28.07.2016

Nosidełka turystyczne Deuter – porównanie, opinie

Dla chcących wybrać się z dzieckiem na górską wyprawę przygotowaliśmy porównanie trzech nosidełek turystycznych niemieckiej marki Deuter, wraz z poradami jak do tematu zakupu podejść.

                       

Myślisz o tym, żeby pójść w góry z dzieckiem i nie jesteś pewien jakie nosidełko turystyczne wybrać? Nie chcesz na zbyt długo rezygnować z wypraw w góry oraz chciałbyś, żeby twoje dzieci były blisko przyrody od małego? Na przykładzie trzech podobnych, choć różnych, nosidełek turystycznych firmy Deuter: Kid Comfort Air, Kid Comfort II oraz Kid Comfort III, pomożemy ci zrozumieć czym się kierować wybierając nosidełka turystyczne.

Nosidełka turystyczne – od kiedy?

Gotowość fizyczna

Zacznijmy od być może najważniejszego, czyli jakie dzieci są jeszcze zbyt małe na wędrówki w wysoki plener. Nie ma innej reguły ogólnej niż ta, że dzieci mogą być noszone w nosidełkach turystycznych, kiedy potrafią już same siedzieć. Ta umiejętność nie pojawia się bowiem znikąd – jest systematycznie wypracowywana przez dziecko przesz pierwsze miesiące życia. Pewne, stabilne i samodzielne siedzenie oznacza, że maluch ma na tyle wyrobione mięśnie aby wytrzymać w konkretnej pozycji wędrówkę bez uszczerbku dla swego zdrowia. Oczywiście ciało jest podtrzymywane przez nosidełka turystyczne, jednak musimy mieć świadomość, że nie ma możliwości aby wyraźnie zmienić ułożenie dziecka w nosidle, tak więc natury nie uda się w tym przypadku oszukać. Bardziej szczegółową tabelę znajdziesz w odrębnym wpisie dotyczącym właśnie wyboru nosidełka i sposobu noszenia dziecka w pierwszym roku życia.

To czy dziecko zechce w nosidle wędrować z rodzicem i jak przyjmie wycieczki w plener zależy już od charakteru malucha, natomiast z punktu widzenia medycznego najważniejsze jest prawidłowe wzmocnienie kręgosłupa i pewność siedzenia. Oczywiście wygodna, nieuciążliwa pozycja ma ogromny wpływ na komfort dziecka (które w nosidle ma się nie męczyć), tym bardziej więc nie ma co spieszyć się z pierwszą wyprawą. Uwaga ta szczególnie dotyczy maluchów które wcześniej nie były noszone w chuście czy ergonomicznym nosidle na klatce piersiowej rodzica.

Nosidełka turystyczne — do kiedy?

Z kolei górnym limitem dla zastosowania nosidełka turystycznego jest wzrost i waga dziecka. Przykładowo, systemy nośne nosideł turystycznych Deuter są przeznaczone dla dzieci ważących “do 18 kg”. Mało prawdopodobnym jest byś chciał maszerować z 18 kilogramowym 4 latkiem na plecach, zapewne więc okaże się, że zaczniesz odstawiać je wcześniej. Naturalnie rozpoznasz kiedy nosidło jest już zbędne bądź też uznasz, że przydaje się sporadycznie – na odcinkach gdy zmęczone dziecko chce podładować baterie na plecach rodzica. Dzieci w wieku ok. 2,5 – 3 lat są już w stanie krótsze dystanse pokonywać samodzielnie i zazwyczaj wciąż mieszczą się w bezpiecznym limicie deklarowanej nośności nosidła (każdy producent sprzętu udostępnia tą informację na swoim produkcie).

Nosidełka turystyczne — turystyka turystyce nie równa

Od razu warto zastanowić się również, jakiego typu wycieczki chcielibyśmy z naszą pociechą odbywać. Nikt zapewne nie wybierze się z dzieckiem na plecach na najtrudniejsze szczyty górskie, wymagające podejścia po metalowych klamrach czy wpięcia w łańcuch- nie w tym sensie rozważajmy zastosowanie. Bardziej chodzi tu o pokonywane dystanse, stabilność warunków pogodowych i możliwość swobodnego przekładania wycieczki gdy cokolwiek nam “nie zagra”.

