Jesteś fanem gór? Szukasz porady na temat sprzętu?

Jesteś we właściwym miejscu!

Zapisz się na neswletter

Tylko artykuły z konkretną wiedzą.

Wanna get our awesome news?

We will send you emails only several times per week. Isn't that cool?

Subscribe!

Actually we will not spam you and keep your personal data secure

10.03.2017

Buty do biegania – jakie wybrać?

To chyba najprostsza i najtańsza z aktywności, jakie dotąd wymyślono. By zacząć trenować, potrzebne jest jedynie właściwe obuwie oraz odrobina... samozaparcia. Reszta to dodatki, bez których można się obejść. Nic więc dziwnego, że bieganie w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością.

Niektórzy twierdzą, że przygodę z biegami zacząć można niejako “z marszu”. Wystarczy zajrzeć głębiej do szafy, by znaleźć odpowiedni strój oraz jakieś sportowe buty. Tak po prostu, bez wizyty w sklepie i wydawania pieniędzy. Niestety, na dłuższą metę ten system się nie sprawdzi. Co prawda zwykła bawełniana koszulka, czy źle dopasowany dres będą jedynie źródłem dyskomfortu, ale już stare trampki mogą przyczynić się do poważnej kontuzji. Jeśli więc o swojej nowej pasji myślisz w kategoriach związku długofalowego, zacznij od “przebieżki” do sklepu, w którym znajdziesz odpowiednie buty do biegania.

Buty do biegania – jakie jest ich zadanie?

Buty wymyślone zostały po to, aby chronić stopy, narażone w trakcie przemieszczania się na urazy mechaniczne, działanie niskich temperatur, czy przemoczenie. Bieg jest jednak bardzo specyficzną formą ruchu, dlatego od sprzętu dedykowanego tej aktywności oczekiwać należy więcej. Obuwie biegowe powinno dodatkowo zapewnić odpowiedni poziom amortyzacji, która będzie odpowiedzią na większe przeciążenia, z jakimi podczas takiego wysiłku mają do czynienia stawy, mięśnie i kości.

Buty do biegania - jakie wybrać?

Jakie buty do biegania? To zależy od nawierzchni, na jakiej chcemy trenować. (fot. La Sportiva)

Jakie buty do biegania wybrać?

Buty do biegania, żeby spełniały pokładane w nich nadzieje, muszą być dobrze dopasowane. Jak podejść do ich zakupu? Mamy kilka sugestii, które pozwolą ci wybrać ten właściwy model.

Scharakteryzuj nawierzchnię

Pierwsza kwestia, którą należy rozstrzygnąć, dotyczy miejsca, w którym zamierzasz uprawiać ten sport. Jak dopasować rodzaj nawierzchni do typu buta? Oto mała podpowiedź.

Nawierzchnia asfaltowa
Jeśli areną twoich działań, będą parkowe alejki, czy mniej uczęszczane ulice, zapytaj o buty do biegania po nawierzchniach twardych. Sprzedawca powinien zaproponować ci sprzęt wyposażony w podeszwy z materiału o wysokiej wytrzymałości na ścieranie, a co za tym idzie słabszym tarciu i gorszej przyczepności. Obuwie takie posiada płaski bieżnik, powinno też zapewniać dobrą amortyzację. Mając na nogach buty o wymienionych właściwościach, nie tylko zaczniesz czerpać większą przyjemność z treningu w przestrzeni miejskiej, ale także zminimalizujesz ryzyko odniesienia kontuzji.

buty trailowe - jakie wybrać?

Agresywny bieżnik to znak rozpoznawczy butów trailowych do nawierzchni miękkich. Na zdjęciu buty La Sportiva Mutant (fot. 8a.pl)

Leśne ścieżki i drogi szutrowe
Gdy myślisz o trenowaniu za miastem i zamierzasz korzystać z nieskażonych asfaltem dróżek i ścieżek, zainwestuj w dobre buty trailowe z przeznaczeniem do nawierzchni miękkich. Przedstawicieli tej grupy poznasz już na pierwszy rzut oka po „agresywnym”, pełnym wysokich wypustek, bieżniku. Takim, który na mniej spójnym podłożu zapewni odpowiednią przyczepność, ale też nie boi się trudniejszych warunków, gdy na trasie zalega błoto lub świeży śnieg (doskonałym przykładem jest model La Sportiva Mutant). Podeszwy takich butów wykonuje się miękkiej gumy, co gwarantuje wysoki komfort podczas biegów w terenie, ale też nieco ogranicza ich zastosowanie. Warto pamiętać o tym, że butów trailowych nie powinno się używać w przestrzeni miejskiej, gdyż szorstki asfalt będzie działał na podeszwę, niczym papier ścierny.

