20.06.2018

Nosidełko turystyczne – od jakiego wieku zacząć go używać?

Nosidełko turystyczne pozwoli na uprawianie górskich trekkingów w rodzinnym gronie. Zastanawiasz się od jakiego wieku dziecka można używać nosidełka? Rozwiejemy twoje wątpliwości!

                       

Być może planujesz podobny zakup, a jak dotąd nie miałeś (-aś) styczności z takim sprzętem. Bardzo prawdopodobne, że chcesz się dowiedzieć, co tak naprawdę oferuje nosidełko turystyczne – od jakiego wieku dziecka zacząć go używać i kiedy twoje dziecko powinno zacząć pokonywać szlaki na własnych nogach. Jeśli tak, to lepiej trafić nie mogłeś (-aś)!

Po pierwsze bezpieczeństwo

Nosidełka turystyczne są bardzo różne pod względem funkcjonalności, wygody użytkowania czy designu. Te noszone na plecach, faktycznie projektowane z myślą o wyjściach w góry i o podróżach, cechuje jednak podobny parametr, jeśli chodzi o wiek dziecka mającego stać się pasażerem w czasie tych wypraw. Nie przez przypadek. Wiek ten, bowiem, wyznaczany jest przez biologię małego człowieka, a nie przez wyścig technologicznych “zbrojeń” i rozwiązań projektantów sprzętu outdoorowego. Różnice w jakości nosidełek są bezsporne, konkurencja na rynku zażarta, nie wpływa to jednak na limit wieku, poniżej którego noszenie dziecka na plecach jest zwyczajnie groźne. Nosidełko turystyczne – od jakiego wieku? Zaraz poznacie odpowiedź na to pytanie.

Nosidełko turystyczne - od jakiego wieku
Nosidełka turystyczne pomagają maluchom odkrywać świat. (fot. Thule)

Producenci informują oczywiście o tym, w jaki sposób sprawdzić czy dziecko jest gotowe na ich produkt. Poniżej podamy ogólne zasady, jednakże pamiętaj by zweryfikować je, zaglądając do instrukcji obsługi konkretnego nosidła (najlepiej certyfikowanego – tak, by mieć pewność co do bezpieczeństwa produktu).

Nosidełko turystyczne – od jakiego wieku

Generalnym wyznacznikiem gotowości dziecka do przenoszenia w nosidłach jest siła jego mięśni wzdłuż całego kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem szyi. Muszą być one na tyle rozwinięte, żeby móc utrzymać pewnie główkę, a później także umożliwić samodzielne siedzenie. Zwykle jako dolną granicę wieku dla nosideł turystycznych przyjmuje się więc ok. 6 miesięcy, ze wskazaniem raczej na 7-8 miesięcy. Zupełne maluchy (0-3 miesiące) potrzebują dużego kontaktu z rodzicem i powinny być noszone w chustach lub “zwykłych” nosidełkach z przodu, twarzą do ciała rodzica. W ich przypadku koniecznym jest usztywniane podparcie główki, zaleca się także pozycję “żabki” dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych. Nosidełko turystyczne – od jakiego wieku? Jak widać odpowiedź zależy od rodzaju nosidła.

Tego typu nosidełka (lub chusty tkane) sprawdzają się jednak raczej w mieście, a w turystyce znajdą zastosowanie jedynie na krótkich, płaskich i dobrze przygotowanych do spacerów ścieżkach. Nosidło takie nie sprawdza się w terenie (a przynajmniej nie na długo). Dlaczego? Zdrowe dla dziecka, na pewnym etapie zwyczajnie przestają być wygodne dla rodzica. Wraz ze wzrostem wagi dziecka przednie nosidełko zaczyna coraz bardziej sprzyjać nieprawidłowej postawie dorosłego. Nie nadaje się do przenoszenia dziecka ważącego 8 czy 10 kilogramów przez kilka kilometrów trasy, gdy mało co widać pod stopami, a słodki ciężar ruszającego się berbecia ciągnie nasze ciało ku przodowi. Ponadto, przednie nosidełka utrudniają terenowe odpoczynki oraz zakładanie i zdejmowanie dziecka, które też wymaga zmiany pozycji.

Zachęcamy do aktywności wszystkich rodziców, jednakże w przypadku nosideł turystycznych i poważniejszych wypadów – nie ma się zwyczajnie co spieszyć. Z całkiem małymi dziećmi wyjścia na zbyt ambitne trasy mogą być złym pomysłem – głównie ze względu na ograniczenia samych nosideł “miejskich” oraz ze względu na to, że zbyt szybkie przełożenie dziecka do nosidełka turystycznego będzie dla niego niezdrowe. Odrobina cierpliwości popłaca. Gdy dziecko jest już dostatecznie dojrzałe, a jego mięśnie wystarczająco mocne, zmiana typu nosidła na to dedykowane turystyce, będzie z korzyścią dla rodzica.