Krótsze wycieczki nie wymagają nosideł z wieloma wbudowanymi funkcjami, które zwiększają jednocześnie jego wagę i cenę. Pierwsze z opisywanych tu nosidełek: Kid Comfort Air, jest nosidełkiem turystycznym z kategorii “mniejszych”. Jest lekkie i bardzo kompaktowe, dzięki czemu manewrowanie nim nie nastręcza żadnych trudności. Nosidełka turystyczne tego typu świetnie sprawdzają się w wycieczkach podmiejskich i na krótkich wypadach górskich, gdy pogoda jest pewna, a podręcznego bagażu zabieramy ze sobą niewiele. W porównaniu z nim nosidła górskie Kid Comfort II oraz Kid Comfort III są większe, pojemniejsze i skonstruowane z wykorzystaniem systemów nośnych, które zapewnią większy komfortu fizyczny (i psychiczny) rodzicowi. Jeśli wybierzesz się w zbyt długa trasę z nosidełkiem przeznaczonym na krótsze dystanse, to wyprawa może się skończyć zmęczeniem całej rodziny. Z drugiej strony zaś, zbyt obszerne nosidło będzie większym utrapieniem dla rodziców podróżujących samolotem, autobusem itp.

Nosidełka turystyczne Deuter Kid Comfort Air, Kid Comfort II oraz Kid Comfort III

Nosidełka turystyczne Kid Comfort Air, Kid Comfort 2 oraz Kid Comfort III (fot. 8a.pl)

Nosidełka turystyczne — co doceni dziecko?

Wygodna i stabilna pozycja

Najważniejsze dla wygody twojego dziecka jest siodło, ponieważ to w nim spędzi ono największą część waszej przygody. Ważne jest żeby wszystkie jego elementy można było swobodnie regulować, a ono samo łączyło się z przypinającymi dziecko pasami w przytulny “kokon”. Pasy nie tylko chronią dziecko przed wypadnięciem, ale wpływają również bezpośrednio na pozycję dziecka. Nie powinny pozwalać mu na skakanie wewnątrz nosidełka w rytmie naszych kroków. Zabezpieczony powinien być tułów, rączki i nóżki, a głowa powinna znaleźć wygodne oparcie- zarówno z tyłu jak i od przodu. Upewnijcie się, że całość jest wykonana z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów, a wasz malec na pewno to doceni.

Wszystkie trzy nosidełka turystyczne Deuter są wyposażone w ten sam pięciopunktowy system zapięć, znany z fotelików samochodowych. Paski posiadają gąbczastą amortyzację od wewnątrz, a z wierzchu pokryte są miłym w dotyku materiałem. Plastikowe klamry są solidne, precyzyjnie dopasowane i łącza się ze sobą płynnie z cichym kliknięciem.

Dzieci nie są odporne na monotonię podróży, a te małe często zwyczajnie potrzebują drzemek w ciągu dnia. Jeśli zdarzyło by się, że dziecko zapadnie w sen, wygodę zapewnią mu nosidła wyposażone w możliwość oparcia podbródka.

W nosidle Kid Comfort Air dziecko usadowione jest najwyżej spośród trzech prezentowanych modeli, dzięki czemu łatwiej podziwiać mu to co się dzieje przed nim, ale trudniej przymknąć oko i zregenerować zmęczenie.

Nosidełko turystyczne Kid Comfort Air siodło

Siodło Kid Comfort Air z siateczkowymi bokami (fot. 8a.pl)

Poduszka i “tapicerka”

Mocniej obudowane siedziska mają nosidełka turystyczne Kid Comfort II i Kid Comfort III w naturalny sposób umiejscawiają główkę dziecka tuż obok poduszek przygotowanych specjalnie na małego śpiocha. Poduszki w tych modelach są miękkie i grube na klika centymetrów, specjalnie wyprofilowane i pokryte materiałem przypominającym w dotyku delikatny welur. Kid Comfort Air nie jest pozbawione poduszki, jest ona natomiast cieńsza, na około pół centymetra, i trochę bardziej szorstka. Można ją jednak, za dodatkową opłatą, wymienić na grubszą wersję. Poduszki trzymają się konstrukcji pewnie, a przy tym dają się ściągnąć kilkoma ruchami ręki, co ułatwia utrzymywanie ich w czystości. Nosidła turystyczne Deuter posiadają również podobnie zbudowane, różniące się nieznacznie wielkością i kształtem, zagłówki. Najbardziej wybija się w tym względzie Kid Comfort III. Wyższy od pozostałych modeli o 5-6 cm, ma również najbardziej rozbudowaną ochronę główki i plecków dziecka, dając miękką podstawę nawet łopatkom.