Nawierzchnie skaliste
Fani skalistych traktów także sięgają po buty trailowe. Od wersji, które dedykowane są nawierzchniom miękkim, różnią się one przede wszystkim konstrukcją podeszwy, która jest nieco sztywniejsza i posiada płytszy bieżnik. Taki układ ma zapewnić lepszą przyczepność na gładkich, twardych skałach. Producenci muszą też brać pod uwagę obecność przeszkód w postaci mniejszych, bądź większych kamieni czy wystających korzeni. Obuwie trailowe powinno więc wyróżniać się podwyższoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Można to osiągnąć dzięki podeszwie wykonanej ze specjalnych mieszanek gum, które są bardziej odporne na ścieranie, czy też specjalnie zaprojektowanej cholewce, od której należy wymagać zwiększonej odporności na otarcia. Buty trailowe dedykowane skałom, często posiadają wzmocnienia w okolicach palców, a także na pięcie (takie rozwiązanie znajdziemy m.in w butach Buty Dynafit Trailbreaker).

Buty do bieganie po skałach

Cholewka z zabezpieczeniem przed uszkodzeniami mechanicznymi w butach Dynafit Trailbreaker (fot. 8a.pl)

Nawierzchnie mieszane
Producenci obuwia sportowego pomyśleli również o tych klientach, którzy preferują bieganie w urozmaiconym terenie. Kompromis, który najczęściej  polega na łączeniu dosyć elastycznej cholewki z nieco drobniejszym bieżnikiem, ma swoją cenę. Taki sprzęt na asfalcie może nieco ustępować pola butom dedykowanym nawierzchniom twardym, a na ścieżkach i szutrach jego parametry zostają czasem w tyle za parametrami butów trailowych. Perspektywa posiadania butów o większej wszechstronności jest jednak bardzo kusząca, a sprzęt taki cieszy się szczególnym uznaniem wśród osób początkujących, które do końca jeszcze nie wiedzą, jaki rodzaj aktywności ostatecznie wybiorą. Do grupy butów uniwersalnych zaliczyć można model Dynafit Feline Ultra, który stworzony został z myślą o osobach trenujących zarówno w terenie, jak i na utwardzonych nawierzchniach.

Określ swój styl biegania

Buty dopasowuje się do specyfiki tras, ale też do tego, jak zachowują się nasze stopy. Sprzedawca w sklepie może więc zapytać się ciebie o supinację, bądź pronację. Jeśli po raz pierwszy słyszysz te nazwy, uspokajamy, że nie mają one nic wspólnego z twoim stosunkiem do bliżej nieokreślonych “nacji”. 😉 Dotyczą one charakterystycznego ułożenia stóp, które wynika z indywidualnego stylu biegania. Dobrze jest znać swoją kategorię, bo dzięki temu łatwiej dopasować stopień amortyzacji do cech fizjologicznych. W jaki sposób określić swój typ? Najłatwiej przyglądając się przechodzonym butom.

Stopy supinacyjne
Jeśli zauważyłeś, że twoje stare buty najmocniej zniszczone są na brzegach, z dużą dozą prawdopodobieństwa należysz do grupy „supinatorów”, czyli osób, których stopy wykazują się stosunkowo małą elastycznością, a styl biegania polega na opieraniu się na zewnętrznych krawędziach. W twoim przypadku lepiej sprawdzi się obuwie z podeszwą dobrze amortyzowaną, która będzie absorbować wstrząsy.

