09.08.2018

Mont Blanc – sprzęt na „Białą Górę”

W jednym z poprzednich artykułów opisałem jakie umiejętności są niezbędne, by wejść na Mont Blanc, jakimi drogami wchodzi się na szczyt i z jakimi trudnościami należy się liczyć. Tym razem skupię się na kwestii wyposażenia.

                       

Zastanawiasz się może co będzie konieczne, a co tylko przydatne podczas takiej ekspedycji? Na “Dachu Alp” stawałem trzykrotnie – zawsze latem. Poniżej znajdziesz przykładową listę tego, co zabieram na Mont Blanc – sprzęt, który o tej porze roku jest niezbędny, gdy myśli się o wejściu na słynną górę.

Mont Blanc – sprzęt

Łukasz Supergan na szczycie Mont Blanc – sprzęt spisał się na medal! (fot. archiwum autora)

Co ubrać na Mont Blanc?

– Buty

Wejście na Mont Blanc to zadanie dla butów z kategorii wysokogórskich (które mogą występować w wersji męskiej lub damskiej). Warunek konieczny: na jakikolwiek model się zdecydujesz, musi on umożliwiać zapięcie raków, a więc być odpowiednio sztywny. Wybierz buty nieco większe, by mieściły grube skarpety. Jaki model będzie odpowiedni? Moimi faworytami są buty wysokogórskie, sztywne i dobrze izolowane, przeznaczone do wejść na 4–5 tysięcy metrów. To np.: Zamberlan Expert Pro, Scarpa Mont Blanc, Montura Horizon, Zamberlan Mountain Pro, Salewa Vultur Vertical. North Face Verto S4K. Wszystkie one są klasycznymi butami do wejść na alpejskie szczyty. Nieco lżejszymi propozycjami będą: Montura Vertigo czy Salewa Rapace.

[Zachęcamy do zapoznania się z testem butów Zamberlan Expert Pro GT RR, przeprowadzonym przez Tomasza Kobielskiego oraz artykułem o butach Salewa Rapace GTX, które testowane były w Tatrach]

Wiele osób, nie planując wejść na inne wysokie szczyty, zabiera na Mont Blanc całoroczne buty trekingowe. Nie jest to błąd, o ile zdecydujesz się na rzeczywiście solidny model. Twoje buty muszą zapewniać właściwą izolację: latem na szczycie temperatura powietrza wynosi zazwyczaj -5°C do -10°C, ale w wietrzny dzień temperatura odczuwalna spada nawet do -20°C. Obuwie musi też umożliwić założenie raków koszykowych. Jeśli jednak planujesz w przyszłości kolejne wejścia powyżej 4 tys. m n.p.m. – warto wyposażyć się już w buty wysokogórskie.

– Kurtka

Wybierz model z membraną (np. GORE-TEX®). Jej zadaniem jest ochrona przed wiatrem na grani, gdyż powyżej 3900 m n.p.m. w masywie Mont Blanc nie znajdziesz żadnej osłony, poza jednym, niedużym schronem Vallot. Dobry model kurtki to taki, który zmieści pod spód kilka warstw ciepłej odzieży, z kapturem i który naciągniesz na kask oraz dopasowany do uprzęży. To ostatnie oznacza, że kieszenie powinny znajdować się raczej na piersi, niż u dołu. Od 3 sezonów używam kurtki Salewa Pedroc, która na Mont Blanc sprawdziła się świetnie.

Dobrym wyborem będą także np.: Black Diamond Liquid Point, North Face Keiryo Diad, Marmot Minimalist Jacket, czy znakomita Salewa Ortles 2 GTX Pro.

Mont Blanc – sprzęt

Mont Blanc – sprzęt, który umożliwia zdobycie “Białej Góry”. (fot. autor)

– Spodnie

Jeśli szukasz spodni na Mont Blanc, to tak jak w przypadku kurtki, wybierz model z membraną, np. North Face Summit L5 Shell Pant.

