06.05.2018

Korona Gór Polski: Śnieżnik

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzenia Polski południowo-zachodniej, to gwarantuję Wam, że przy zbieraniu szczytów Korony Gór Polski nie znajdzie już wymówki, żeby nie wybrać się w te okolice. Dziś po raz kolejny jedziemy na Dolny Śląsk. Idziemy w Sudety, na Śnieżnik.

                       

Zanim jednak wyjdziemy na najwyższy szczyt w tej okolicy – Śnieżnik (1426 m n.p.m) – warto zacząć od przypomnienia podziału Sudetów. To zdecydowanie ułatwi orientację w terenie wszystkim tym, którzy tej części Polski nie odwiedzają zbyt często (lub wcale!). Pisząc o Sudetach w kontekście Śnieżki wspominałam o ich położeniu i pochodzeniu. Nie przedstawiłam jednak najprostszego podziału tych gór. Ale nic straconego, nadrobimy.

W dużym skrócie, Sudety dzielimy na:

  • Sudety Zachodnie (z najwyższym szczytem Śnieżką w Karkonoszach),
  • Sudety Środkowe (najwyższy szczyt to Wielka Desztna, a po polskiej stronie Orlica – obydwa wierzchołki w Górach Orlickich),
  • Sudety Wschodnie (najwyższym szczytem jest Pradziad w Jesionikach, a po polskiej stronie Śnieżnik w Masywie Śnieżnika).

No dobrze, to teraz zróbmy przybliżenie na mapę i skupmy się na moment na samym Masywie Śnieżnika. Nietrudno zauważyć, że jest dość wyraźnie odgraniczony od pozostałych form górzystych. Od Gór Bystrzyckich (a tym samym od całych Sudetów Środkowych) oddziela go rów Górnej Nysy i Przełęcz Międzyleska. Od północy granicą jest Przełęcz Puchaczówka oraz doliny Białej Wody i Siennej Wody. Na wschodzie góry Bialskie.

Najwyższymi szczytami masywu są:

  • Śnieżnik – 1425 m n.p.m.,
  • Mały Śnieżnik – 1337 m n.p.m.,
  • Goworek – 1320 m n.p.m.,
  • Średniak – 1210 m n.p.m.,
  • Czarna Góra – 1204 m n.p.m.,
  • Puchacz – 1175 m n.p.m.,
  • Stroma – 1175 m n.p.m.,
  • Trójmorski Wierch – 1143 m n.p.m.,
  • Smrekowiec – 1123 m n.p.m.

Wypad w Sudety Wschodnie nie musi się przecież kończyć na wyjściu na Śnieżnik. Warto również wybrać się na któryś z powyższych szczytów.

Korona Gór Polski: Śnieżnik - zachód słońca

Zachód na Śnieżniku (fot. Dawid Kowalczyk)

Którędy na Śnieżnik

Masyw Śnieżnika opleciony jest gęstą siecią szlaków turystycznych, rowerowych i konnych. Większe miejscowości znajdujące się nieopodal to Międzygórze, Stronie Śląskie, Kletno, Sienna, Bolesławów. Opcji zdobycia Śnieżnika, zarówno od polskiej jak i od czeskiej strony, jest całkiem sporo.

Ciekawsze trasy od strony polskiej:

Z Przełęczy Puchaczówka
Przełęcz Puchaczówka – Czarna Góra – Hala pod Śnieżnikiem – Śnieżnik
Szlak: czerwony, zielony
Czas: 5 h

Ta trasa jest dobrą opcją na całodniową wędrówkę dla rodzin z dziećmi – ci, którzy chcą oszczędzić sobie stromego podejścia pod Czarną Górę, wyjechać mogą na nią koleją linową i stamtąd już kontynuować spacer na Żmijowiec, a potem do Hali pod Śnieżnikiem. Następnie zielonym szlakiem bez większego problemu dotrzeć można na szczyt. Najbardziej męczące fragmenty trasy są na jej początku i na końcu. Zmotoryzowanych ucieszy pewnie fakt, że na przełęczy będą mogli bezpiecznie zostawić samochód.

