10.01.2023

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Do niedawna kije były kojarzone głównie z narciarstwem oraz nordic walking, jednak z biegiem czasu zyskały popularność także w górach. Obecnie stały się częstym towarzyszem dłuższych wycieczek i wymagających podejść.

                       

Chodzisz dużo po górach, zdarza Ci się wędrować z ciężkim plecakiem, także zimą? Jeśli choć jedno z tych stwierdzeń pasuje do Ciebie to znak, że czas zastanowić się jakie kije trekkingowe wybrać? W ofercie sklepów outdoorowych można znaleźć różne modele, które z pozoru wydają się do siebie bardzo podobne. Jak podjąć właściwą decyzję, co do zakupu, co wziąć pod uwagę?

Jakie kije trekkingowe wybrać

Jakie kije trekkingowe wybrać? W ofercie sklepów outdoorowych można znaleźć różne modele. (fot. 8academy.pl)

Trekking, czy nordic walking?

Na początek warto zadać sobie pytanie, gdzie będę z kijami chodzić? Czy potrzebne są one na górskie wycieczki czy raczej do spacerów po mieście. Tutaj następuje rozgraniczenie między kijami trekkingowymi i nordic walking. Podstawowe różnice to rączka oraz występująca w miejskich modelach połączona z nią rękawica. Inne są także końcówki, przy szybszym spacerowaniu po równej parkowej nawierzchni lepiej sprawdzą się gumowe nakładki. W tym artykule skupimy się na pierwszej grupie czyli kijach trekkingowych, stworzonych na górskie podejścia.

Jaki model wybrać?

Kije trekkingowe to kategoria bardzo obszerna, a przy tym wewnętrznie zróżnicowana. Zastanawiając się jaki model będzie odpowiedni, warto rozważyć ilość segmentów oraz system blokowania. Ważny będzie także materiał z jakiego są wykonane kije oraz to jakie mają końcówki i rączkę. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w podjęciu optymalnej decyzji.

Kije trekkingowe w góry

Warto wybrać odpowiednią dla siebie konstrukcję kijów. (fot. Black Diamond)

Konstrukcja kija trekkingowego

Wśród kijów trekkingowych można wymienić modele o różnej ilości segmentów. Konstrukcja będzie wpływała na wytrzymałość całości oraz rozmiar kijów po spakowaniu. Często zdarza się, że dotarcie pod wybrany szlak wymaga troczenia kijów trekkingowych do plecaka. Wtedy szczególnego znaczenia nabiera ich waga jak i wymiary po złożeniu. Wśród osób poruszających się na skiturach częstym wyborem są kije jednoelementowe. A jak jest w przypadku górskich wycieczek? Jakie kije trekkingowe wybrać?

Kije 2-segmentowe

To jedna z najprostszych konstrukcji, która przekłada się na stabilność. Jednak dwa elementy to przede wszystkim większy rozmiar kijów po złożeniu. Ich mocowanie do plecaka jest nieco bardziej skomplikowane. Są to modele sukcesywnie zastępowane przez trójelementowe propozycje. Wśród dostępnych na rynku można wymienić m.in. Fizan Aria czy dziecięce kije Black Diamond First Strike.

Kije 3-segmentowe

Zdecydowanie najbardziej popularne na górskich szlakach. Kije trekkingowe 3-segmentowe pozwalają na osiągnięcie niewielkiego rozmiaru po spakowaniu. Można łatwo przytroczyć je do plecaka, kiedy nie będą już potrzebne. Warto wymienić tutaj modele Robens Keswick T6 oraz Black Diamond Distance Z o konstrukcji sondy.

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Kije 3-segmentowe są najbardziej popularne na szlakach. (fot. 8academy.pl)

Kije 4-segmentowe

To propozycja dla osób, które wygodny transport kijów stawiają na pierwszym miejscu. Więcej elementów przekłada się na mniejszy rozmiar kijów po złożeniu i znacznie łatwiejszy transport. Spośród tego typu modeli za przykład mogą posłużyć kije Fizan Compact 4.