Nosidełko turystyczne Kid Comfort 2 poduszka

Siedzisko Kid Comfort 2 z grubszą poduszką (fot. 8a.pl)

Oparcie dla stóp

Wszystkie opisywane tu nosidełka turystyczne posiadają strzemiona, które mogą stanowić oparcie dla nóg dziecka. Dają się dokładnie dopasować za pomocą regulujących długość pasków klamer. Z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie dzieci są przekonane do pomysłu trzymania stóp w strzemionach przez cały czas i zdarza się, że wolą podróżować z nogami podkurczonymi i opartymi na boku nosidełka, Warto natomiast mieć możliwość skorzystania z nich np. na dłuższych trasach, zwłaszcza podczas snu dziecka. Dzięki temu zapewnimy prawidłowy obieg krwi i wypoczynek swobodnie zwisającym nóżkom.

Podparcie

Bardzo pomocnym elementem, w który wyposażono każde opisywane tu nosidło turystyczne, jest rozkładana stopka ułatwiająca bezpieczne stawianie nosidła z dzieckiem na ziemi. Ogranicza ona potrzebę asekuracji przez drugiego rodzica podczas wkładania i zdejmowania nosidełka z pleców. Nie bez znaczenia jest również to, czy nosidła turystyczne są wyposażone w mocne uchwyty, gdyż umożliwiają one wygodne i bezpieczne manewrowanie nosidełkiem. Nosidełko turystyczne z nóżkami na tyle stabilnymi, by utrzymać podczas postoju wchodzące i wychodzące z niego dziecko, jest dla niego jeszcze jedną, dodatkową atrakcją.

Nosidło turystyczne Deuter - rozkładana stopka

Rozkładana stopka i największa z kieszeni (fot. 8a.pl)

Wszystkie nosidełka turystyczne umożliwiają włożenie dziecka od góry, jednak te wyposażone w klamry boczne dają do niego dostęp również z boku. Wszystkie trzy prezentowane tu nosidła mają możliwość odpięcia jednej klapy bocznej i umożliwienie drugiemu rodzicowi wyjęcie dziecka, gdy zajdzie taka potrzeba, bez konieczności zdejmowania nosidła z pleców.

Poza samą wygodą, jaką może zapewnić dziecku wymoszczenie i architektura nosidełka, dochodzi jeszcze ochrona przed wychłodzeniem, przegrzaniem i pogodą. Malec otulony zewsząd warstwami materiału jest narażony na przepocenie bądź zziębniecie, w każdym wypadku i utratę humoru, dlatego ważne jest, żeby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób projektanci nosidła turystycznego poradzili sobie z odprowadzeniem ciepła z wewnątrz na zewnątrz. Spośród prezentowanych modeli Deutera najwięcej świeżego powietrza w ciepłe dni (ale i chłodu jesienią) zapewni dziecku Kid Comfort Air, którego boki są wykonane z przewiewnej siateczki. Wszystkie mają również plecy i zagłówek zrobione ze specjalnego, odprowadzającego wilgoć gąbczastego materiału.

Nosidełka turystyczne osłoną przed słońcem i deszczem

Podczas wycieczek w plener musimy być także przygotowani na to, że nasza pociecha będzie wystawiona na działanie różnych czynników atmosferycznych. Najbardziej oczywistą jest potrzeba ochrony dziecka przed deszczem, jednak intensywne słońce czy wiatr również mogą dać mu się we znaki.

Z prezentowanych tu nosideł jedynie Kid Comfort III posiada wbudowany i chowany w zagłówku daszek ochronny. Zapewni on bardzo czasem potrzebny cień, natomiast nie będzie stanie osłonić dziecko przed opadem cięższym niż delikatna mżawka, zwłaszcza biorąc pod uwagę częste w górach deszcze zacinające. Dwa tańsze nosidła przeznaczone do dalszych wędrówek mają możliwość dołączenia do nich daszka rozbudowanego o opcjonalne, boczne osłonki. Jeśli obawiamy się nagłych zmian pogody lub spodziewamy się ich i chcemy ruszyć w trasę mimo wszystko, przed większymi opadami zadowalającą osłonę zapewni pokrowiec zakładany na całe nosidło (koniecznym jest posiadanie daszka). Żadne nosidło nie posiada go w podstawowym wyposażeniu, jednak dopasowane jest ono do kształtu każdego z opisywanych tu modeli.