– Bielizna

Na dużej wysokości masz wybór między materiałami syntetycznymi a wełną merino. Ja preferuję tą drugą opcję. Dlatego na wysoki szczyt zabiorę komplet: koszulka + leginsy z merino o średniej gramaturze 200.

– Warstwa termiczna

W chłodniejsze dni zdecyduję się na lekką bluzę z długim rękawem, dającą jednak swobodę ruchu. Tu idealnie sprawdzi się Salewa Ortles Cubic. Na nią założę dwie bluzy z materiałów typu Polartec lub z ociepliną syntetyczną, jak np. Ortles Hybrid z wypełnieniem Primaloft Silver. Dolną część ciała osłonią ocieplane spodnie softshellowe, np. North Face Winter Exploration Cargo, czy North Face Summit L4.

– Skarpety

Skarpety są tu bardzo ważnym elementem, który docenisz przy niskiej temperaturze. Na dużych wysokościach bardzo polecam używanie dwóch par skarpet: cienkiego linera i grubej, wełnianej. Ta pierwsza odciąga wilgoć od skóry i transportuje ją na zewnątrz (w tej roli idealnie sprawdzi się np. Bridgedale Thermal Liner). Druga ogrzewa stopę – moim wyborem będą tu skarpety Bridgedale Woolfusion Summit. Takie zestawy zabieram co najmniej dwa, by używać ich na przemian.

Wczytuję galerię

– Rękawiczki 

W przypadku rękawiczek także stosuję system dwóch par. Na chłodna pogodę wystarczające będą wersje lekkie – polarowe. Podczas wyjścia na szczyt nieodzowne stają się jednak także ocieplane łapawice.

– Czapka

Koniecznie musi być to ciepły model. Jeśli tylko to możliwe, wybieram czapkę dobrze leżącą pod kaskiem, ale nie zgodzę się na kompromis, którego kosztem byłyby gorsze właściwości grzewcze. Natomiast na podejściach i podczas upałów, panujących czasem w obozie pod Mont Blanc, przyda się lekka czapka z daszkiem do ochrony twarzy przed słońcem.

– Stuptuty

Jeśli Twoje spodnie nie posiadają zintegrowanych ochraniaczy w nogawkach, zabierz je koniecznie! Najlepsze są te z membraną i raczej przylegające do spodni niż luźne, np. Black Diamond Frontpoint GTX – zabezpieczy to przed uszkodzeniami, jakie mogą być następstwem zahaczenia o nie rakami.

Przykładowa odzież do akcji górskiej na Mont Blanc.

Mont Blanc – jaki plecak?

Planując tydzień pod szczytem spakuję bagaż do 60-70 litrowego plecaka. Idealny przykład takiego plecaka to Gregory Baltoro 65 lub Thule Versant 60. Jeśli zdecydujesz się na taki model, przydatny może się okazać także mniejszy, około 30-litrowy plecak na dzień wyjścia szczytowego.

Mont Blanc – sprzęt na biwak?

– Namiot

W obozie spędzisz kilka nocy, więc nie warto przesadzać z wagą. Jeśli zamierzam iść w pojedynkę, wybiorę model lekki – taki jak 1-osobowy Robens Goldcrest, a dla większego zespołu np. Robens Challenger lub MSR Elixir 2.

– Śpiwór

Zabieram ze sobą śpiwór puchowy, o temperaturze komfortu od -10 do -15°C. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego modelu, informacje zawarte w tym obszernym poradniku na temat śpiworów, powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

– Mata

Moim wyborem jest mata samopompująca. Model „przejściowy” – 3-sezonowy, o grubości 2,5-3,5 cm – będzie wystarczający. Jeśli interesuje Cię to, czym się kierować przy wyborze maty samopompującej, zajrzyj do artykułu o matach.