Stopy pronacyjne
Zdradzają je większe zniszczenia w środkowej części podeszwy, bowiem „pronatorzy” podczas biegu wyginają stopy właśnie do wewnątrz. W takim przypadku dobrze jest ograniczyć ruchomość stóp. Pomogą w tym buty z nieco twardszą podeszwą i prostą cholewką, która w odpowiedni sposób przytrzymuje piętę.

Stopy neutralne
Może też być tak, że proces użytkowania butów nie dotknął w większym stopniu żadnej z krawędzi. Oznacza to, że podczas biegania ciężar twojego ciała rozkłada się w miarę równomiernie, a w “branżowej” terminologii twoje stopy określić można jako “neutralne”. W takim przypadku sprzedawcy zaproponują ci modele z dobrą amortyzacją (podobnie jak w przypadku supinacji).

buty biegowe dla profesjonalistów

Ultralekkie buty biegowe La Sportiva Helios 2.0 (DROP 4 mm), to propozycja dla zawodowców. (fot. 8a.pl)

Wybierz odpowiedni DROP

Jeśli uważnie przyjrzysz się obuwiu do biegania, zauważysz, że w większości modeli pięta znajduje się nieco wyżej niż palce. Nie jest to, bynajmniej, wymysł designerów, szukających form, które przyciągną wzrok potencjalnych klientów. Wspomniana różnica poziomów ma istotny wpływ na komfort biegania. Prawidłowa technika, polega na tym, że kontakt z podłożem ma jedynie śródstopie, a pięta jest lekko uniesiona nad ziemią. W praktyce nie jest to łatwe i wiele osób po prostu z tym sobie nie radzi. Podwyższenie pięty, to ułatwienie dla mniej wprawionych biegaczy. Termin DROP, z którym spotkasz się w sklepie, oznacza właśnie różnicę między poziomami palców i pięty. Podawana jest ona w milimetrach. Osoby, które bieganie traktują jako pasję, zwykle wybierają buty z DROP`em od 12 do 8 mm. Zawodowcy o ugruntowanej technice celują w buty z DROP`em w okolicach 4 (na przykład ultralekkie buty La Sportiva Helios 2.0), ale są też tacy, którzy korzystają z “zerówek” (czyli butów, w których palce są na poziomie pięty). Szukając odpowiednich butów, należy pamiętać, by mierzyć siły na zamiary. Dobrze jest zacząć od wysokich współczynników, a do niższych wartości schodzić etapami, dopiero wtedy, gdy pozwala na to technika. Zbyt wczesną wymianę butów okupić można nieprzyjemnym bólem łydek.

Zadbaj o dobrą wentylację

Nieodzownym towarzyszem aktywności fizycznej jest pot. Wybierając buty do biegania, warto brać pod uwagę takie, które zapewnią odpowiednią wentylację i umożliwią odprowadzanie wilgoci. W mokrym środowisku świetnie odnajdują się zarówno bakterie, jak i grzyby, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem, a nawet prowadzić do grzybicy. Spocone stopy są też bardziej narażone na odparzenia. Biegacze, którzy niezwykli odpuszczać treningu, mimo deszczowej pogody, powinni pomyśleć o obuwiu wyposażonym w membranę.

Jak przymierzyć się do nowych butów?

To, że buty biegowe muszą być ściśle dopasowane, jest “oczywistą oczywistością”. Jeśli na trasie twoich zakupów znajduje się sklep stacjonarny, sytuacja jest komfortowa, bo możesz przymierzać bez ograniczeń. Pamiętaj tylko o jednej zasadzie: na bieganie po punktach sprzedaży lepiej wybrać godziny popołudniowe. Nie chodzi tu o żadne przesądy, ale właściwości stóp, które w drugiej części dnia, pod wpływem zmęczenia puchną i potrafią nieznacznie zwiększyć swój rozmiar. Wybierając wygodne zakupy przez internet, dla pewności lepiej zmierz długość własnej stopy. Pomocne mogą okazać się wkładki butów, w których teraz chodzisz i masz pewność, że są wygodne. Zaleca się wybieranie z niewielkim naddatkiem. Lepiej zamówić buty pół numeru większe, niż przylegające zbyt ściśle do stopy.

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.