Nosidełka turystyczne z wewnętrznym stelażem otwierają prawdziwe możliwości. Wykorzystują one system przenoszenia obciążenia znany z plecaków trekkingowych – wygodne pasy nośne, efektywny pas biodrowy, dobrze przemyślane kanały wentylacyjne. Są zrobione z materiałów na tyle wytrzymałych, by służyć przez długi czas i do tego są testowane pod kątem długotrwałych obciążeń. Zaprojektowane tak, by zapewnić zarówno rodzicowi, jak i dziecku, większy komfort. Ponadto, nosidełka turystyczne są zazwyczaj wyposażone w duże kieszenie (łączą w sobie funkcję plecaczka), dzięki którym można spakować rzeczy niezbędne w dalszych wędrówkach, jak prowiant, mokre chusteczki, pieluchy czy nawet kocyk.

Nosidełko turystyczne - od jakiego wieku
Nosidełko turystyczne – od jakiego wieku dziecka zacząć je używać? Zwykle granicą jest 7-8 miesięcy. (fot. LittleLife)

Nosidełko turystyczne – od jakiego wieku dziecka, jaki rodzaj nosidełka?

Czas uporządkować przedstawione wcześniej informacje oraz uzupełnić je o tzw. medyczny punkt widzenia. Poniżej znalazły się ogólne wskazówki, które pomogą ci do wieku dziecka dobrać rodzaj nosidełka (mówimy tu o nosidełku w szerszym znaczeniu, zaliczając do tej kategorii także chustę). Pamiętaj też, by szukając odpowiedzi na pytanie: “nosidełko turystyczne – od jakiego wieku dziecka, można z niego korzystać?”, zajrzeć do instrukcji przygotowanej przez producenta, gdyż to on najlepiej zna oferowane przez siebie modele.

Noworodek urodzony o czasie – wiek do 3 miesięcy

Sposób noszenia dziecka
Odpuszczamy sobie turystykę górską. Przenoszenie dziecka zalecane w nosidełkach-gondolkach, względnie w chustach, trzymając się zasady, by miednica była podwinięta, kręgosłup dziecka zaokrąglony, a główka podtrzymana.
Jakie nosidełko?
– gondolka do przeniesienia,
– chusta do noszenia.

Dziecko powyżej 3 miesięcy

Sposób noszenia dziecka
Gdy dziecko opanuje trzymanie główki, można ułożyć je w przednim nosidle – twarzą do rodzica. Bezwzględnie pilnować należy, aby jeszcze przez kilka tygodni główka była podparta.
Jakie nosidełko?
– nosidełko klasyczne

Dziecko ok. 7 – 8 miesięcy

Sposób noszenia dziecka
Tak! Gdy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, można je nosić na plecach oraz zabierać na dłuższe wyprawy.
Jakie nosidełko?
– nosidełko turystyczne

Nosidełko turystyczne - od jakiego wieku
W mieście czy w terenie – nosidełko sprawdzi się wszędzie (fot. LittleLife)

Nosidełko turystyczne – od jakiego wieku je odstawić?

Wiesz już, że w przypadku nosidełek turystycznych dolną granicę wyznacza wiek twojej pociechy (bo tak najłatwiej jest ocenić jej rozwój). A jak ma się sprawa z górnym limitem? Jeśli zastanawiasz się właśnie, jak długo jeszcze potrzebne ci będzie nosidełko turystyczne – od jakiego wieku dziecka należy je odstawić, to spieszymy donieść, że producenci zwykle kierują się tu trochę innym kryterium. Chodzi o wagą twojej pociechy, a wskazówką powinna być – umieszczana w specyfikacji produktu – nośność. Tak wygląda to w teorii. W praktyce mało który rodzic czeka z odstawieniem nosidełka w kąt, do czasu, gdy pociecha osiągnie 18 kg (nośność popularnych nosidełek marki Deuter). Zwykle odzwyczajanie maluchów od “outdoorowej lektyki” zaczyna się wcześniej, bo w wieku 2,5 – 3 lat i przebiega etapowo, a nosidełko zaczyna wówczas pełnić funkcję technicznego wsparcia, z którego korzysta się jedynie w chwilach, gdy młodego turystę na trasie dopadnie kryzys.

Nosidełko turystyczne - od jakiego wieku
Nosidełko turystyczne pozwala na zaszczepienie w najmłodszych górskiej pasji. (fot. Deuter)

Nosidełko turystyczne – o czym jeszcze pamiętać?

Dzieci uwielbiają przyrodę nie mniej niż ty. Pamiętaj jednak, że małe dziecko potrzebuje przystanków nawet co kilkadziesiąt minut. Jeśli nie śpi, wyciągnij je na chwilę, daj mu zmienić pozycję, weź specjalnie dla niego picie i przekąski. Dzieci często zasypiają podczas marszu, sprawdź od czasu do czasu, czy twoje jest ułożone wygodnie. Dobrym pomysłem jest ubranie dziecka w miękkie spodnie zakrywające nogi, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko obtarć.