Mont Blanc – sprzęt

Wyprawa na Mont Blanc – sprzęt “biwakowy” i plecak. (fot. 8a.pl)

Mont Blanc – sprzęt do przygotowywania posiłków

– Kuchenka

W trasę zabieram model Kovea Fireman – lekki, mały i niezawodny. Więcej informacji znajdziesz w moim poradniku na temat kuchenek.

– Paliwo

Jeśli planujesz kilkudniowy pobyt pod szczytem, średni kartusz propan/butan (230 g) będzie wystarczający. W zespole dobrze mieć jeden taki kartusz na każdą osobę. Jeśli masz już dobrą aklimatyzację (z jakiegoś poprzedniego szczytu, np. pobliskiego Gran Paradiso) i planujesz szybkie wejście – możesz zabrać kartusz 100 g.

– Menażka

Na 1 osobę wystarczy model lekki, o pojemności 1 l, np. GSI Outdoors Halulite 1.1 lub tytanowy Robens Titanium Pot. W przypadku, gdy poruszasz się w zespole, dodaj po około 0,5 l na każdą kolejną osobę.

– Termos

Pamiętaj, że dobre nawodnienie to podstawa podczas wejścia na szczyt. Gorący napój dodatkowo rozgrzeje Cię i podbuduje morale. Weź litrowy termos na każdą osobę. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu, zajrzyj do artykułu “Jaki termos w góry?”

– Pozostałe akcesoria

Pomocne będzie wyposażenie takie jak: łyżka, lekki nóż, 2 źródła ognia. Jeśli chcesz, możesz też wziąć osobny kubek.

Mont Blanc – sprzęt

Taki zestaw umożliwi przygotowanie w trasie posiłków, a do tego niewiele waży. (fot. 8a.pl)

Mont Blanc – sprzęt wspinaczkowy

– Czekan

W drodze na Mont Blanc wystarczający będzie klasyczny czekan turystyczny. Koniecznie dobierz go odpowiednio do wzrostu (dowiedz się, jak dobrać długość czekana). Jaki model wybrać? Przechadzając się po Tatrach widzę, że jednym z najpopularniejszych modeli w Polsce jest niedrogi Climbing Technology Alpin Tour. Taki czekan sprawdzi się nie tylko w Tatrach, ale i na Mont Blanc, możesz więc wybrać go śmiało. Do bardziej ambitnych zastosowań i w trudniejszy teren wybrałem model tej samej firmy, Dron Plus, którego profil sprawia, że dobrze spisze się także w bardziej stromych ścianach.

– Raki

Wybierz raki 12-zębowe, najbardziej uniwersalne, które zabezpieczą Cie przed ześlizgnięciem się po stoku w dowolnym kierunku. Te z przednimi zębami ustawionymi poziomo, a więc najpopularniejsze, będą w zupełności wystarczające. Zanim pojawisz się pod szczytem, upewnij się, że pasują do Twojego obuwia! Ja do butów Zamberlan Expert Pro używam raków półautomatycznych Climbing Technology Nuptse Evo.

– Kask

Głównym kryterium przy wyborze kasku jest często wygoda. Możesz wybrać model bardziej tradycyjny – będący skorupą z tworzywa sztucznego lub wypełniony spienionym polistyrenem, zazwyczaj bardzo lekki, np. Climbing Technology Orion.

– Lina dynamiczna

Lina jest niezbędna do asekuracji na lodowcu oraz na grani, gdzie upadek może zdarzyć się w każdej chwili. Dla zespołu dwójkowego odpowiednia będzie 30-metrowa. Jeśli wyruszasz w większym zespole, dodaj po 10 metrów na każdą kolejną osobę.

– Uprząż

Powinna być dość lekka i tu dobrze sprawdzą się modele przeznaczone dla alpinistów i skialpinistów. Dodatkowo niektóre z nich posiadają rozpinane pętle udowe, co ułatwia zakładania ich w butach i rakach. Przykładami takich uprzęży są: Climbing Technology Tami lub Petzl Altitude, choć oczywiście dobra będzie każda uprząż, która jest wygodna i pochodzi od renomowanego producenta.

