Do końca promocji pozostało: 2 dni 10 godz 13 min 47 s   Zobacz więcej ›

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.

OK

Nosidełko turystyczne - od jakiego wieku

A więc planujesz kupić nosidełko turystyczne i zastanawiasz się od jakiego wieku dziecka można zacząć go używać? Trafiłeś w dobre miejsce.

Nosidełka turystyczne są bardzo różne pod względem funkcjonalności, wygody użytkowania czy designu. Te noszone na plecach, faktycznie projektowane z myślą o wyjściach w góry i o podróżach, cechuje jednak podobny parametr jeśli chodzi o wiek dziecka mającego stać się pasażerem w czasie tych wypraw. Nie przez przypadek. Wiek ten bowiem wyznaczany jest przez biologię małego człowieczka, a nie przez wyścig technologicznych "zbrojeń" i rozwiązań projektantów sprzętu outdoorowego. Różnice w jakości nosidełek są bezsporne, konkurencja na rynku zażarta, nie wpływa to jednak na limit wieku poniżej którego noszenie dziecka na plecach jest zwyczajnie groźne.

Producenci informują oczywiście o tym, w jaki sposób sprawdzić czy dziecko jest gotowe na ich produkt. Poniżej podamy ogólne zasady, jednakże pamiętaj by zweryfikować je z instrukcją obsługi konkretnego nosidła (najlepiej certyfikowanego, tak by mieć pewność co do bezpieczeństwa produktu).

Nosidełko turystyczne od jakiego wieku

Generalnym wyznacznikiem gotowości dziecka do przenoszenia w nosidłach jest siła jego mięśni wzdłuż całego kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem szyi. Muszą być one na tyle rozwinięte żeby móc utrzymać pewnie główkę, a później także umożliwić samodzielne siedzenie. Zwykle jako dolną granicę wieku dla nosideł turystycznych przyjmuje się więc ok. 6 miesięcy, ze wskazaniem raczej na 7-8 miesięcy. Zupełne maluchy (0-3 miesiące) potrzebują dużego kontaktu z rodzicem i powinny być noszone w chustach lub "zwykłych" nosidełkach z przodu, twarzą do ciała rodzica. W ich przypadku koniecznym jest usztywniane podparcie główki, zaleca się także pozycję "żabki" dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych. Tego typu nosidełka (lub chusty tkane) sprawdzają się jednak raczej w mieście, a dla turystycznych zastosowań znajdą zastosowanie jedynie na krótkich, płaskich i dobrze przygotowanych do spacerów ścieżkach. Nosidło takie nie sprawdza się w terenie (a przynajmniej nie na długo). Dlaczego? Zdrowe dla dziecka, na pewnym etapie zwyczajnie przestają być wygodne dla rodzica. Wraz ze wzrostem wagi dziecka przednie nosidełko zaczyna coraz bardziej sprzyjać nieprawidłowej postawie dorosłego. Nie nadaje się do przenoszenia dziecka ważącego 8 czy 10 kilogramów przez kilka kilometrów trasy gdy mało co widać pod stopami, a słodki ciężar ruszającego się berbecia dogina nasze ciało ku przodowi. Ponadto, przednie nosidełka utrudniają terenowe odpoczynki, zakładanie i zdejmowanie dziecka które też wymaga zmiany pozycji.

Zachęcamy do aktywności wszystkich rodziców, jednakże w przypadku nosideł turystycznych i poważniejszych wypadów- nie ma się zwyczajnie co spieszyć. Z całkiem małymi dziećmi wyjścia na zbyt ambitne trasy mogą być złym pomysłem- głównie ze względu na ograniczenia samych nosideł "miejskich" oraz ze względu na to, że zbyt szybkie przełożenie dziecka do nosidełka turystycznego będzie dla niego niezdrowe. Odrobina cierpliwości popłaca. Gdy dziecko będzie dostatecznie dojrzałe a jego mięśnie wystarczająco mocne- z korzyścią dla rodzica jest zmiana tupu nosidła na to dedykowane turystyce.

Nosidełka turystyczne z wewnętrznym stelażem otwierają prawdziwe możliwości. Wykorzystują one system przenoszenia obciążenia znany z plecaków trekingowych- wygodne pasy nośne, efektywny pas biodrowy, dobrze przemyślane kanały wentylacyjne. Są zrobione z materiałów na tyle wytrzymałych by służyć przez długi czas i do tego są testowane pod kątem długotrwałych obciążeń. Zaprojektowane tak, by zapewnić zarówno rodzicowi, jak i dziecku, większy komfort. Ponadto, nosidełka turystyczne są zazwyczaj wyposażone w duże kieszenie (łączą w sobie funkcję plecaczka), dzięki którym można spakować rzeczy niezbędne w dalszych wędrówkach, jak prowiant, mokre chusteczki, pieluchy czy nawet kocyk.

Podsumujmy więc odpowiedź mając na uwadze medyczny punkt widzenia:

Nosidełko turystyczne dla dziecka- od kiedy jakie

Wiek malucha Sposób noszenia dziecka Jakie nosidełko?

Noworodek urodzony o czasie - 3 miesiące

Odpuszczamy sobie turystykę górską. Przenoszenie dziecka zalecane nosidełkach-gondolkach, względnie w chustach, trzymając się zasady by miednica była podwinięta, kręgosłup dziecka zaokrąglony, a główka podtrzymana. Gondolka do przeniesienia, chusta do noszenia.
Powyżej 3 miesięcy Gdy dziecko opanuje trzymanie główki można ułożyć dziecko w przednim nosidle- przodem do rodzica. Bezwzględnie pilnować należy aby jeszcze przez kilka tygodni główka była podparta. Nosidełko klasyczne
ok. 7 - 8 miesięcy Tak! Gdy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć można je nosić na plecach oraz zabierać na dłuższe wyprawy. Nosidełka turystyczne

Dzieci uwielbiają przyrodę nie mniej niż ty. Pamiętaj jednak, że małe dziecko potrzebuje przystanków nawet co kilkadziesiąt minut. Jeśli nie śpi, wyciągnij je na chwilę, daj mu zmienić pozycję, weź specjalnie dla niego picie i przekąski. Dzieci często zasypiają podczas marszu, sprawdź od czasu do czasu, czy twoje jest ułożone wygodnie. Dobrym pomysłem jest ubranie dziecka w miękkie spodnie zakrywające nogi, dzięki czemu zmniejszymy szansę na otarcia.

Podobnie jak z plecakiem, polecamy przymierzać nosidła i poczuć, jak się je nosi. Pamiętajmy, że dobre nosidełko turystyczne będzie służyć przez wiele lat, być może wielu dzieciom i stanie się nieodłącznym kompanem licznych górskich przygód.

Poznaj nosidełka turystyczne Deuter