31.07.2019

Co spakować do plecaka turystycznego na różne wypady w góry

Jaki plecak wybrać na szlak? I jak go spakować, aby bagaż komfortowo leżał na plecach, a przy tym niezbędne elementy ekwipunku były zawsze pod ręką? Co wybrać na jednodniową wycieczkę, a co na długą wędrówkę górską? Podpowiadam kilka sprawdzonych patentów, które przetestowałem podczas swoich wędrówek.

                       

Co spakować do plecaka turystycznego na górską wycieczkę? Znajdź kawałek wolnej przestrzeni i ułóż tam cały potrzebny sprzęt oraz ubrania. Mając te wszystkie rzeczy przed oczami, dokonaj wyboru: pogrupuj i odłóż to, co jednak może być zbędne. Moja filozofia, dotycząca tego co spakować do plecaka turystycznego, zamyka się w zdaniu: “należy brać mniej, ale rzeczy trwalsze i bardziej uniwersalne.”

Porada: zrób listę i skompletuj wyposażenie według niej. Dzięki temu niczego nie zapomnisz! Choć sam chodzę po górach od lat, mam własną listę sprzętu i niemal zawsze przygotowuję wyposażenie według niej.

Co spakować do plecaka turystycznego – wprowadzenie

Podczas rozważań co spakować do plecaka turystycznego, warto wziąć pod uwagę kolejność pakowania. Lekkie rzeczy powinny trafić na dół i przód plecaka. Mogą to być na przykład ubrania. Najcięższymi elementami Twojego ekwipunku będą: jedzenie i woda, a na trasach wielodniowych także: namiot i gaz. Spakuj je blisko pleców, w górnej części. To przesunie środek ciężkości bliżej Ciebie i zmniejszy wysiłek potrzebny do przeniesienia bagażu. Po prostu będziesz się mniej pochylać. Plecak winien być też zrównoważony – nie może przechylać się na którąś ze stron. Zadbaj, by był w równowadze i nie obciążał jednego ramienia bardziej, niż drugiego.

Na dłuższych wypadach śpiwora używasz tylko podczas biwaków. Umieść go w dolnej części plecaka. To, co nie ma prawa przemoknąć – ubrania, śpiwór, mapy – pakuj w worki wodoszczelneZwróć uwagę na matę do spania. Klasyczne karimaty są zbyt duże, by schować je do środka, co wiąże się z troczeniem ich na zewnątrz. Mata samopompująca zajmie dużo mniej miejsca w plecaku, a na maksymalną redukcję wagi i rozmiaru pozwoli materac dmuchany (np. Robens Primacore).

Jaka pojemność plecaka?

Rozmiar bagażu zależy od kilku czynników. Zastanawiasz się, co spakować do plecaka turystycznego? Najpierw przemyśl cel swojej wycieczki. Po pierwsze: jedzenie – zabierasz cały zapas ze sobą czy uzupełniasz w drodze? Nocujesz w namiocie czy schroniskach? Jeśli to drugie – odpada kłopot z niesieniem dodatkowego ekwipunku, pod dach możesz też zabrać lżejszy śpiwór i zostawić w domu matę. I tak dalej. Nawet na najdłuższych wyprawach stosuję zasadę, że bagaż nie może ważyć więcej niż 1/4 mojej wagi. Co prawda duży plecak z wygodnym systemem nośnym pozwoli dorosłemu turyście nosić nawet 20 kilogramów, ale umówmy się – do przyjemności to nie należy. 25 kg to dla mnie waga graniczna, podczas jakiegokolwiek marszu. Aby przenieść taki bagaż w trakcie długiej wyprawy, potrzebujesz dużego plecaka wyprawowego o pojemności 70-90 litrów.

Wczytuję galerię

Gdy wybieram się na weekend lub kilka dni, ograniczam wagę bagażu do około 10-12 kg. 50-litrowy plecak jest wtedy idealnym kompanem. Na krótkie, jednodniowe wypady – przejście krótkiego szlaku lub wejście na pobliski szczyt i powrót tego samego wieczoru do schroniska – minimalizuję mój bagaż do 5-7 kg i pakuję w plecak o pojemności 25-35 litrów.

Oprócz pojemności plecaka, zwróć uwagę na rozmiar systemu nośnego. Wielu producentów oferuje modele dopasowane do wzrostu: niższe osoby najczęściej decydują się na S/M, a wyższe na M/L. Część modeli posiada możliwość regulacji systemu nośnego, dzięki czemu można go dopasować do sylwetki i indywidualnych preferencji. Przed zakupem warto przymierzyć plecak pod obciążeniem, by wiedzieć jak będzie pracował na dłuższej trasie.