Podobnie jak z plecakiem, polecamy przymierzać nosidła i poczuć, jak się je nosi. Pamiętajmy, że dobre nosidełko turystyczne będzie służyć przez wiele lat, być może wielu dzieciom i stanie się nieodłącznym kompanem licznych górskich przygód.

Które nosidełko turystyczne wybrać?

Jeśli wiesz już kiedy przyda ci się nosidełko turystyczne – od jakiego wieku i do jakiej wagi pociechy można z niego korzystać, bardzo prawdopodobne, że wkrótce rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego modelu. I tutaj czeka cię prawdziwy ból głowy, bo wybór nie jest prosty, a od decyzji zależy komfort dwóch osób: twój oraz dziecka. Na co się zdecydować?

Świetne nosidełka dla dzieci produkuje kilka firm na rynku. Niemiecki Deuter oferuje nosidełko turystyczne Deuter Kid Comfort Active. Marka Kohla ma w ofercie model Happy Emotion występujący również w wersji light. Kilka modeli ma w katalogu firma LittleLife. To Ranger S2 Child Carrier, Cross Country S4, Freedom S4 oraz Voyager S5. Osprey oferuje nam model Poco, Salewa zaś model Koala II. Szwedzka marka Thule znana z produkcji świetnych plecaków proponuje nosidełko Sapling. Żeby uporządkować nieco ten mętlik, przygotowaliśmy tabelkę z najważniejszymi parametrami wybranych modeli. Zachęcamy też do zapoznania się z testem nosidełka turystycznego Deuter Kid Comfort II oraz testem nosidełka Thule Sapling.

[Jakiś czas temu opublikowaliśmy zestawienie nosidełek turystycznych Deuter, które serdecznie polecamy]

Małe dziecko potrzebuje przystanków nawet co kilkadziesiąt minut (fot. LittleLife)
 Deuter Kid Comfort ActiveKohla Happy EmotionThule SaplingLittleLife Ranger S2 Child CarrierLittleLife Freedom S4 Child CarrierLittleLife Cross Country S4 Child CarrierLittleLife Voyager S5 Child CarrierOsprey PocoSalewa Koala II
Certyfikat bezpieczeństwaTUV/GSEN 13209-1:2004TUV/GSBS EN 13209:2004
BS EN 71-3:1994
BS EN 13209:2004
BS EN 71-3:1994
BS EN 13209:2004
EN 71-3:1994
BS EN 13209:2004
BS EN 71:3:1994
TUV/GSTUV/GS
Wymiary
(w przybliżeniu)
70 x 43 x 34 cm73 x 31 x 35 cm75 x 28 x 26 cm75 x 32 x 33 cm70 × 31 × 26 cm83 x 29-47 x 30 cm71 x 40 x 45 cm65 x 25 cm
Wagaok. 2680 gok. 2900 gok. 3200 gok. 1700 g
(dane producenta)
ok. 2700 g
(dane producenta)
ok. 2780 gok. 3290 g3490 gok. 3321 g
Nośność
(waga dziecka)
do 18 kgdo 23 kgdo 18 kgdo 20 kgdo 20 kgdo 20 kgdo 20 kgdo 20 kgdo 15 kg
Strzemionataktaktaktak
Pas biodrowytaktaktaktaktaktaktaktaktak
Pasek piersiowytaktaktaktaktaktaktaktaktak
Podpórkataktaktaktaktaktaktak
Możliwość transportowania
ekwipunku
Komora (14 l.),
2 kieszenie boczne z siateczki,
mała kieszeń w pasie biodrowym
Komora (18 l.),
2 małe kieszenie boczne,
dwie kieszenie tylne
Komora (22 l.),
1 mała kieszeń z tyłu,
2 małe w pasie biodrowym,
odpinany plecaczek (opcjonalnie)
2 małe kieszonki przy pasie biodrowymKieszonka na akcesoria,
boczne kieszonki na butelkę z piciem
Kieszonka na akcesoria,
boczne kieszonki na butelkę z piciem
Odpinany plecaczek,
2 kieszonki przy pasie biodrowym,
otwarta kieszonka na butelkę,
dolna kieszeń
Komora dolna (20l),
dwie elastyczne kieszenie na pasie biodrowym,
kieszeń górna
Praktyczne kieszenie z przodu,
dwie sakiewki na pasie biodrowym
DaszekOpcjonalnietaktaktaktaktaktaktak
Lusterko

dSzukasz więcej informacji o nosidełkach turystycznych? Sprawdź nasz poradnik wideo: Nosidła turystyczne – wybór i regulacja nosidła

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.