Ze Stronia Śląskiego
Stronie Śląskie – Hala pod Śnieżnikiem – Śnieżnik
Szlak: żółty, zielony
Czas: ok. 4 h

To jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków ze Stronia Śląskiego. Droga startuje na przystanku PKS przy ul. Kościuszki, następnie obok Urzędu Miejskiego szlak skręca w ulicę Sportową. Naprzeciwko kościoła szlak skręca na zbocze Krzyżnika, aby dalej przez Janowiec, dojść do Kletna i drogą asfaltową do Jaskini Niedźwiedziej. Potem tzw. Gęsią Gardzielą trasa biegnie do skrzyżowania ze znakami czerwonymi z Czarnej Góry, a stamtąd kamienistą drogą na Halę pod Śnieżnikiem – do schroniska PTTK. Ze schroniska zielonym szlakiem dojść można na szczyt masywu.

Z Kamienicy
Szlak: zielony
Czas: 5 h

Z Kamienicy na Śnieżnik poprowadzony jest zielony szlak. Prawie cały czas biegnie przy granicy kraju i jest jedynym szlakiem, którym dojść na szczyt bez zmieniania po drodze oznaczeń.

Szlaki na Śnieżnik - Widok z Masywu Śnieżnika

Widok z Masywu Śnieżnika (fot. Dawid Kowalczyk)

Na szczycie Śnieżnika w przeszłości były schronisko i wieża widokowa. Teraz niestety panoramy oglądać można wyłącznie z poziomu gruntu. A szkoda, bo to dobre miejsce, z  którego podziwiać można Kotlinę Kłodzką i otaczające ją pasma górskie, dużą część czeskich Sudetów z kopułą Pradziada, a przy dobrej widoczności także Karkonosze ze Śnieżką i duże połacie Niziny Śląskiej.

Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem

Historia schroniska na Śnieżniku (a właściwie na Hali pod Śnieżnikiem) sięga roku 1871, kiedy to dzięki fundacji księżnej Marianny Orańskiej wybudowano obok istniejących już zabudowań pasterskich schronisko górskie. Charakterystyczny szwajcarsko-alpejski styl miał przyciągać turystów, którzy coraz częściej większymi grupami wybierali się w góry. Od tamtego czasu rola schroniska nie zmieniła się szczególnie. Miejsce to nadal jest ważnym centrum turystycznym. Tuż przy budynku mieści się węzeł szlaków górskich. Schronisko jest też doskonałą bazą do uprawiania turystyki rowerowej i narciarskiej. Zejście ze szczytu Śnieżnika do schroniska zajmuje ok. 30 minut.  

Zachód słońca na Hali pod Śnieżnikiem

Zachód słońca na Hali pod Śnieżnikiem (fot. Dawid Kowalczyk)

Ścieżka w obłokach

A co powiecie na spacer w chmurach? Będąc w okolicach Śnieżnika możemy zafundować sobie taką atrakcję. W 2015 roku sąsiedzi zza południowej granicy zbudowali drewniano-stalową konstrukcję, która zaskakuje formą i skalą. Znajdującą się na wysokości 1116 m n.p.m. „Ścieżkę w Obłokach” – bo taką nadano jej nazwę – znajdziecie tuż przy górskiej chacie Slaměnka, niedaleko górnej stacji kolejki linowej Snežník. Konstrukcja, z której roztaczają się rozległe widoki na cały masyw Śnieżnika i okolice, to prawdziwy labirynt ścieżek, kładek i tuneli, które gwarantują niezwykłe doznania.

Choć nie ma tu windy, to dostępne są one dla każdego turysty. Niewielki stopień nachylenia ścieżki oraz jej odpowiednie zabezpieczenie sprawiają, że można tu spacerować nawet z wózkiem – choć znajdują się tu również fragmenty dla bardziej aktywnych turystów. Cała trasa ma 710 m, podczas których pokonujemy 38 metrów przewyższenia. Do konstrukcji wieży użyto 380 ton stali, 300 m² drewna modrzewiowego i  250 m² heblowanych graniastosłupów. Modrzew pozyskano z austriackich Alp, z wysokości około 1000 m n.p.m.

Do Ścieżki w Obłokach można dojść bezpośrednio ze schroniska na Śnieżniku, trasę można zaplanować w postaci pętli.