Koniec teorii, pora na praktykę. A więc co spakować do plecaka turystycznego?

Co spakować do plecaka turystycznego – jednodniowy wypad w Beskidy

Ciepłe ubrania na wieczór i kurtka na wypadek nieprzewidzianego deszczu, mapa i kompas, apteczka, czołówka. Do tego: przekąski i woda, niezbędne drobiazgi. Dokumenty schowane w portfelu. Babia Góra czy Śnieżnik – taki lekki zestaw wystarczy, by wyjść na niezbyt trudny, kilkugodzinny szlak. Można założyć lekką koszulkę z cienkiej wełny merino, która chłodzi w słońcu. Gdy pogoda się zmieni, co w górach zawsze jest możliwe, zapasowa bluza i kurtka “zdeponowane” w plecaku ochronią Cię przed lekkim deszczem i niższą temperaturą.

Co spakować do plecaka turystycznego na jednodniową wycieczkę?

Na jednodniową wycieczkę spakuj się “na lekko”, ale nie zapomnij o kilku podstawowych rzeczach. (fot. 8academy)

Co spakować do plecaka turystycznego na jednodniową wycieczkę w Beskidy? Oto przykładowy zestaw:

Co spakować do plecaka turystycznego – szlak wysokogórski, via ferrata

Planujesz wejście na trudny szlak lub alpejską via ferratę? Tu przygotowania muszą być bardziej staranne, a wyposażenie całkowicie sprawdzone. Szczególnie dotyczy to sprzętu, który w eksponowanym terenie decyduje o Twoim życiu. Kask, uprząż czy lonża – choć lekkie – muszą być absolutnie niezawodne. Obuwie też wybierz lekkie, ale dostosowane do trudnego terenu, w jakim będziesz się poruszać. Najlepsze są buty podejściowe, które będziesz stawiać na małych stopniach skalnych. Dające jednocześnie swobodę ruchów i lekkość. Także ubrania nie mogą Cię zawieść, zwłaszcza, gdy chmury lub deszcz nieoczekiwanie nadejdą, a Ty będziesz nadal na grani.

Co spakować do plecaka turystycznego na via ferratę? W trudnym terenie zdjęcie plecaka może być trudne, dlatego zamiast klasycznej butelki na wodę weź ze sobą bukłak, z którego łatwo napijesz się, nawet mając zajęte ręce. Kieszonki w pasie biodrowym będą dobrym miejscem na schowanie kilku batoników, którymi zaspokoisz głód podczas wspinaczki. Okulary przeciwsłoneczne mogą przydać się, gdy będziesz wysoko.

Co spakować do plecaka turystycznego na via ferratę?

Na via ferratę przyda się odpowiedni sprzęt oraz kilka typowych gadżetów takich jak czołówka i termos. (fot. 8academy)

Co spakować do plecaka turystycznego na via ferratę? Oto przykładowy zestaw:

Co spakować do plecaka turystycznego na weekend?

Gdy wyruszasz w góry na kilka dni, wymagania stają się większe. Szczególnie w przypadku nocowania pod chmurką. Wtedy konieczne okazuje się zabranie namiotu lub zadaszenia. Nie można zapomnieć także o śpiworze, wystarczająco ciepłym, by pozwolić na komfortowy sen nawet w chłodne noce. I wreszcie mata, bez której nie ma co mówić o wygodnym odpoczynku i śnie. Tu idealny będzie model lekki i wygodny (np. Therm-a-Rest Z-Lite, lubiany przez tysiące wędrowców górskich na całym świecie).

Aby ugotować wieczorny posiłek, potrzebujesz kuchenki turystycznej i menażki, a jeśli lubisz gotować także na szlaku – nawet większego zestawu naczyń do przyrządzenia bardziej skomplikowanych potraw. Na krótkiej wycieczce najlepiej sprawdzi się minimalistyczna maszynka gazowa (np. marki Robens) oraz mały kartusz z gazem propan/butan. W trakcie marszu zmieścisz je wewnątrz naczynia, oszczędzając miejsce w bagażu.

Twój plecak musi być odpowiednio większy, by pomieścić ten sprzęt wraz z dodatkowym jedzeniem. Jego pakowanie jeszcze bardziej staranne. Lekkie i ciężkie elementy rozmieść zgodnie ze wskazówkami, które zostały podane na początku artykułu.

Co spakować do plecaka turystycznego na na weekendową wycieczkę?

Na weekend pod namiotem przyda się sprzęt biwakowy. (fot. 8academy)

Co spakować do plecaka turystycznego na weekend pod namiotem? Oto przykładowy zestaw:

Co spakować do plecaka turystycznego na szlak długodystansowy?

