przechowywanie w nich napojów gazowanych. Zamknięcia butelek są także najczęściej skonstruowane w ten sposób, że pozwalają na swobodne otwarcie nawet w grubych rękawicach oraz przymocowanie za pomocą linki bądź karabińczyka gdziekolwiek sobie tego zażyczymy. W przypadku, kiedy będziemy chcieli napełnić butelkę metalową gorącym płynem musimy uważać – ze względu na cienkie ścianki (cienka ścianka to mniejsza waga). Butelki na wodę z metalu bardzo szybko przejmują temperaturę od gorącego napoju. Będąc ,,czepialskim”, można jeszcze wytknąć butelkom metalowym to, że nie widzimy poziomu napoju jaki pozostał nam wewnątrz.

butelka na wodę z metalu

Wytrzymały bidon Salewa Hiker Bottle wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej jest lekki, dzięki czemu nie będzie obciążał plecaka (fot. 8a.pl)

Różnica między poszczególnymi ,,blaszakami”, o której wspominaliśmy wcześniej ma dość duże znaczenie. Chodzi o nasze zdrowie. Otóż aluminium samo w sobie jest szkodliwe. Aby zapobiec temu, że płyn znajdujący się w środku butelki ma bezpośredni dostęp do aluminium, butelki te pokrywa się wewnątrz tworzywem sztucznym. Nie wszystkie tworzywa sztuczne są bezpieczne. Mowa tu szczególnie o BPA czyli Bisfenolu A, który do niedawna był szeroko stosowany w produkcji opakowań spożywczych, jednak po odkryciu jego szkodliwego działania postanowiono wycofać go z procesu produkcji. Oczywiście marki, które mają odpowiednią renomę zapewniają, że ich produkty są wolne od BPA. Jeśli posiadamy butelkę aluminiową, musimy także pamiętać o tym, aby nie uszkodzić wewnętrznej powłoki podczas mycia naczynia, aby płyn nie miał bezpośredniej styczności z metalem.

Alternatywą są butelki ze stali nierdzewnej, które nie potrzebują żadnych dodatkowych powłok wewnątrz i są bezpieczniejsze dla zdrowia. Choć zdarza się czasami czuć „metaliczny” posmak podczas picia.

Butelki na wodę z Tritanu

Alternatywą dla butelek metalowych, która zadowoli również osoby, którym leży na sercu dobro naszej planety są butelki wykonane z Tritanu. Jest to tworzywo ekologiczne, całkowicie odporne na stłuczenia i wgniecenia, nie zmienia smaku pitego napoju i co najważniejsze jest całkowicie wolne od wspomnianego wcześniej, toksycznego BPA. Dodatkową zaletą takich butelek jest fakt, że są bardzo lekkie. Plusem jest także, że butelki są najczęściej przezroczyste, dzięki czemu łatwo zorientujemy się ile płynu pozostało wewnątrz. Warto także wspomnieć, że butelki te można bez problemu myć w zmywarce.

Firma Nalgene, specjalista w produkcji butelek do picia, oferuje szeroki wybór swoich produktów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Butelki wykonane są ze wspomnianego wcześniej Tritanu, który jest produktem trwałym, ekologicznym i nieszkodliwym dla zdrowia. Są także odporne na działanie wrzącej jak i zamarzniętej wody.

Butelki z tritanu w góry

Butelki Nalgene – najwyższa jakość i szeroki wybór (fot. Nalgene)

Pojemność butelek na wodę jest różna i powinniśmy dostosować ją do tego, jak dużo wody będziemy potrzebować na szlaku. Jeśli wiemy, że do następnego postoju, przy którym będziemy mogli uzupełnić zapasy wody mamy sporą odległość, lepiej zaopatrzyć się w mniejszą liczbę butelek, ale o większej pojemności, np.1l.

Przy niektórych modelach butelek, firma zadbała o bardziej niefrasobliwych użytkowników i połączyła zakręcany korek z butelką przez trwałe połączenie obu elementów. Połączenie butelki z korkiem pozwala na zawiązanie kawałka linki na łączeniu i w przypadku, kiedy chcemy nabrać wody z wysokości mostu, a nie chcemy schodzić nad brzeg strumienia, lub gdy woda jest zimna, a nie chcemy wyziębić rąk, możemy skorzystać z takiej „wędki” i napełnić butelkę wodą.