Daszek w nosidle turystycznym Kid Comfort III

Rozbudowany zagłówek i daszek Kid Comfort III (fot. 8a.pl)

Nosidełka turystyczne — co dla rodzica?

Dobre nosidełka turystyczne są zbudowane w podobny sposób i przy użyciu tych samych systemów nośnych, co plecaki trekkingowe. Bardzo ważną funkcją tak w jednym, jak i w drugim przypadku, jest bowiem możliwość wygodnego dopasowania pasa biodrowego i szelek do sylwetki użytkownika. Jeśli zastanawiacie się nad tym, jakie nosidełko turystyczne wybrać, zapewne sami już jesteście zaprawionymi w boju turystami i macie wcześniejsze doświadczenie w wybieraniu plecaka oraz jasno określone kryteria, jakie musi on spełniać. Z nosidełkami jest podobnie; noszony ciężar, o ileż słodszy, ważyć może i kilkanaście kilogramów.

Regulowany system nośny

Marka Deuter cieszy się dużą renomą w branży plecaków górskich. Firma projektując nosidełka turystyczne skorzystała ze swoich bogatych doświadczeń i wyposażyła je w identyczne systemy nośne, co plecaki trekkingowe. Nosidła są stabilizowane przez szerokie, specjalnie wyprofilowane, elastyczne pasy biodrowe oraz krótkie, łatwo regulowane pasy piersiowe. Gdy cały system jest dobrze dopasowany do tułowia, pewnie trzyma się na plecach, odciąża barki oraz sprawia, że rodzic ma większą kontrolę nad położeniem nosidełka. Samo dopasowanie odbywa się w podobny sposób jak w plecakach trekkingowych (jeśli nie masz pewności do czego służą wszystkie te taśmy i zaciski- polecamy nasz artykuł o dopasowaniu systemu nośnego plecaka (ale i nosidełka turystycznego) do tułowia.)

Wentylacja pleców

Kolejnym problemem znanym wszystkim użytkownikom plecaków jest podnoszenie się temperatury pleców przez brak cyrkulacji powietrza. Kid Comfort II i III radzą sobie z tym bardzo podobnie. Te nosidełka turystyczne są szerokie i miękkie, bo przeznaczone do przenoszenia “dalej i więcej”, poduszki na plecach tych modeli przecinają kanały odprowadzające ciepło. Same są też zbudowane z tego samego, perforowanego materiału, co plecy wewnątrz nosidełka. Całość mocno przylega do pleców dorosłego, zapewniając optymalne przenoszenie ciężaru, a dzięki wspomnianej już tkaninie miejsca styku są “odsączane” z potu.

Zupełnie inne rozwiązanie zastosowano w modelu Kid Comfort Air. Poza pasem biodrowym całe plecy pokrywa przepuszczająca powietrze siatka dystansowa. Tworzy ona kilkucentymetrowy bufor wolnej przestrzeni między plecami rodzica a nosidełkiem turystycznym, gdzie powietrze może swobodnie cyrkulować. Zapewne jest to rozwiązanie bezkonkurencyjne w upalne dni, natomiast niekoniecznie musi być powodem do radości wczesną wiosną czy późną jesienią gdy wentylacja chłodnym powietrzem nie jest aż tak pożądana.

Nosidełka turystyczne Deuter - systemy nośne

Systemy nośne nosideł Deuter (fot. 8a.pl)

Kieszenie i kieszonki

W podróży nosidełka turystyczne same stają się naszymi małymi plecakami, dlatego ważne jest co, poza najważniejszym, pozwoli nam ono jeszcze spakować. Podczas dłuższych wypadów z dzieckiem bardzo często zechcemy dać jemu i sobie odpocząć. Niezastąpiony jest wtedy jedzenie, ew. dodatkowe ubranie lub miejsce by schować to, którego dziecko akurat nie potrzebuje.