Może to być alpejska Haute Route, łącząca francuskie Chamonix i szwajcarskie Zermatt, może być Główny Szlak Beskidzki lub każda długa wędrówka, która będzie dużym wyzwaniem dla Ciebie i Twojego wyposażenia. Co spakować do plecaka turystycznego na dłuższy trekking? Na odległym szlaku licz się z możliwością braku zaopatrzenia i sytuacjami, gdy zapas jedzenia i paliwa – nieraz przez wiele dni – trzeba będzie dźwigać ze sobą. Sprosta temu tylko duży plecak, wyposażony w dobry system nośny. Przed wyruszeniem na szlak przymierz go i sprawdź bardzo dokładnie. Zwłaszcza to, czy po obciążeniu go sprzętem spoczywa komfortowo na plecach i biodrach. Tego jak dopasować plecak, dowiesz się ze wcześniejszego artykułu, poświęconego wspomnianej tematyce.

Jaki plecak wybrać?

Z doświadczenia wiem, że sprzęt górski niszczy się szczególnie szybko w trakcie dwóch aktywności: wspinaczki w skale i lodzie oraz wędrówek długodystansowych. Przejście kilkuset (a nawet kilku tysięcy!) kilometrów jest testem dla każdego elementu wyposażenia. Twój plecak musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, a wszelkie szwy i mocowania powinny być bez zarzutu. Muszą przetrwać marsz, kładzenie na ziemi, kontakt ze skałą, gałęziami drzew, podróże na dachach autobusów i w bagażnikach furgonetek, upadki i otarcia… Oprócz wytrzymałości zwróć też uwagę na drobne udogodnienia, jakimi są kieszenie zewnętrzne. Wszystko to, co musi być na wierzchu, a wrzucone do głównej komory plecaka złośliwie ląduje na samym dnie, niech trafi właśnie do nich: woda, przekąska, krem od słońca, okulary, mapa, kompas.

Jakie buty i odzież na szlak długodystansowy?

Im dłuższy marsz, tym bardziej zmienne będą warunki terenowe. Jeśli spodziewasz się trudności technicznych, wybierz buty sztywniejsze i wyższe, niż te na krótką wycieczkę. Długi szlak oznacza zazwyczaj znaczne różnice wysokości. Aby uniknąć przeciążenia stawów, zabierz parę solidnych kijków trekkingowychNie warto, natomiast, brać ze sobą dużego zestawu ubrań. Nawet gdy szykujesz się do długiej wędrówki, ogranicz się do niedużego kompletu. Trzy zestawy bielizny i dwie bluzy wystarczą również na wielomiesięczną przygodę. W razie potrzeby wypierzesz je po drodze. Polecam Ci zabranie bielizny z wełny merino, która dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym dłużej zachowuje świeżość.

Co spakować do plecaka turystycznego na długi trekking? Co przyda się na biwaku?

W czym spać? Gdy warunki na to pozwalają, wystarczy tarp turystyczny. Jeśli wędrujesz wysoko, a aura jest nieprzewidywalna, lepiej zdać się na namiot. Mimo zamiłowania do spania pod plandeką, wciąż na trudne wędrówki (czyli takie, gdy spodziewam się złej pogody i silnego wiatru) zabieram swoją „jedynkę”. Godne polecenia i sprawdzone przez tysiące turystów są namioty firmy MSR – bardzo lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe i, mimo niskiej wagi, oferujące sporą wygodę. Podczas długiej wędrówki dobrze jest liczyć każdy gram, choć niekoniecznie trzeba wszystko odchudzać za cenę komfortu. Idealny będzie tu, zabierany w miejsce klasycznej maty, ultralekki dmuchany materac Robens Primacore, który przy niskiej wadze zapewnia znakomitą izolację i ma minimalne wymiary po spakowaniu.

Podczas długiej wędrówki nie obejdziesz się bez kilku drobiazgów, potrzebnych na szlaku: jasnej czołówki, bidonu na wodę czy niewielkiego noża.

Co spakować do plecaka na szlak długodystansowy?

Na szlak długodystansowy potrzebnych może okazać się więcej rzeczy. (fot. 8academy)

Co spakować do plecaka turystycznego na długi trekking? Oto przykładowy zestaw:

Gdy Twój plecak jest już spakowany, załóż go i dopasuj do kształtu pleców oraz wysokości ramion. Sprawdź czy leży wygodnie, czy nie przechyla się na żadną stronę. W razie potrzeby – zmodyfikuj ułożenie bagażu wewnątrz. Upewnij się, że najbardziej potrzebne przedmioty masz pod ręką i że nic nie pozostało niespakowane. Potem pozostaje już tylko ruszyć na szlak!

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.