Schronisko pod Śnieżnikiem

Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem to węzeł szlaków turystycznych (fot. Michał Bieniek/snieznik.com)

Proponowany przebieg szlaku:
Ze Śnieżnika schodzimy szlakiem czerwonym, do skrzyżowania szlaków Sadzonki. Tutaj wybieramy opcję żółtą i kierujemy się do Dolnej Morawy. Po dojściu pod wieżę, możemy wjechać wyciągiem lub podejść ścieżką.

Wrócić do schroniska można szlakiem niebieskim. Kierujemy się do Pod Babuší, potem chwilę szlakiem zielonym do Chaty Babuše, by z powrotem wejść na szlak niebieski. Kierujemy się nim aż do Przełęczy Stříbrnická, by po chwili – już szlakiem czerwonym – dojść do Sadzonek, a potem na Śnieżnik. Taki wariant trasy to około 24 km i co najmniej 6,5 -7 godzin wędrówki (bez czasu potrzebnego na spacer w obłokach).

Siłą własnych mięśni

Skoro wymogiem zbierania szczytów Korony Gór Polski jest robienie tego siłą wyłącznie własnych mięśni, to może najwyższa pora żeby zastanowić się, czy nie warto czasem zorganizować wypadu na Śnieżnik w trochę inny sposób. A co powiecie na zamianę butów trekkingowych na narty lub rowerowe kółka?

Masyw Śnieżnika to dobre tereny do uprawiania sportów zimowych i letnich. W rejonie cały czas powstają nowe inwestycje, a nieco starsze ośrodki są unowocześniane.

Dobra wiadomość dla miłośników narciarstwa – od  od niedawna zaczął działać Ski Region Śnieżnik. Na jednym karnecie można jeździć w trzech ośrodkach narciarskich: Czarnej Górze, Lądku Zdroju i Kamienicy.

Ważniejsze miejsca w okolicy Masywu Śnieżnika, w których można poszusować:

  • Kamienica;
  • Lądek Zdrój;
  • Dolni Morava (Czechy);
  • Nowa Morava;
  • Bielice;
  • Międzygórze;
  • Nowy Gierałtów;
  • Mała Gubałówka.
Czarna Góra - idealne miejsce do szusowania na nartach

Sudety to idealne miejsce do szusowania na nartach. Na zdjęciu wyciąg narciarski na Czarną Górę (fot. Kamil Krytak/międzygórze.com.pl)

Biegówki

Są pewnie i tacy, który wolą trochę inny rodzaj emocji i szybkie narty zjazdowe zamieniają na biegówki. Dobra wiadomość! Od sezonu 2013/2014 w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich wytyczono ponad 80 km tras narciarstwa biegowego. Po polskiej stronie przygotowanych zostało aż 68 km oznakowanych szlaków, z punktami startowymi w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i w Siennej (Czarna Góra).

W projekt włączyło się również Międzygórze, z którego wytyczono szlak Międzygórze – Czarna Góra – schronisko pod Śnieżnikiem – Międzygórze (pętla o długości 22 km) oraz krótki, czterokilometrowy szlak wokół Polany Jawornickiej.

O skiturach na Śnieżniku przeczytasz w artykule Pawła Gibka.

Szlaki w Masywie Śnieżnika zimą

Masyw Śnieżnika zimą (fot. Dawid Kowalczyk)

Szybkie zjazdy – rowerem po Śnieżniku

Masyw Śnieżnika to wciąż jeszcze nieodkryty raj dla fanów dwóch kółek. Gęsta sieć dróg leśnych, bardzo dobrze oznaczone trasy i przede wszystkim mocno zróżnicowane tereny są atutami tamtejszych okolic. Z roku na rok, na ważne ogólnopolskie wyścigi MTB, w rejon Śnieżnika przyjeżdża coraz więcej osób. A miejsc do treningów nie brakuje. Oprócz naturalnych tras są również specjalnie przygotowane  trasy downhillowe z Czarnej Góry.

Zainteresowanym rowerowymi wypadami po sudeckich ścieżkach polecam Śnieżnik Challenge. Wyścig na pewno zainteresuje zarówno zawodowców, jak  i amatorów MTB. Trasa przebiega po dwóch stronach granicy, a do udziału zaproszeni są zawodnicy z Czech i Polski.  Wyścig ma dwa warianty: trasę 25 km z przewyższeniem ponad 800 m (idealna dla początkujących) i 50 km z 1500 m przewyższeń (trudne podjazdy, strumienie, wąskie zjazdy). Organizatorzy zapewniają też, że droga wyścigu została poprowadzona przez najbardziej dzikie i nieodkryte miejsca regionu.