Z jakiego materiału wybrać nowe kijki trekkingowe?

Kijki trekkingowe najczęściej produkowane są z włókna węglowego (karbonu) lub z aluminium. Pierwszy z materiałów charakteryzuje się wysoką twardością i sztywnością przy zachowaniu niezwykle niskiej wagi. Z tego względu może okazać się mniej odporny na pęknięcia. Wśród kijów karbonowych można wymienić modele stworzone dla osób, które cenią sobie każdy gram sprzętu. Kiedy liczy się lekkość warto zastanowić się nad kijami Black Diamond Alpine Carbon Z lub model Distance Z-Pole Carbon. Drugi z materiałów łatwiej się odkształca, lecz trudniej go całkowicie złamać. Znane są różne rodzaje aluminium, a ich wytrzymałość zależy od stosowanych domieszek i sposobu hartowania. Jeśli stawiasz na aluminiową konstrukcję dobrym wyborem mogą być kije Komperdell Highlander Cork czy Gabel Cilaos Lite. To wyższa wytrzymałość oraz szansa, że kije posłużą nieco dłużej.

Jakie kije trekkingowe w Tatry?

Kijki trekkingowe muszą sprawdzić się na zróżnicowanym podłożu. (fot. Black Diamond)

Jakie końcówki?

To niewielki element, od którego wiele zależy. Ma on bezpośredni kontakt z podłożem. Ten sprzęt musi być gotowy na najtrudniejsze warunki. Jakie kije trekkingowe wybrać? Warto postawić na kije wyposażone w widiowe końcówki, cechujące się odpowiednią odpornością na uszkodzenia. Widia to nic innego jak węglik spiekany, dobrze znany użytkownikom wiertarek. W bardziej budżetowych kijach często występują końcówki stalowe, jednak są one bardziej podatne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Stalowe końcówki posiadają np. kije Fizan Explorer.

Wymienne końcówki

Każdy, kto swojej pasji zamierza poświęcić się na poważnie, powinien zastanowić się nad zakupem modelu z wymiennymi końcówkami. Będzie on nieco droższy, ale w dłuższej perspektywie pozwoli na oszczędność. Z wymiennych elementów słynie marka Black Diamond, można dokupić zarówno końcówki do kijów trekkingowych jak i poszczególne segmenty czy pętle nadgarstkowe. W ten sposób, gdy przez lata jeden z nich zawiedzie, nie będzie konieczna wymiana całego kija.

Kije trekkingowe wymienne elementy

Wymienne końcówki to przydatne rozwiązanie w górach. (fot. 8academy.pl)

Jakie kije trekkingowe? Systemy blokowania

To najważniejszy element kijów trekkingowych, ponieważ jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywany. Kije rozkładane są przed wyruszeniem na szlak, ale też w trakcie wycieczki, gdy trzeba dostosować je do nachylenia terenu. Na koniec są składane do bezpiecznego transportu, kiedy przychodzi pora, by przytroczyć je do plecaka. Wybierając właściwy system blokowania warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom.

Wewnętrzny system blokowania

Rozwiązanie, które na długi czas zdominowało górskie szlaki. Poprzez skręcanie dwóch sąsiednich segmentów, uruchamiana jest blokada, która ustawia kije w odpowiedniej pozycji. Wśród modeli wyposażonych w ten system można wymienić kije Salewa Puez Aluminium czy Gabel Mont Blanc Lite.  W praktyce rozkładanie kijów z wewnętrznym systemem bywa problematyczne w niskich temperaturach. Tego typu systemy są polecane dla osób, które planują wycieczki głównie latem. Po dłuższym użytkowaniu zdarza się, że wewnętrzny system traci na skuteczności. Błoto po wyschnięciu może negatywnie wpływać na taką konstrukcję. Cechuje się przede wszystkim rozsądną relacją jakości do ceny.