Przy aktywności fizycznej, takiej jak bieganie czy jazda na rowerze, warto jest rozważyć zastąpienie standardowego bidonu butelką. Niektóre z nich, jak chociażby model Nalgene to fly posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci metalowej klamry, które chroni przed przypadkowym otwarciem, a dodatkowo jest bardzo wygodne podczas użytkowania tylko jedną ręką. Ponadto doskonale pasują do każdego koszyka na bidon i są odpowiednio wyprofilowane co sprawia, że są wygodne do trzymania.

butelki z uchwytem

Trwały uchwyt do mocowania karabinka pozwala przypiąć butelkę na zewnątrz plecaka lub uprzęży (fot. Nalgene)

Mówiąc o butelkach tego producenta grzechem byłoby nie wspomnieć o przeróżnych wariantach kolorystycznych jakie oferuje. Każdemu uda się wybrać kolor, który jest w jego guście. Oprócz czysto estetycznych względów takie rozwiązanie ma jeszcze jedną korzyść, będzie po prostu trudniej pomylić butelki w przypadku, kiedy kilka osób korzysta z podobnych.

Nie zapominajmy także o naszych najmłodszych – oni też muszą przecież pić. Aby ulubiony soczek czy woda smakowała jeszcze lepiej, butelki dla najmłodszych są dodatkowo atrakcyjnie malowane i odpowiednio profilowane, aby małe rączki mogły wygodniej złapać butelkę.

Zwijane butelki na wodę

Produktem, który jest dość ciekawy i pojawia się w ofercie niektórych producentów sprzętu outdorowego jest butelka zwijana. Jest to bardzo ciekawy patent, jeśli zależy nam na maksymalnym zminimalizowaniu wagi „opakowania” na wodę i zaoszczędzeniu odrobiny miejsca. Takie butelki na wodę ważą bardzo mało, a to za sprawą tego, że są wykonane z praktycznie takiego samego rodzaju plastiku, z jakiego są wykonane popularne butelki PET, czyli te, w których kupujemy wodę mineralną. Różnica jest taka, że butelki zwijane są bardzo elastyczne i po wypiciu możemy je zwinąć, dzięki czemu zajmują minimalną ilość miejsca.

Praktyczne butelki na wodę

Zwijane butelki na wodę Platypus Soft Bottle – wygodne rozwiązanie, które pomaga dodatkowo chronić środowisko naturalne przed nadmierną ilością śmieci (fot. 8a.pl)

Bidony

Jako ciekawostkę warto spojrzeć na bidon. Tak bidon, ale nie ten jaki znamy z meczów piłkarskich czy wypraw rowerowych, ale bidon przeznaczony do triathlonu. Bidon do triathlonu różni się kilkoma elementami od swojego klasycznego pierwowzoru. Przede wszystkim system mocowania. Bidony triathlonowe są najczęściej mocowane do kierownicy, stąd trochę inaczej wygląda system podtrzymujący niż tradycyjny koszyczek. Sama bryła bidonu jest także nieco zmieniona, a to po to, aby poprawić aerodynamikę. Różni się także wlew bidonu, zmieniony w celu łatwego uzupełnienia płynu podczas jazdy. Samą wodę natomiast pijemy przez ustnik, dzięki czemu nie musimy odrywać rąk od kierownicy i zaburzać pozycji aerodynamicznej na rowerze.

Bidon dla biegacza

Nalgene ma w swojej ofercie również bidony idealne dla biegaczy górskich (fot. Nalgene)

Nieważne czy biegamy, chodzimy po górach czy jeździmy na rowerze, możemy nawet nie wykonywać żadnej aktywności fizycznej, ale musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Organizm bez wody jest jak samochód bez oleju – zaczyna słabiej działać, potem dochodzi w nim do nieodwracalnych uszkodzeń, by wreszcie przestać działać. 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.