Wczytuję galerię

Od pasterzy do hotelowych menagerów

No dobra, żeby tradycji stało się zadość, kolejny ze smaczków z historii turystyki. Dzisiaj trochę o tym, jak to się stało, że w Sudetach w ogóle pojawiły się schroniska górskie (które przez niektórych uważane są za najpiękniejsze w Polsce).

Podobno już w 2. połowie XVI wieku Krzysztof Schilling wędrował ze swoimi uczniami jednego z jeleniogórskich gimnazjów na położoną w Karkonoszach Śnieżkę. I prawdopodobnie już wtedy istniały tam szałasy pasterskie, które dawały turystom (choć może lepiej byłoby nazwać ich wędrowcami) prowizoryczne schronienie. W 1681 roku na Śnieżce powstała kaplica. Początkowo przyciągała do siebie (a co za tym idzie – w góry) pielgrzymów, potem zwykłych turystów. Nie było w tym nic zaskakującego, że zmierzający po sudeckich ścieżkach wędrowcy chcieli się gdzieś zatrzymać, odpocząć. Schronienia udzielały im wówczas tzw. budy, czyli właśnie pasterskie szopy. W XIX wieku zaczęto zastępować je schroniskami. Pomysł okazał się trafiony i z czasem podobne miejsca pojawiały się w kolejnych pasmach Sudetów.

Początkowo do schronisk prowadzili przewodnicy. Rekrutowali się z miejscowej ludności, a ich zadania ograniczały się do wskazywania drogi, noszenia bagaży i… turystów. Praca ta wcale nie była ujmą na honorze, przeciwnie – w roku 1817 powołano w Jeleniej Górze pierwszą europejską organizację przewodników.

Po I wojnie światowej w Sudetach pojawiło się sporo nowych schronisk i pensjonatów. Niestety czasy ich świetności nie trwały długo. Po 1945 roku schroniska regularnie plądrowano i palono.

Zmiany zaczęły się od roku 1969 – najpierw ruszyła budowa hotelu górskiego na Śnieżce, potem powstawały bacówki pod Okrajem, Trójgarbem, w Karpaczu. Ostatnie lata to rozkwit lokalnych pensjonatów i sudeckich gospodarstw agroturystycznych.

Widoki z Masywu Śnieżnika - panorama Sudet

Sudeckie panoramy (fot. Dawid Kowalczyk)

Trasy turystyczne w Masywie Śnieżnika

Masyw Śnieżnika to także bogata oferta innych, równie ciekawych tras. Okolica ma się czym pochwalić. Spójrzcie na inne opcje wędrówek:

Szlaki z Międzygórza

  • Szlak niebieski na Przełęcz Puchaczówka;
  • Szlak niebieski na Przełęcz Śnieżnicką ;
  • Szlak czerwony do Ogrodu Bajek i na Marię Śnieżną;
  • Szlak żółty do Ogrodu Bajek i na Marię Śnieżną;
  • Szlak zielony na Marię Śnieżną;
  • Szlak zielony na Przełęcz Śnieżnicką;
  • Szlak zielony na Czarną Górę;
  • Szlak czerwony na Śnieżnik.

Szlaki z Gierałtowa

  • Szlak czerwony na Przełęcz Gierałtowską;
  • Szlak czerwony na Przełęcz Suchą;
  • Szlak niebieski na Przełęcz Dział;

Szlaki z Kletna

  • Szlak żółty na Śnieżnik.

Szlaki z Kamienicy

  • Szlak niebieski przełęcz Staromorawską  
  • Szlak niebieski na Śnieżnik
  • Szlak żółty na przełęcz Głęboka Jama

Szlaki z Bolesławowa

  • Szlak żółty na przełęcz Płoszczyca
  • Szlak żółty na przełęcz Staromorawską

Szlaki z Nowej Morawy

  • Szlak niebieski na przełęcz Staromorawską
  • Szlak niebieski na przełęcz Suchą

Szlaki ze Stronia Śląskiego

  • Szlak zielony na przełęcz pod Chłopkiem

[A może najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego? Zapraszamy do artykułu o Mogielicy!]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.