Wszystkie nosidełka turystyczne Deuter posiadają małe kieszenie boczne, zapewniające szybki dostęp do małych rzeczy podręcznych. Są one umieszczone na tyle blisko dziecka, by mogło ono uznać, że są one właśnie dla niego. W modelu Kid Comfort Air są one wykonane z siatki, w pozostałych modelach z materiału głównego. Wszystkie mają również dobrze znaną wszystkim użytkownikom plecaków górskich małą, zapinaną na zamek kieszonkę na pasie biodrowym. Każdy znajduje dla niej swoje własne przeznaczenie. W nosidełku świetnie nadaje się ona do przenoszenia dokumentów, chusteczek czy drobnych przekąsek dla swojego dziecka.

Na plecach umieszczono średniej wielkości kieszeń zapinaną na klamrę oraz większą u podstawy plecaka zapinaną na zamek. Nosidełka turystyczne Kid Comfort II i Kid Comfort III mają dodatkowo znajdującą się na kieszeni z klamrą, równie głęboką, choć węższą, kolejną kieszeń na zamek oraz szeroką, płaską kieszeń na plecach- na tzw. camel back. Można w niej zamontować specjalny bukłak, w którym możemy przenosić do 3 litrów płynu, schować tam opcjonalny daszek lub trzymać tam płaską książeczkę do kolorowania dla szkraba. Kieszenie różnią się oczywiście pojemnością, uzależnioną od wielkości plecaka, wszystkie są jednak na tyle pojemne, żeby zmieścić najbardziej potrzebne rzeczy.

Nosidełka turystyczne Deuter

W drogę! (fot. Deuter)

Nosidełka turystyczne Deuter – podsumowanie

Wybór nosidełka turystycznego to pierwszy krok na drodze do wejścia na górskie szlaki z twoim dzieckiem. Mogłoby się wydawać, że nosidełka turystyczne niewiele się między sobą różnią. Staraliśmy się na trzech konkretnych przykładach pokazać pewne ogólne kryteria, dzięki którym można ocenić każde nosidełko górskie. Jeśli masz zamiar wybierać się z dzieckiem na południowe wycieczki na nieznaczne wysokości całkowicie wystarczy ci nosidełko lekkie typu Kid Comfort Air, które spełni wszystkie oczekiwania, jakie można mieć od nosidełka na tym dystansie. Bardzo solidnie wykonane, bezpieczne i wygodne, a przy tym nie kłopotliwe jeśli chodzi o transport czy przechowywanie.

Jeżeli twoim marzeniem są kilkudniowe wypady w góry, gdzie mogą zaskoczyć cię nagłe zmiany pogody, a podczas kilkugodzinnych marszów twojemu dziecku potrzebny jest większy komfort, to zainwestuj w droższe i bardziej rozbudowane modele typu Comfort II lub III. Trafne określenie swoich celów uchroni cię przed zakupem nosidełka cięższego i droższego, niż jest to potrzebne. A przecież ma ono służyć wielu, wielu przygodom, które was od teraz czekają.

Jeśli chciałbyś zapoznać się z wrażeniami z podróży z nosidełkiem przez Gorce i Izery, zapraszamy do zapoznania się z relacją naszego kolegi redakcyjnego Łukasza Czubaka z terenowego testu nosidełka turystycznego Kid Comfort 2.

Podsumowanie i porównanie – nosidełka turystyczne Deuter

Kid Comfort Air

Kid Comfort II

Kid Comfort III

certyfikat bezpieczeństwa?

tak: TUV/GS

tak: TUV/GS

tak: TUV/GS

wymiary ok.

77 x 42 x 40 cm

78 x 42 x 40 cm

83 x 42 x 40 cm

waga ok.

2904 g

3344 g

3700 g

materiały

Microrip Nylon,

Super Polytex

Macro Lite 210,

Super-Polytex

Macro Lite 210,

Super-Polytex

strzemiona

tak

tak

tak

pas biodrowy

tak

tak

tak

pasek piersiowy

tak

tak

tak

składana nóżka

tak

tak

tak

kieszenie

komora (14 l.)

2 boczne z siateczki

mała w pasie biodrowym

komora (16 l.)

2 małe boczne

mała w pasie biodrowym

komora (18 l.)

2 małe boczne

2 małe w pasie biodrowym

daszek

opcjonalnie

opcjonalnie

tak – w komplecie

lusterko

X

X

tak

maskotka miś

X

tak

tak

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.