– Sprzęt osobisty

Rozsądny zestaw to: 3 karabinki zakręcane, 2 karabinki proste (te z drucianym zamkiem nie zamarzają), 2-3 pętle z Dyneemy lub nylonu (60 i 120 cm), 1-2 śruby lodowe.

Przykładowy sprzęt dedykowany na wyprawę na Mont Blanc.

Mont Blanc – sprzęt

Wyprawa na Mont Blanc – sprzęt wspinaczkowy oraz kijki trekkingowe

Mont Blanc – sprzęt górski, o którym jeszcze trzeba pamiętać

– Kije trekkingowe

Korzystam z nich na podejścia do obozu. Czasem także – w samym obozie, koło schroniska Tete Rousse – używam ich do zakotwiczenia odciągów mojego namiotu. Wyżej wykorzystuję jeden kijek do asekuracji wraz z czekanem. Podchodząc stromymi stokami, szczególnie na eksponowanej grani Bosses, powyżej 4300 m, ręka od strony stoku trzyma czekan, zaś ta od strony ekspozycji wspiera się na kijku. Taki układ uważam za najwygodniejszy i najbezpieczniejszy. Zabierając ze sobą kije trekkingowe, pamiętaj o dużych, zimowych talerzykach! O tym, jak poruszać się z kijami w warunkach zimowych, przeczytasz w inny z moich poradników.

– Czołówka

Absolutnie niezbędna, gdy wychodzisz nocą na szczyt. Mój typ to Black Diamond Storm, o mocy 350 lumenów. Więcej informacji o wyborze czołówki znajdziesz w dedykowanym im poradniku.

– Okulary i gogle

Wybierając się w góry wysokie, obowiązkowo spakuj okulary z najwyższym filtrem UV klasy 4. Wybierz takie, które dobrze osłaniają Cie także przed promieniowaniem odbitym od śniegu oraz wpadającym z boku. Takim modelem będzie np. Julbo Trek lub Cebe Summit. Gdy dopadnie Cie zamieć śnieżna, zamiast okularów warto użyć gogli, osłaniających większy obszar twarzy.

– Apteczka

Apteczka turysty wysokogórskiego powinna zawierać przede wszystkim opatrunki i sprzęt do udzielania pierwszej pomocy. Dodatkową zawartością będą leki, te jednak musisz dobrać według swoich potrzeb. O tym, co konkretnie musi tam się znaleźć, przeczytasz w jednym ze wcześniejszych poradników 8academy.

Przykładowe produkty w grupie dodatków sprzętowych na Mont Blanc

Mont Blanc – sprzęt

Dobrze wyposażona apteczka, niezawodna czołówka i okulary słoneczne z najwyższym filtrem UV – taki sprzęt także powinien się znaleźć w Twoim plecaku, gdy myślisz o wejściu na Mont Blanc. (fot. 8a.pl)

Sprzęt na Mont Blanc – podsumowanie

Na zakończenie trzeba powtórzyć ważną prawdę: żaden, nawet najlepszy sprzęt, nie zrekompensuje braków w wiedzy i praktyce. Wyjazd na Mont Blanc musi być dobrze przygotowany. Trudności tej góry – pod żadnym pozorem – nie warto lekceważyć! To trywialna prawda, ale co roku wielu turystów wydaje się o niej zapominać. Swoje umiejętności doskonal więc w niższych górach, poćwicz też tam używanie swojego sprzętu, a Twoja wspinaczka na “Dach Alp” będzie dużo bezpieczniejsza.

I jeszcze – na koniec – małe podsumowanie. Zapraszam do obejrzenia filmu poradnikowego. Przedstawię w nim przykłady sprzętu, który warto zabrać na wyprawę na Mont Blanc.

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.