Jak wybrać kije trekkingowe?

Wewnętrzny system blokowania w kijach Robens. (fot. 8academy.pl)

Zewnętrzny system blokowania

Modele, w których segmenty blokowane są za pomocą zewnętrznego systemu charakteryzują się dużą niezawodnością oraz łatwością obsługi. Ma to szczególne znaczenie w zimowych warunkach, kiedy wszelkie operacje wykonywane są w rękawiczkach. Co więcej, ten system uznawany jest za bardziej odporny na niskie temperatury oraz inne czynniki zewnętrzne. Kije Fjord Nansen Backcountry są wyposażone w system o nazwie Click System II. Znany i sprawdzony jest także opracowany przez Black Diamond, FlickLock® PRO występujący m.in. w modelu Trail Pro. Regulacja długości jest możliwa nawet jedną ręką, w niezwykle szybki i precyzyjny sposób. Wersja PRO materiałowo oparta jest na zatrzaskach wykonanych ze stopów lekkich.

FlickLock® PRO

Zewnętrzna blokada opracowana przez Black Diamond. (fot. 8academy.pl)

Konstrukcja sondy

System pozwalający na redukcję wagi kijków trekkingowych i umożliwiający sprawne ich rozkładanie. Dźwignia znajdująca się w górnej części, połączona jest ze specjalną linką która ma zespolić ze sobą poszczególne elementy. Wszystko dzieje się ekspresowo, dzięki czemu rozwiązanie to bardzo chętnie wybierają osoby uprawiające trail running. Trwałość takiego sprzętu zależy w dużej mierze od wytrzymałości linki oraz sposobu użytkowania kijów. Na przykładzie kolekcji Black Diamond przedstawiciele tej kategorii posiadają Z-Pole w nazwie. Wymienić warto tutaj model Alpine Carbon Z czy Black Diamond Distance Z-Pole.

Konstrukcja Z-Pole

Konstrukcja sondy to gwarancja ich szybkiego rozkładania. (fot. 8academy.pl)

Konstrukcja hybrydowa

By dopełnić zestawienia możliwych systemów blokowania, można wymienić jeszcze konstrukcję hybrydową. W praktyce oznacza to występowanie dwóch technologii w jednym modelu, zewnętrznego i wewnętrznego systemu blokowania. Takie rozwiązanie można znaleźć m.in. w Black Diamond Distance Carbon FLZ. Skrót FLZ odpowiada za systemy blokowania. FL to skrót od popularnego FlickLock®, a Z to konstrukcja Z-Pole. Jakie kije trekkingowe wybrać? Konstrukcja hybrydowa to udany kompromis między wytrzymałością a szybkością rozkładania kijów.

Jakie kijki trekkingowe wybrać? Jaka rączka?

Jeśli planujemy pokonywanie dłuższych tras, powinniśmy z uwagą przyjrzeć się rączce. Duże znaczenie ma to, z jakiego materiału została ona wykonana. Jest to również kwestia indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Ciekawym rozwiązaniem są rączki przedłużane, dzięki którym uchwyt można dostosować do pochylonego pod różnym kątem terenu. Topowe marki dodatkowo stosują w swoich wyrobach rożnego rodzaju rozwiązania antypoślizgowe oraz żebrowanie dla większej wygody. Do najbardziej popularnych materiałów należą guma, korek oraz pianka.

Kije trekkingowe z dłuższym uchwytem

Przedłużana rączka w kijach Robens. (fot. 8academy.pl)

Rączka gumowa

Trudno jednoznacznie ocenić tę kategorię. Poziom satysfakcji z zakupu zależny będzie od tego, jaka mieszanka została użyta do produkcji. Zwykle wyznacznikiem jakości jest cena. Na pewno jest znacznie przyjemniejsza w dotyku od tworzywa, charakteryzuje się także dobrą przyczepnością zarówno w styczności ze skórą, jak i z materiałem rękawic.

Rączka piankowa

Dzięki wykorzystaniu tego materiału, producentom udało się uzyskać niższą wagę całości. Pianka jest przyjemna w dotyku, powinna również dobrze pochłaniać wilgoć. Jej dobre parametry izolacyjne sprawiają, że dobrze spełni ona swoje zadanie zimą. To rozwiązanie, po które często sięgają turyści. Miękka piankowa rączka wpływa dodatnio na komfort użytkowania nawet w trakcie dłuższego trekkingu. Piankową rączkę można znaleźć m.in. w kijach Black Diamond Distance FLZ  czy Robens Ambleside.

Wczytuję galerię

Jakie kije trekkingowe? Z korkową rączką

Korek jest materiałem przyjemnym w dotyku i dobrze radzi sobie z pochłanianiem wilgoci. Ma podobne atuty, co pianka i chyba tak samo liczną grupę zwolenników. To rozwiązanie bazujące na naturalnym surowcu. Zostało wykorzystane do produkcji kijów Fizan Adventure Cork.

Amortyzacja w kijach trekkingowych

Wygodny i pewny uchwyt to podstawa. Jednak sprzedawcy oferują czasami coś dodatkowego. Do tej kategorii z pewnością zaliczają się wszelkie systemy amortyzacji. Z założenia mają one odciążyć stawy, a przez to podnieść komfort użytkowania kijów trekkingowych. Podejmując decyzję jakie kije trekkingowe będą najbardziej odpowiednie należy zastanowić się także nad tą kwestią. Amortyzacja niesie ze sobą wiele zalet, ale łączy się z wyższym kosztem kijów oraz ich większą wagą. Kije Black Diamond zostały wyposażone w system Control Shock, który ma za zadanie pochłanianie wstrząsów powstałych w kontakcie z nierównym podłożem jak w modelu Black Diamond Trail Pro Shock. Kije Masters Scout Antishock także posiadają tego typu rozwiązanie, dla zwiększenia komfortu marszu.

Jakie kije trekkingowe?

Amortyzacja Control Shock w kijach Black Diamond. (fot. 8academy.pl)

To w końcu jakie kije trekkingowe wybrać?

Możliwości jest wiele. Zanim jednak odpowiemy sobie na to pytanie musimy ustalić nasze rzeczywiste potrzeby oraz określić kwotę, jaką chcemy na taki sprzęt wydać. Jeśli dopiero zaczyna się nasza przygoda z trekkingiem można skierować się w stronę skręcanych, bardziej budżetowych modeli. Dla osób, które planują wycieczki w zróżnicowanych temperaturach lepszym wyborem okażą się zewnętrzne systemy blokowania. Biegacze będą prawdopodobnie zainteresowani konstrukcją typu sonda. Turyści, którzy niemal każdy wolny weekend spędzają w górach mogą zastanowić się nad modelami z wymiennymi elementami. Kwestia wyboru rączki jest indywidualna i podyktowana wygodą oraz przyzwyczajeniem. Natomiast amortyzator powinni rozważyć użytkownicy, dla których waga sprzętu ustępuje komfortowi.

Pewny krok z kijami trekkingowymi

Decydując się na wycieczkę warto zabrać ze sobą kije trekkingowe. (fot. Robens)

Kije trekkingowe to bardzo często nierozłączny towarzysz naszych górskich wycieczek, warto więc wybrać dobrze i cieszyć się sprzętem dostosowanym do potrzeb oraz oczekiwań. Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji, przygotowaliśmy mały bonus – wideoporadnik, który pomoże uporządkować wiedzę na temat takiego sprzętu. Przez meandry outdoorowych technologii przeprowadzi Was Adam ze sklepu 8a.pl.

Jakie kije trekkingowe wybrać? Zachęcamy do obejrzenia filmu!

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.